لمینت سرامیکی دندان | مزایا، معایب، انواع، عکس و فیلم مراحل لمینت دندان، قیمت 1402

همه ی افراد مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند. لبخند روی صورت می تواند تاثیر زیادی در انسان های محیط اطراف ما داشته باشد. اما گاهی بعضی از افراد به خاطر داشتن دندان های بد شکل، بد رنگ، فاصله دار و… از داشتن لبخند زیبا محروم می باشند.

لمینت دندان | انواع لمینت + مزایا و معایب | قیمت سال 1402

چکیده مطلب

امروزه داشتن یک لبخند زیبا محال نیست و با توجه به روش های زیبایی و ترمیمی متنوع دندان ها، تمام افراد می توانند از یک لبخند درخشان و جذاب بهره مند شوند. در واقع این مسئله یکی از بیشترین دغدغه هایی است که افراد به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند. زیبایی دندان ها یکی از مهمترین مواردی است که زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار داده و سبب افزایش اعتماد به نفس می گردد. یکی از روش هایی که طرفداران بسیاری نیز پیدا کرده است، لمینت دندان می باشد. لمینت می تواند کاربرد و مزیت های متنوعی مانند تغییر رنگ دندان ها، ترمیم لب پر شدن و ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها، اصلاح فاصله جزئی بین دندان ها و غیره داشته باشد. برای نصب لمینت روی دندان ها، در ابتدا دندانپزشک قالبی از دندان های بیمار گرفته و آن را به لابراتوار دندانسازی ارسال می کند تا لمینت خاص بیمار ساخته شود. در اکثر مواقع برای کاشت لمینت، بخشی از مینای دندان تراشیده می شود. با اینکه بسیاری از نوجوانان تمایل به استفاده از این روش درمانی و زیبایی دارند، اما دندانپزشکان توصیه می کنند تا در موارد غیر ضروری، تا سن زیر 18 سال از انجام این درمان خودداری شود.
آیا شما نیز قصد انجام لمینت دندان را دارید؟ پس حتما سوالات زیادی در ذهن شماست که به دنبال پاسخ آن ها می گردید. بهتر است تا قبل از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، اطلاعات کافی را در این زمینه به دست آورید که مطالعه این مقاله می تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا ونیر پرسلن، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار می رود. جنس لمینت از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله ی بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده می شود. لمینت به صورت لایه های نازکی روی سطح دندان قرار می گیرد و ایراد های دندان را می پوشاند.

چه افرادی می توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

تمامی افرادی که نیازمند ترمیم و اصلاح نقص های ظاهری خود هستند، می توانند دندان های خود را لمینت کنند. اما به دلیل اینکه امروزه روش های ترمیمی و زیبایی بسیاری وجود دارند، باید در انتخاب روش درمانی مد نظر خود با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی مشورت داشته باشید تا ایشان بهترین گزینه را در اختیار شما قرار دهند.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

با توجه به کاربرد های بسیار لمینت دندان، در ادامه به بررسی جنبه های مثبت این روش درمانی می پردازیم:

 1. لمینت دندان زیبایی و درخشندگی بی نظیری را برای دندان ها به ارمغان می آورد و با ایجاد یک لبخند جذاب، سبب افزایش اعتماد به نفس می گردد.
 2. لمینت دندان به خوبی می تواند عیوب ظاهری دندان را اصلاح نماید.
 3. مقاومت بسیار بالایی در برابر رنگ پذیری دارد.
 4. نصب لمینت دندان در زمان بسیار کوتاه انجام می گیرد.
 5. اگر دندانپزشک تخصص و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد و بیمار به درستی به توصیه های دندانزپشک خود عمل کند، لمینت می تواند تا بیش از 10 سال دوام و ماندگاری داشته باشد.
 6. کاشت لمینت دندان دوره نقاهتی ندارد و بیمار قادر است تا سریعا نتیجه درمانی خود را مشاهده کند.
 7. این روش درمانی را می توان به طور همزمان با دیگر روش های درمانی مورد نیاز بیمار مانند ایمپلنت، ارتودنسی و غیره انجام داد.
 8. بیمار قادر است تا رنگی مشابه با دندان های طبیعی خود را انتخاب کند.

