تأثیر جراحی فک بر بینی

چکیده مطلب

زیبایی چهره و جذابیت آن به تقارن و تناسب بین اجزای آن بستگی زیادی دارد. مشکلات بایت و فک که نه تنها می‌توانند بر عمل جویدن و بلعیدن غذا، صحبت کردن و حتی تنفس تأثیر نامطلوبی داشته باشند، بلکه بر زیبایی چهره نیز تأثیر می‌گذارند.
به طور معمول ارتودنتیست‌ها سعی می‌کنند مشکلات مربوط به فک را با استفاده از ارتودنسی برطرف کنند، اما در برخی موارد ارتودنسی نمی‌تواند درمان کافی باشد و به بیمار پیشنهاد می‌شود که جراحی فک یا ارتوگناتیک انجام دهد.
در این میان افرادی وجود دارند که تمایل دارند جراحی زیبایی بینی نیز انجام دهند و می‌خواهند بدانند این دو جراحی چه تأثیری بر یکدیگر دارند و بهتر است کدام یک را زودتر انجام دهند.
در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره ارتباط بین این دو جراحی و اولویت انجام هریک از آنها را بدانید.

جراحی فک و جراحی بینی

جراحی فک و جراحی بینی

جراحی فک و بینی دو مورد از جراحی‌های مربوط به صورت هستند که اولی توسط جراح فک و صورت و دومی توسط جراح پلاستیک انجام می‌شوند و امروزه افراد بسیار زیادی برای بهبود ظاهر چهره و زیبایی خود اقدام به انجام آنها می‌کنند. یکی از سؤالات پر تکرار افرادی که نیاز و یا تمایل به انجام این جراحی‌ها دارند این است که انجام کدام یک بر دیگری مقدم است؟
پاسخ به این سؤال به این که جراحی در فک بالا یا فک پایین انجام می‌شود، بستگی دارد. جراحی فک پایین بر ساختار بینی تأثیری نمی‌گذارد و به این دلیل فرقی ندارد که قبل از عمل بینی صورت گیرد یا پس از آن.
اما اغلب پیشنهاد می‌شود به این دلیل که جراحی فک بالا بر ساختار بینی و فرم آن تأثیر می‌گذارد، پیش از عمل بینی انجام شود.

چه کسانی نیاز به انجام جراحی فک دارند؟

در برخی افراد مشکلات مربوط به فک به قدری است که با استفاده از دستگاه ارتودنسی امکان برطرف کردن آنها وجود ندارد، به همین دلیل به آنها توصیه می‌شود که برای رفع مشکلات موجود، جراحی فک انجام دهند.
حال می‌خواهیم بدانیم که چه افرادی به جراحی فک نیاز دارند؟ انجام این جراحی به طور معمول به افرادی که دارای مشکلاتی که در ادامه آنها را ذکر کرده‌ایم، دچار هستند، پیشنهاد می‌شود:

 1. افرادی که ظاهر دو فک بالا و پایین آنها از رو به رو و همچنین از نیمرخ تعادل کافی ندارد.
 2. افرادی که فک پایین و چانه آنها عقب است.
 3. افرادی که فک بالا، پایین و چانه حالت جلو زدگی دارد.
 4. افرادی که دارای مشکلات بایت هستند و دندان‌های آنها به درستی بر روی هم قرار نمی‌گیرند.
 5. افرادی که فک پایین و چانه آنها با فرم کلی صورت تقارن نداشته باشد.
 6. افرادی که به دلیل مشکلات فکی در جویدن، بلعیدن و تنفس مشکل دارند و انجام این کارها برایشان دشوار است.

آیا جراحی فک بر فرم بینی تأثیر می‌گذارد؟

جراحی فک بر فرم بینی تأثیر گذار است و فاکتورهای متعددی از جمله جنسیت، میزان ضخامت بافت‌ها و چربی پوست، نژاد و سن افراد نیز بر این موضوع تأثیر گذار می‌گذارد و باعث می‌شود که نتایج این جراحی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و امکان پیش بینی میزان این تأثیر و تغییر فرم بینی پیش از جراحی فک بالا وجود نداشته باشد.

