جرم گیری دندان خانگی

چکیده مطلب

شاید روش‌های بسیار زیادی برای جرم گیری دندان در خانه به گوشتان خورده باشد، اما آیا این روش‌ها اثر بخشی متناسبی برای از بین بردن جرم و پلاک‌های دندانی دارند؟
آیا جرم گیری دندان در منزل می‌تواند جایگزین درمان اصلی جرم گیری دندان در کلینیک دندانپزشکی باشد؟
در این مطلب مختصر و مفید با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با انواع روش‌های جرم گیری دندان خانگی، پاسخ سؤالات بیان شده را نیز به دست آورید.

آیا می‌توان در منزل دندان‌ها را جرم گیری کرد؟

روش‌های جرم گیری دندان خانگی

در منزل می‌توان با استفاده از برخی مواد مؤثر به سفیدتر کردن دندان‌ها و از بین بردن جرم‌هایی که در مراحل ابتدایی روی دندان‌ها تشکیل شده‌اند، کمک کرد.
اگر بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارید و جرم و پلاک‌های سختی روی دندان‌هایتان شکل گرفته‌اند، روش‌هایی که در ادامه مطلب برایتان شرح داده‌ایم نمی‌توانند نقشی در درمان و از بین بردن جرم‌ دندان داشته باشند که در این صورت باید به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.

مهم‌ترین روش‌های جرم گیری دندان در منزل

مهم‌ترین روش‌های جرم گیری دندان در منزل

موارد زیر از مهم‌ترین و اصلی‌ترین گزینه‌هایی می‌باشند که برای سلامت دهان و دندان شما ضروری هستند. همچنین اگر این موارد را به طور اصولی و منظم رعایت کنید، می‌توانید به سفیدتر شدن دندان‌ها و همچنین رفع جرم دندان در خانه کمک نمایید:

 1. مسواک زدن درست و اصولی دندان‌ها

  از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین کاری که برای رفع جرم و پلاک روی دندان‌های خود باید انجام دهید، این است که به صورت اصولی و صحیح دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک کنید.
  توجه داشته باشید که برس مناسبی را برای مسواک خود انتخاب کنید. این برس نباید خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد.
  دقت کنید که تمام زوایای دندان‌هایتان را با حوصله و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
 2. استفاده کردن از خمیر دندان دارای فلوراید

  یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم در این باره استفاده از خمیر دندان مناسب است. خمیر دندان‌های حاوی فلوراید می‌تواند با تقویت مینای دندان از ایجاد حفره و جرم روی دندان‌ها جلوگیری کنند.
 3. استفاده از خمیر دندان‌های ضد جرم

  از دیگر خمیر دندان‌های مؤثری که در داروخانه‌ها موجود می‌باشند، خمیر دندان‌های ضد جرم هستند که با داشتن ترکیباتی مانند پیروفسفات، فلوراید، زینک سیترات و ... به از بین بردن جرم و رسوب روی دندان‌ها کمک می‌کنند.
 4. استفاده از نخ دندان

  با استفاده از نخ دندان به صورت روزانه می‌توانید جرم‌ها و مواد غذایی باقی مانده در بین دندان‌های خود را بردارید و به سلامت دهان و دندان خود کمک کنید.

روش‌های جرم گیری دندان خانگی

اگر جرم به تازگی روی دندان‌های شما قرار گرفته، با کمک موارد زیر می توانید جرم گیری دندان به روش خانگی را انجام دهید و به این ترتیب ممکن است تا به رفع بخشی از جرم دندانی کمک کنید:

 1. جوش شیرین و آب

  مخلوط سفتی با استفاده از یک قاشق چای خوری همراه با کمی آب درست کنید و به کمک آن دندان‌های خود را به مدت 2 تا 3 دقیقه مسواک بزنید. پس از آن خمیر را از روی دندان‌هایتان بشویید. توجه داشته باشید که جوش شیرین دارای خاصیت سایندگی است و نباید از آن زیاد استفاده نمایید.

