کشیدن دندان | علل، قیمت و مراقبت‌های پس از کشیدن

کشیدن دندان | علل، قیمت و مراقبت‌های پس از کشیدن

چکیده مطلب

عوامل زیادی می توانند آسیب به دندان را به حدی برسانند که احتمالا راهی برای نجات آن وجود نداشته باشد. با این وجود تلاش تمام دندانپزشکان این است که دندان را نگه دارند و راهی برای درمان آن پیدا کنند. اما در نهایت اگر هیچ راهی برای درمان دندان آسیب دیده وجود نداشته باشد، دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان می شود. کشیدن دندان به خصوص دندان های دائمی می تواند تجربه ای تلخ برای افراد باشد. از دست دادن همیشگی یک دندان دائمی و عوارض ناشی از آن برای همه ناگوار است. با این وجود گاهی این روش دردناک، می تواند تنها راه نجات فرد از درد، انتشار عفونت و در برخی موارد تحمل هزینه سنگین مالی برای ترمیم دندان باشد.
اما چه دلایلی برای کشیدن دندان وجود دارد؟ روش های کشیدن دندان چگونه است؟ کشیدن دندان تا چه حد درد دارد و دوران نقاهت آن چقدر است؟ چه توصیه های مهمی برای کشیدن دندان وجود دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

در چه مواردی مجبور به کشیدن دندان میشویم (دلایل کشیدن دندان)؟

در چه مواردی مجبور به کشیدن دندان میشویم (دلایل کشیدن دندان)؟

• پوسیدگی وسیع و پیشرفته تاج و ریشه به طوری که ریشه ها از هم جدا شده و قابل نگهداری نباشند.
• شکستگی ریشه دندان در اثر ضربه از محلی که قابل نگهداری نباشد.
• دندان هایی که برای ایجاد فضا برای ارتودنسی باید کشیده شود.
• دندان هایی که عصب و بافت نرم آن از بین رفته و به وسیله عصب کشی ( درمان ریشه ) قابل نگهداری نباشد.
• بیماری لثه پیش رفته و غیر قابل درمان که به لقی شدید دندان ها منجر شده باشد.

کشیدن دندان عقل

در طول عمر تغییرات بسیاری در حفره دهان رخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین رویدادهای دندانی که معمولاً در بازه سنی ۱۷ تا ۲۵ سالگی اتفاق می‌افتد، درآمدن دندان‌های آسیاب سوم است که به دلیل رویش در سنین بالاتر و دوران بلوغ به دندان عقل معروفند. معمولا هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا ،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است.

آیا کشیدن یا جراحی دندان عقل ضروری می باشد؟

یکی از سوالات مرسوم بین بیماران این است که آیا حتما می بایست دندان عقل را کشید یا می توان آن را نگه داشت؟
دندان عقل اگر در جای درست رشد کند، مانند بقیه دندان ها مفید و مؤثر هستند و برخلاف تصور اکثر افراد، در این شرایط نباید دندان را کشید، اما این موقعیت کمتر پیش می آید و رشد دندان عقل معمولا توام با مشکلاتی است. یکی از این مشکلات بوسیدگی شایع به دلیل دسترسی کمتر به آن است، حتی اگر در جای مناسب رشد کرده باشد. همچنین همانطور که گفته شد در بسیاری از موارد ممکن است دندان عقل به سایر دندان ها فشار وارد کند و سبب بی نظمی و نامرتبی آن ها شود.

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

گاهی دندان های عقل فضای کافی جهت رویش کامل ندارند که در این موارد مشکل دندان عقل شامل درد و تورم است و یا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد ولی با این وجود بقیه دندان ها در خطر آسیب جدی قرار داشته باشند.

 1. بیماری لثه

  وقتی دندان عقل به طور نهفته در فک باقی بماند، باکتری ها در شیار موجود بین لثه و دندان که قابل تمیز شدن نیست، رشد می‌کنند و باعث ایجاد عفونت می شوند.
 2. در هم ریختگی دندان

  دندان عقل نهفته یا رویش یافته می تواند دندان های مجاور را تحت فشار قرار دهد. و باعث آسیب به ساختمان آن ها شود.
 3. پوسیدگی دندان‌ها

  گاهی به دلیل موقعیت قرارگیری یا به دلیل اینکه قسمتی از دندان به وسیله لثه پوشیده شده به سختی می توان آن ناحیه را مسواک زد. در نتیجه باکتری های مولد پوسیدگی در آن تجمع پیدا می کنند این باکتری ها علاوه بر دندان عقل، دندان های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 4. موقعیت نامناسب دندان عقل

  دندان عقلی که به سمت بافت گونه رشد می‌کند باعث تحریک بافت مجاور خود می شود . این گونه دندان های عقل رویش یافته علاوه بر دسترسی مشکل برای تمیز شدن باعث گاز گرفتگی نا خواسته گونه در هنگام جویدن غذا می شوند که در دراز مدت مشکل ساز می شود.
 5. کیست ها

  در صورتی که بافت تشکیل دهنده تاج دندان نهفته در استخوان باقی بماند. ممکن است بعد ها با مایعی پر شده و تشکیل یک کیست دهد که استخوان اطراف خود را تخریب خواهد کرد.