آیا جراحی فک بالا نیاز به جراحی بینی را برطرف می‌کند؟

پاسخ به این سؤال به شرایط بیمار بستگی دارد. میزان ناهنجاری فک و فرم بینی نقش مؤثری در نیاز به انجام رینوپلاستی و یا عدم نیاز به انجام آن پس از جراحی فک دارد.
در صورتی که ناهنجاری بینی به دلیل وجود ناهنجاری در فک به وجود آمده باشد، به احتمال زیاد پس از جراحی فک و اصلاح فرم و برطرف کردن مشکل آن، فرم بینی نیز اصلاح می‌شود و دیگر نیازی به انجام جراحی بینی وجود نخواهد داشت.
به عنوان مثال بینی‌هایی که نوک آنها پایین است، پس از جراحی فک احتمال تغییر فرم بینی و بالا رفتن آن وجود دارد. اما در صورتی که ارتباطی بین مشکل فرم بینی و مشکل فک وجود نداشته باشد، پس از جراحی فک نیز مشکل بینی برطرف نیم شود و فرد برای اصلاح آن به انتخاب خود می‌تواند عمل جراحی بینی را انجام دهد.

جراحی فک بالا چقدر بر فرم بینی تأثیر می‌گذارد؟

متد جراحی و همچنین نوع و شدت مشکل و ناهنجاری فک بر میزان تأثیر این جراحی بر فرم بینی تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال در افرادی که ارتفاع فک بالای آنها زیاد است به این دلیل که اغلب نفس کشیدن آنها از طریق دهان است، به طور معمول بینی باریک‌تری دارند. بنابراین با اصلاح و برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری‌های فکی آنها، مشکل تنفسشان حل می‌شود و با نفس کشیدن از راه بینی، به طور نسبی بینی آنها پهن‌تر خواهد شد. علاوه بر این امکان وجود دارد که پس از انجام جراحی فک، فرم نوک بینی برخی از افراد تغییر کند و مقداری بالاتر رود.

اول جراحی فک را انجام دهم یا جراحی بینی؟

اول جراحی فک بهتر است یا بینی؟

پاسخ این سؤال بستگی به این امر دارد که مشکل فک بر فرم بینی شما تأثیر گذاشته باشد یا خیر. چنانچه پزشک معالج تشخیص دهد که جراحی فک تأثیری بر فرم بینی‌تان نخواهد داشت و با این حال پیشنهاد دهد که هر دو جراحی را انجام دهید، بهتر است که جراحی فک پیش از جراحی بینی انجام شود. زیرا در هر صورت جراحی فک بالا تا حدودی بر جابه‌جا شدن ساختار بینی تأثیر خواهد داشت. اگر جراحی بینی در اولویت قرار داده شود، احتمال تغییر شکل جزئی آن پس از جراحی فک وجود خواهد داشت.

سؤالات متداول

 1. چه کسی جراحی فک را انجام می‌دهد؟

  این جراحی توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود.
 2. چه سنی برای جراحی فک مناسب است؟

  انجام این جراحی باید زمانی که رشد فک و اسکلت صورت متوقف شده باشد، انجام شود. به طور کلی می‌توان گفت که انجام آن برای آقایان در سنین 18 تا 20 سالگی و برای خانم‌ها سنین 16 تا 18 سالگی توصیه می‌شود.
 3. افرادی که نیاز به انجام هر دو جراحی فک و بینی دارند، بهتر است انجام کدام یک را در اولویت قرار دهند؟

  با در نظر گرفتن این مسئله که پس از انجام جراحی فک، فرم و ساختار بینی دچار تغییراتی هرچند جزئی می‌شود، بهتر است جراحی فک در اولویت قرار داده شود.
 4. چه مدت پس از جراحی فک می‌توان جراحی بینی انجام داد؟

  توصیه می‌شود که جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی حداقل پس از گذشت 6 تا 9 ماه پس از جراحی فک انجام شود. تعیین مدت زمان دقیق آن نیاز به مشورت و معاینه توسط جراح فک و جراح بینی دارد.
 5. آیا با انجام جراحی فک، تغییری در فرم بینی کسی که قبلاً جراحی بینی انجام داده است، ایجاد می‌شود؟

  پاسخ به این سؤال بستگی به این دارد که جراحی در فک بالا انجام شود یا فک پایین. اصولاً جراحی فک پایین تغییری در فرم بینی ایجاد نمی‌کند و جراحی فک بالا در صورتی که توسط جراح حاذق و با تجربه انجام شود، با کمترین و جزئی‌ترین میزان تغییر در فرم بینی همراه خواهد بود.
 6. آیا می‌توان بینی و فک را به طور هم‌زمان جراحی کرد؟

  اگر جراحی در فک پایین و چانه انجام شود، می‌توان آن را هم‌زمان با جراحی بینی انجام داد. اما توصیه می‌شود که جراحی فک بالا پیش از جراحی بینی صورت گیرد.

آخرین مقالات