مزایای لمینت بدون تراش

 1. در این روش مینای دندان تراشیده نمی شود. به همین منظور این روش کاملا غیرتهاجمی است و آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود و بیمار قادر است تا در زمان دلخواه خود، لمینت را از روی دندان های خود بردارد.
 2. به دلیل عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان، حساسیتی برای دندان ها ایجاد نمی شود.
 3. استحکام بسیار بالایی دارد.
 4. نتیجه درمان در این روش، برای بیمار مورد پسند تر می باشد.

قیمت لمینت دندان در سال 1402

قیمت لمینت دندان در سال 1402 جزء اولین پرسش ها پس از آشنایی با این نوع روش زیبایی دندانها، می باشد. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که علاوه بر قیمت لمینت باید دندانپزشک متخصص زیبایی را با نهایت دقت انتخاب کنیم.

لازم به ذکر است که با در نظر گرفتن وضعیت سلامت دهان و دندان هر فرد که تنها با معاینه دندانپزشک قابل بررسی است. نوع درمان مورد نیاز و نوع لمینت هایی که دندانپزشک معالج برای وی تجویز می کند، قیمت لمینت های سرامیکی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. این لمینت های سرامیکی به چند دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت است:

 • لمینت های سرامیکی اکسید آلومینیوم
 • لمینت های سرامیکی دی سیلیکات لیتیوم
 • لمینت های سرامیکی تقویت شده به وسیله لوسایت
 • لمینت های سرامیکی فلدسپاتیک
 • لمینت های سرامیکی کوارتز ساختگی
 • لمینت لومینیرز
 • لمینت های سرامیکی زیرکونیا ( طراحی شده با دستگاه CAD-CAM)

تفاوت این لمینت های سرامیکی در مقاومت  آنها در برابر فشار وارده، تطبیق دادن آنها روی دندان و هزینه ساخت آنهاست. در ادامه این مقاله سعی بر آن شده که شرح مختصری از عوامل موثر بر قیمت لمینت دندان را برای شما ارائه دهیم تا انتخاب و تصمیم درستی برای انجام لمینت دندان داشته باشید.

عوامل موثر بر قیمت لمینت دندان

 • میزان تراش دندان (در این خصوص نهایت دقت برای تراشیدن دندان با کمترین آسیب به مینای دندان لازم است)
 • زمان صرف شده برای آماده سازی و تراش دندن ( به طور مثال برای دندان کانین نیاز به صرف زمان بیشتری است.)
 • قرینه سازی فرم دندان ها پس از تراش
 • نوع تراش لازم برای هر شخص با توجه به نوع لمینت انتخاب شده
 • نوع مواد قالب گیری و کیفیت آن که بر اساس سرعت قالب گیری و دقت آن سنجیده می شود ( در صورت نداشتن تطابق دقیق قالب با دندان ها، نمی توان لمینت ایده آلی داشت)
 • شفافیت، رنگ، درخشندگی، ظرافت و فرم لمینت که باید هرچه بیشتر شبیه به یک دندان طبیعی باشد.
 • سازمان و بیمه های درمانی طرف قرارداد
 • تعرفه های دندانپزشکی
 • مهارت و سابقه کاری دندانپزشک
 • تجهیزات و کیفیت مواد مورد استفاده
 • تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار می گیرند.
 • درمان های پیش نیاز و یا تکمیلی که همراه با لمینت دندان انجام می شود.
 • میزان آسیب دیدگی، بهم ریختگی دندان ها