 2. جوش شیرین با آب و سرکه

  ترکیب یک قاشق چای خوری جوش شیرین، کمی آب و 2 تا 3 قطره سرکه نیز از دیگر روش‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید. با این مخلوط دندان‌هایتان را مسواک نمایید.
 3. جوش شیرین با لیمو

  لیمو با داشتن خاصیت سفید کنندگی و متوقف کردن خونریزی از مواد مؤثر برای دندان‌ها است. ترکیب آن با جوش شیرین می‌تواند برای رفع زردی دندان‌ها مؤثر باشد.
 4. جوش شیرین با توت فرنگی

  شاید برای شما جالب باشد که بدانید توت فرنگی با داشتن مقدار فراوانی از اسید مالیک دارای خاصیت سفید کنندگی می‌باشد که در نهایت برای رفع زردی دندان‌ها مؤثر است.
  برای استفاده از این روش می‌توانید توت فرنگی رسیده را خرد کرده و با جوش شیرین به خوبی هم بزنید. مخلوط به دست آمده را با کمک مسواک روی دندان‌هایتان قرار دهید. می‌توانید از این روش در هفته 2 تا 3 بار استفاده داشته باشید.
 5. جوش شیرین با نمک دریا

  نمک با داشتن خاصیت ضد عفونی کننده می‌تواند به رفع پلاک‌ها و جرم دندان کمک کند. برای کمک گرفتن از این روش یک قاشق چای خوری جوش شیرین، کمی آب و 1 قاشق چای خوری نمک را با هم مخلوط کنید و 2 تا 3 بار در هفته دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 6. جوش شیرین و خمیر دندان

  شما می‌توانید نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقداری خمیر دندان مخلوط کرده تا خمیر سفتی به دست آورید و با آن دندان‌هایتان را مسواک کنید.
 7. جوش شیرین با روغن نارگیل

  روغن نارگیل به نوبه خود از ترکیبات مؤثری برای سلامت دهان می‌باشد که قادر به از بین بردن استرپتوکوکی (یکی از باکتری‌هایی که مینای دندان را از بین می‌برد.) می‌شود.
  کمی آب و 2 الی 3 قطره روغن نارگیل را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و به کمک مخلوط به دست آمده دندان‌هایتان را 2 تا 3 بار در هفته مسواک کنید.
 8. جوش شیرین با روغن زیتون

  روغن زیتون نقش مؤثری در از بین بردن اسیدهای چرب درون دهان دارد و می‌تواند با این کار به سفیدتر کردن دندان‌ها نیز کمک کند.
  یک قاشق چای خوری جوش شیرین، کمی آب و 2 الی 3 قطره روغن زیتون را با هم ترکیب کرده و از مخلوط به دست آمده برای مسواک زدن استفاده نمایید.
 9. توت فرنگی با خمیر دندان

  توت فرنگی با داشتن اسید مالیک می‌تواند به پاک کردن دندان‌ها از جرم و پلاک کمک کند. برای این کار باید توت فرنگی را خرد کرده و با مقداری متناسب از خمیر دندان ترکیب کنید. 2 تا 3 بار در هفته استفاده از این ترکیب برای رفع زردی دندان‌ها مؤثر است.
 10. نمک دریا با خمیر دندان

  با استفاده از مقدار متناسبی از خمیر دندان و ¼ قاشق چای خوری، ترکیبی به دست آورده و روزی یک بار دندان‌های خود را با آن مسواک کنید.
 11. نمک دریا و لیمو

  برای شست و شوی دهان خود از ½ قاشق چای خوری آب لیمو و نصف قاشق چای خوری نمک دریا استفاده کنید. این ترکیب را به شکل دهان‌شویه مصرف کرده و بعد از 2 تا 3 دقیقه آن را از دهان خود خارج نموده و دهانتان را با آب بشویید.
  2 تا 3 بار استفاده از این روش می‌تواند نقش به سزایی در رفع زردی دندان‌هایتان داشته باشد.
 12. هیدروژن پراکسید