همانطور که پیش از این مطرح شد ونیرهای دندان به دو دسته کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم می شوند، با در نظر گرفتن کیفیت پرسلن به کار رفته در لمینت های سرامیکی و رزین کامپوزیت به کار رفته در ونیر کامپوزیت، طبیعتا قیمت متفاوتی نیز خواهد داشت. اگر قصد لمینت کردن دندان خود را دارید برای اطلاع از قیمت نهایی لمینت دندان با در نظر گرفتن تعرفه مربوطه بیمه طرف قرار داد و خدمات دندانپزشکی که در بالا به آن اشاره شد، می توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی معالج خود داشته باشید.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمینت سرامیکی معمولا از دوام، استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. البته این موضوع بدان معنا نیست که دندان لمینت شده نیاز به مراقبت و رسیدگی نداشته باشد. اگر تمام توصیه های دندانپزشک خود را به درستی انجام دهید، ماندگاری و دوام لمینت دندان شما می تواند بیش از 10 سال نیز باشد. برای افزایش طول عمر لمینت دندان باید نکاتی را رعایت نمایید که عبارتند از:

 1. علیرغم استحکام بالا لمینت نیز نیاز به مراقبت، رعایت کامل بهداشت و بررسی دوره ای توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دارد.
 2. خودداری از شکستن اجسام سخت با دندان

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد میکنیم

کاربرد لمینت دندان در چه مواردی است؟

کاربرد لمینت دندان در چه مواردی است؟

معمولا از لمینت دندان به منظور اصلاح مشکلات دندانی و ایجاد زیبایی در فرم و رنگ دندانها، بهره گرفته می شود. از کاربردهای لمینت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان های تیره و رنگ گرفته
 • دندان های لکه دار مادرزادی (hypocalcification)
 • دندان های شکسته شده
 • بهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی
 • بستن فواصل دندانی(دیاستما)
 • ناهنجارهای دندانی مادرزادی
 • افزایش ارتفاع طول تاج ها
 • دندان های متمایل به سمت زبان

انواع لمینت دندان: سرامیک، کامپوزیت، لومینیرز، بدون تراش

لمینت دندان در انواع متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم)

این لمینت دندانپزشکی از جنس سرامیک بوده و به آن «پرسلن ونیر» نیز گفته می شود. درحقیقت یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) ساخته شده در لابراتوار، به قطر 0.5 میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ را دارد وبه کمک انواع باندهای رزینی، روی سطح دندان تراش خورده چسبانده میشود.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

لمینت کامپوزیتی مواد همرنگ دندانی هستند که غالبا در مطب ساخته می شود و نهایتا در یک یا دو جلسه (با توجه به وسعت کار , بد فرمی ها و فواصل باز دندانی و…) روی دندان چسبانده می شوند. این لمینت از جنس پلیمر است. به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لیمنت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد می شود.
برای بکار گذاشتن این نوع پوسته نیازی به قالب گرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار بگیرد.

لمینت دندان بدون تراش

این نوع لمینت ها به قدری نازک هستند که برای نصب آن ها، نیازی به تراشیده شدن مینای دندان وجود ندارد. در واقع پیوند این نوع لمینت ها به دندان طی فرایندی غیر تهاجمی صورت می گیرد. لمینت های فوق نازک در ایران ساخته نمی شوند، به همین دلیل رنگ و قالب انتخابی باید توسط لابراتور به نمایندگی در کشور های همسایه منتقل گردد که ساخت آن حدود 3 الی 4 هفته زمان می برد. در این روش بیمار نیازی به استفاده از لمینت موقت ندارد، زیرا مینای دندان تراشیده نشده است. بدین ترتیب در جلسه دوم که حدود یک ماه بعد از قالب گیری دندان می باشد، لمینت روی دندان ها نصب می شود.

لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ (مراحل نصب لمینت)

لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ (مراحل نصب لمینت)

جهت آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت دندان، دندانپزشک حدود نیم میلیمتر، به اندازه ضخامت لمینت، روی سطح دندان را تراش می دهد. تراش دندان بخاطر صاف شدن سطح دندان است و آسیبی به ساختار دندان فرد و مینای آن نمی زند.
برای تراش مینای دندان، از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده می شود و بعد از تراشیدن دندان، مرحله قالب گیری انجام می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا مرحله ساخت لمینت دندان صورت گیرد.