  هیدروژن پراکسید دارای خاصیت ضدعفونی کننده است و می‌تواند با از بین بردن باکتری‌های دهان به خوشبو شدن دهان نیز کمک کند. همچنین قادر به رفع زردی روی دندان‌ها نیز خواهد بود. برای استفاده از آن باید هیدروژن پراکسید را با نسبت برابری از آب ترکیب نمایید و همانند دهان‌شویه برای یک دقیقه در دهان خود بچرخانید. پس از آن دهانتان را با آب شست و شو دهید.
 13. هیدروژن پراکسید با جوش شیرین

  با استفاده از این دو ماده مخلوطی همانند خمیر دندان تهیه کرده و آن را به مدت 30 ثانیه روی دندان‌های خود بگذارید. بعد از مدت زمان دهانتان را با آب شست و شو دهید.
 14. پوست موز

  پوست موز یکی از مواد بسیار مفید برای دندان‌ها است و می‌تواند از سریع‌ترین روش های از بین بردن جرم دندان در منزل محسوب شود.
  برای استفاده از آن تنها کافی است تا پوست موز را به مدت 2 دقیقه روی دندان‌های خود مالش دهید و بعد از آن با استفاده از مسواک دندان‌هایتان را تمیز کنید.
 15. سیب

  برای اینکه از سیب به منظور سفید کردن دندان‌های خود استفاده داشته باشید، لازم است تا آن را قطعه قطعه کرده و روی دندان‌های خود مالش دهید.
 16. سرکه سیب

  سرکه سیب می‌تواند به عنوان یک تمیز کننده برای دندان‌ها از بین بردن لکه‌های سخت روی دندان‌ها بسیار مؤثر باشد.
  سرکه سیب حاوی ترکیباتی از جمله پتاسیم، آنزیم‌ها، پروبیوتیک‌ها و استیک اسید است که نقش مفیدی در از بین بردن میکروب‌های دهان و پلاک‌های روی دندان‌ها دارند.
  برای استفاده از این ماده، در ابتدا با مسواک معمولی دندان‌های خود را مسواک زده و بعد از آن سرکه سیب را با انگشت به مدت 60 ثانیه روی دندان‌های خود مالش دهید و پس از آن دهان خود را با آب بشویید.
 17. ژل آلوئورا و گلیسیرین

  در این روش به 1 قاشق چای خوری ژل آلوئورا، 10 قطره اسانس لیمو، 4 قاشق گلیسیرین گیاهی، 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین و کمی آب نیاز دارید.
  آلوئورا و جوش شیرین هر دو دارای خاصیت ضد میکروبی می‌باشند و نقش فوق‌العاده‌ای در از بین بردن جرم‌ها و پلاک‌های دندانی دارند.
  شما باید تمام مواد را با هم مخلوط کرده تا خمیر سفتی به دست آورید و در نهایت آن را روی دندان‌های خود بمالید.
  پس از آن دهانتان را با آب بشویید. بهتر است تا از آن حدود هر 3 تا 4 روز یک بار استفاده داشته باشید.
  توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از گلیسیرین می‌توانید سبب کاهش استحکام دندان‌هایتان شود.
 18. پوست پرتقال

  می‌توانید 2 الی 3 دقیقه پوست پرتقال را روی دندان‌های خود گذاشته و بعد از آن دندان‌های خود را با آب شست و شو دهید.
 19. آب لیمو

  آب لیمو با داشتن خاصیت اسیدی می‌تواند نقش مؤثری در مبارزه با میکروب‌ها و باکتری‌های دهان و همچنین سفید کردن دندان‌ها داشته باشد.
  در ابتدا دندان‌های خود را مسواک زده و سپس آب لیمو را به آرامی روی دندان‌ها و لثه خود مالش دهید. بعد از 1 دقیقه با کمک آب گرم دهانتان را بشویید.
  از این روش می‌توانید یک روز در میان استفاده کنید و بعد از اینکه با اثر مطلوبی از آن روبرو شدید، این کار 10 روز یک بار انجام دهید.
 20. پوست گردو

  به مدت 10 دقیقه پوست گردوی تازه را با کمک مقداری آب در ظرفی فلزی جوشانده و بعد از آن اجازه دهید تا این محلول سرد شود.
  محلول به دست آمده نقش مفیدی در سلامت دندان و لثه دارد که می‌توانید برای شست و شوی دهان خود از آن استفاده داشته باشید.