 1. دو تا چهار هفته ساخت لمینت دندان طول می کشد که در این فاصله زمانی می توان از روکش های موقت استفاده کرد.
 2. پس از ساخت لمینت دندان، دندانپزشک لمینت آماده شده را به صورت موقت روی دندان فرد قرار می دهد تا رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار گیرد.
 3. پس از ساخت لمینت، دندان ها تمیز می شوند و با تراش دادن دندان، سطح دندان زبر می شود تا قدرت چسبندگی بیشتر شود.
 4. بعد از نصب دقیق و درست بر روی سطح دندان، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینت بر روی سطح دندان استفاده می کند و این پرتوها سبب می شوند تا سرعت چسبیدن لمینت به دندان بالاتر رود.
 5. در آخرین مرحله دندانپزشک توصیه می کند چند هفته پس از نصب لمینت دندان، برای بررسی دوباره ویزیت شوید.

انتخاب رنگ لمینت دندان

انتخاب رنگ لمینت دندان بستگی به جنس، سن، رنگ چهره وسلیقه بیمار دارد. رنگ لمینت دندان را می توان، سفید تر از رنگ دندان های طبیعی فرد انتخاب کرد.

میزان تراش دندان در لمینت سرامیکی

در نسل جدید لمینت های سرامیکی برخلاف نسل قدیمی با توجه به شرایط دندان هر فردی نیاز به تراش بسیار جزیی یا به عبارت دیگر تغییر فرم سطح دندانها جهت ایجاد بستر مناسب برای نشست هرچه بهتر لمینت سرامیکی (با ضخامت حداقل 0.2 میلیمتر) و یا حتی در برخی موارد بدون نیاز به همین تغییر سطح دندان انجام می شود.

لمینت دندان بازیگران و سلبریتی های مشهور ایرانی و خارجی

لمینت دندان بازیگران و سلبریتی های مشهور ایرانی و خارجی

بازیگران و سلبریتی های مشهور یکی از طرفداران لمینت دندان هستند. این افراد به علت اهمیت زیادی که به زیبایی و جذابیت چهره و لبخند خود می دهند. با مراجعه به متخصصین مطرح دندانپزشکی زیبایی و استفاده از روشهای توصیه شده، اصطلاحا لبخند هالیوودی در صورت خود ایجاد میکنند و یکی از رایج ترین روشها نصب لمینت روی دندانها است.

از بازیگران ایرانی که دندان خود را لمینت کرده اند می توان به سحر قریشی، امین حیایی، بهاره رهنما، نفیسه روشن، هادی کاظمی و متین ستوده اشاره کرد.

مواردی که نمیتوانیم از لمینت دندان استفاده کنیم

 • عادت غلط دندان قروچه در خواب
 • عادت غلط سایش و فشردن دندان ها
 • عدم ضخامت کافی در مینای دندان ها
 • افرادی با بهداشت دهانی کم
 • دندان های متمایل به سمت لب
 • بهم ریختگی های شدید دندانی
 • وجود دندان هایی با پوسیدگی وسیع و گسترده
 • افرادی با داشتن بیماری های مفصلی

مراقبت های لازم پس از لمینت کردن دندان

مراقبت های لازم پس از لمینت کردن دندان

 1. مصرف صحیح برخی مواد غذایی و خوراکی ها

  در اغلب موارد به افراد توصیه می شود که پس از آنکه عمل زیبا سازی دندان ها را انجام دادند، از موادی مانند سیب زمینی و نان و غیره به صورت متعادل استفاده کنند. زیرا موادی که دارای نشاسته هستند بر روی دندان اثر تخریبی می گذارند. البته مصرف معمولی و متعادل آنها هیچ ضرری ندارد.

 2. مصرف هرچه کمتر نوشیدنی های مضر

  برای نگهداری هرچه بهتر لمینت دندان، بهتر است از نوشیدنی هایی که برای دندان ضرر دارند کمتر استفاده شود. نوشیدنی هایی همچون قهوه و نوشیدنی های الکلی میتوانند بر روی رنگ لمینت دندان نیز تاثیر بگذارند. اما در صورتی که پس از هر بار مصرف این گونه نوشیدنی ها مسواک زده شود، طول عمر لمینت افزایش پیدا خواهد کرد.

 3. رعایت بهداشت دهانی

  باید از مسواک و نخ دندان به صورت منظم استفاده شود.