غذاهای مفید برای از بین بردن جرم‌های دندانی

غذاهای مفید برای از بین بردن جرم‌های دندانی

برای کمک به سلامت دهان و دندان خود موارد زیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید:

 1. سبزیجات

  جویدن سبزیجاتی از جمله هویج و کرفس می‌توانند نقش مؤثری در تمیز کردن دندان‌ها داشته باشند. علاوه بر آن نقش مهمی در تقویت لثه‌ها نیز دارند.
 2. دانه‌های کنجد

  می‌توانید دانه‌های کنجد را بدون اینکه قورت بدهید، بجوید و با استفاده از مسواک خشک دندان‌های خود را مسواک کنید. برای اثر گذاری بیشتر می‌توانید این اقدام را 2 بار در هفته انجام دهید.
 3. انجیر

  3 تا 9 عدد مصرف انجیر در روز و بعد از هر وعده غذایی می‌تواند نقش مؤثری در سلامت دهان و از بین بردن جرم‌های دندانی داشته باشد.
  علت مؤثر بودن انجیر این است که با مصرف آن، غدد بزاقی تحریک شده و به افزایش ترشح بزاق کمک می‌کند. بزاق نقش بسیار مهمی در از بین بردن جرم‌های دندانی و پاک‌سازی دهان دارد.

جرم گیری دندان در منزل بهتر است تا در کلینیک دندانپزشکی؟

توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش‌های بیان شده نمی‌توانند جایگزین درمان اصلی در کلینیک دندانپزشکی شوند و مزایای جرم گیری دندان در مطب را برای شما داشته باشند. پس هرگز تصور این موضوع را نداشته باشید که با این اقدامات می‌توانید تمام جرم و پلاک‌های دندان خود را از بین ببرید و سلامت دهان و دندانتان را تضمین کنید.
در کل اصول زیر را فراموش نکنید:

 1. در استفاده از روش‌های جرم گیری خانگی دندان زیاده روی نداشته باشید، زیرا این کار می‌تواند سبب آسیب رسیدن به دندان‌هایتان شود.
 2. در نظر داشته باشید که اثربخشی این روش‌ها تنها در مراحل ابتدایی تشکیل جرم و پلاک می‌باشند.
 3. جرم گیری در مطب دندانپزشکی حداقل یک بار در سال باید انجام شود، زیرا حتی مسواک و نخ دندان نیز قادر به از بین بردن تمام پلاک‌های دندانی نیستند؛ بنابراین هر چند وقت یک بار مراجعه به کلینیک و چکاپ می‌تواند به‌سلامت دهان و دندانتان کمک کند.

چگونه می‌توانم از ایجاد جرم روی دندان‌های خود جلوگیری کنم؟

برای این کار بهتر است تا نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. حداقل روزی دو بار به صورت درست و اصولی دندان‌های خود را مسواک کنید.
 2. روزانه از نخ دندان استفاده داشته باشید.
 3. از خمیر دندان‌های مناسب استفاده کنید.
 4. رژیم غذایی متعادل داشته و مصرف سبزیجات و میوه‌جات را فراموش نکنید.
 5. با مشورت دندانپزشک از دهان‌شویه مناسب استفاده کنید.
 6. مصرف شیرینی و شکلات را کاهش دهید.
 7. از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 8. میزان فراوان آب بنوشید.
 9. هر چند وقت یک بار برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

سؤالات متداول

 1. چه موادی می‌توانند با خاصیت جرم گیری همراه باشند؟

  میوه‌ها، سبزیجات و مرکبات بسیاری هستند که می‌توانند در از بین بردن جرم دندان‌ها اثر بخش باشند. از بین آنها می‌توان به مواردی مانند پرتقال، موز، لیمو، توت فرنگی، انجیر و ... اشاره داشت.
 2. آیا می‌توانم از چند روش هم‌زمان برای جرم گیری دندان در خانه استفاده داشته باشم؟

  خیر، شما نباید روش‌های متنوع را هم‌زمان با هم استفاده کنید، زیرا این کار می‌تواند مشکلاتی برای دندان و لثه‌های شما به همراه داشته باشد.

آخرین مقالات