سوالات رایج

 1. آیا در طی مراحل انجام دادن لمینت , دندان ها تراش می خورند؟

  برای انجام دادن لمینت به خصوص لمینت سرامیکی نیاز به تراش دادن دندان وجود دارد اما این تراش بسیار کم است. میزان تراش بستگی به طرح و شکل اولیه ی دندان ها و وضعیت بیمار دارد. البته امروزه نسل جدید تری از لمینت با عمر متوسط بالای 25 سال به بازار آمده است که نیاز به هیچ گونه تراشی ندارد.

 2. تغییر رنگ لمینت دندان به چه علت است؟

  تغییر رنگ لمینت با گذشت زمان، بسیار بستگی به مواد رنگی مصرف شده توسط فرد دارد. مثلا چایی، قهوه، کشدن سیگار، و قلیان به مرور زمان باعث تغییر رنگ دادن لبه های دندان می شود. می توان با کم کردن مصرف این مواد رنگی از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد. این تغییر رنگ یا رنگ پذیری در درمان لمینت سرامیکی دندان کمتر از كامپوزيت دندان است. همچنین جنس لمينت سرامیکی و کامپوزیت دندان استفاده شده برای درمان و میزان مرغوبیت آنها در این رنگ پذیری تاثیر دارد. مواد مرغوب تر دیرتر تغییر رنگ می دهند.

 3. در چه صورتی لمینت از دندان جدا می شود؟

  اگر لمینت توسط یک دندانپزشک مجرب و با سابقه بر روی دندان به درستی نصب شود و طراحی درستی داشته باشد هیچگاه از دندان جدا نمی شود اما اگر به درستی نصب نشده باشد احتمال جدا شدن آن وجود دارد.

  برای جلوگیری از این عارضه شما می توانید نکات زیر را رعایت کنید:

  • بعد از انجام لمینت از گاز زدن و جویدن میوه ها و غذاهای سفت مانند ته دیگ خود داری کنید.
  • از تغییرات ناگهانی گرما و سرما در محیط دهان خود، خود داری کنید.
 4. آیا سن خاصی برای انجام لمینت دندان وجود دارد؟

  به طور کلی تمام افراد قادر به استفاده از این روش درمانی و زیبایی هستند، اما دندانپزشک متخصص لمینت را برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی کند. زیرا این افراد استخوان در حال رشد دارند و احتمال تغییرت فک و صورت آن ها بعد از 18 سالگی وجود دارد.
 5. آیا امکان پوسیدگی دندان ها و یا بیماری های لثه به دلیل نصب لمینت دندان وجود دارد؟

  شما باید این نکته را بدانید که لمینت به خودی خود دلیل بر پوسیدگی دندان ها نمی باشد، اما اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، لمینت نیز مانند دندان های طبیعی دچار بیماری های لثه و پوسیدگی خواهد شد. همچنین اگر نصب لمینت توسط دندانپزشک غیر مجرب انجام شود، این احتمال وجود دارد که بین خط لثه و لمینت فاصله ای اشتباه ایجاد شدخ و با تجمع مواد غذایی و پلاک های دندانی، به بروز بیماری های منجر شوند.
 6. آیا نصب لمینت بر روی دندان ها با درد همراه است؟

  شاید تراش دندان ها تا حدودی درد و ناراحتی برای بیمار به همراه دشاته باشد که دندانپزکش متخصص می تواند از بی حسی موضعی در حین درمان استفاده کند. همچنین بیمار می تواند در روز های ابتدایی درمان با نصرف دارو های مسکن، به کاهش درد خود کمک کند.
 7. تفاوت لمینت سرامیک و ونیر کامپوزیت دندان در چیست؟

  • لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد.
  • ثبات رنگ در لمینت سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد.
  • در لمینت سرامیکی بر خلاف ونیر کامپوزیت سطح دندان تراشیده می شود. (البته در لمینت سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) نیاز به تراش وجود ندارد.)
  • ونیر کامپوزیت ثبات رنگ کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد.
  • هزینه ونیر کامپوزیت از لمینت سرامیکی کمتر است.