هزینه کشیدن دندان

موارد مختلفی هزینه کشیدن دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله این موارد می توان به سن، نوع دندان، تخصص و مهارت دندانپزشک، کانال های دندانی، بیمه، هزینه عکس های رادیولوژی و غیره اشاره نمود. همچنین نوع درمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دندانپزشک متخصص به خوبی بررسی می کند که دندان باید چگونه کشیده شود. به طور مثال اگر دندان عقل دندان مورد نظر شما باشد، به دلیل اینکه پیچیدگی های بیشتری دارد، هزینه بالاتری نیز خواهد داشت. اینکه دندانپزشک برای کشیدن دندان از چه تکنولوژی استفاده می کند نیز، در قیمت نهایی تاثیر دارد. به عنوان مثال اگر لیزر در درمان مورد استفاده قرار بگیرد، هزینه نهایی افزایش می یابد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی خود تماس بگیرید.

روش های کشیدن دندان

کشیدن دندان دارای دو روش کلی ساده و با جراحی می باشد که در واقعی از لیزر نیز کمک گرفته می شود. این روش ها را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم:

روش اول: روش کشیدن ساده

دندان شیری و یا دندانی که به طور واضح در دسترس دندانپزشک است، به کمک روش کشیدن ساده حذف می شود. بعد از تزریق ماده بی حسی، دندانپزشک با کمک ابزار مخصوص، دندان را لق کرده و سپس آن را از حفره ی دندانی خود در می آورد.

روش دوم: کشیدن دندان با جراحی

در مواقعی که دندان به طور کامل و درست، در دسترس دندانپزشک قرار ندارد، برای خارج کردن آن از حفره ی دندانی باید از جراحی استفاده شود. برای این کار در ابتدا ماده ی بی حسی برای بیمار تزریق شده و دندانپزشک شکافی در لثه ایجاد می کند. سپس دندان را چند قسمت کرده و اقدام به خارج کردن آن می کند.

روش سوم: کشیدن دندان با لیزر

امروزه روش دیگری در بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی برای کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرد که کشیدن دندان با لیزر است. این روش هزینه ای بالاتر از روش های قبلی دارد و به همین منظور افرادی که دارای شرایط خاصی هستند، از آن استفاده می کنند. به طور کلی لیزر دارای کاربرد ها و فواید بی شماری از جمله کاهش زمان درمان، کاهش احتمال بروز عفونت، بهبودی سریع تر و غیره را به همراه دارد.

زمان بهبودی لثه پس از کشیدن دندان

با رعایت صحیح مراقبت های پس از کشیدن دندان محل زخم باید پس از ۵ تا ۷ روز بهبود یابد. لثه بین دو تا سه هفته پس از درمان به طور کامل بهبود می‌یابد. با این وجود در صورتی که فک در طول درمان آسیب دیده باشد، شش ماه برای ترمیم آن زمان نیاز است.

عوارض کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان احتمال بروز عوارضی وجود دارند که عبارتند از:

 1. احتمال ایجاد عفونت بعد از کشیدن دندان وجود دارد که البته با مصرف آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشک تجویز می کند، این اتفاق بسیار نادر است.
 2. اگر دندانپزشک مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است تا به دندان های کناری آسیبی وارد نماید.
 3. برای افراد مسنی که به پوکی استخوان نیز مبتلا می باشند، احتما شکستگی استخوان فک وجود دارد.
 4. شایع ترین عارضه ی بعد از کشیدن دندان، حفره ی خشک است که در این عارضه لخته ی خون روی زخم برداشته شده و به دنبال آن، درد شدید و بو و طعم بدی در دهان ایجاد می شود.

توصیه های لازم بعد از جراحی یا کشیدن دندان

توصیه های لازم بعد از جراحی یا کشیدن دندان

توصیه ها و مراقبت های زیر به شما کمک می کند تا درد دندان کشیده شما کمتر شده و بهبود شما را تسریع ببخشد.

مراقبت های لازم در 24 ساعت اولیه کشیدن دندان

 1. گاز استریل روی زخم را تا یک ساعت به کمک دندان های مقابل با فشار نگه دارید.
 2. از باز و بسته کردن و یا تعویض گاز خودداری نمایید.
 3. آب دهان خود را به طور معمول فرو ببرید
 4. حتی الامکان سه تا چهار ساعت از صحبت کردن پرهیز کنید.
 5. بلافاصله پس از جراحی، ناحیه عمل شده را از روی صورت با کیسه یخ به طور متناوب(ده دقیقه به ده دقیقه) تا چند ساعت کمپرس کنید.
 6. خونریزی خفیف تا ۶ ساعت پس از جراحی طبیعی است.
 7. گاهی تا ۲۴ ساعت نیز ممکن است بزاق آغشته به خون باشد.
 8. در صورت بروز خونریزی شدید، گاز استریل را روی هم تا کرده و در محل عمل شده به مدت یک ساعت به کمک دندانهای مقابل فشار دهید.
 9. غالبا” پس از عمل جراحی درد وجود دارد. بهتر است قبل از بروز دردو از بین رفتن اثر داروی بی حسی از داروهای مسکن استفاده نمایید.
 10. در صورت ادامه درد طبق دستور پزشک از مسکن تجویز شده میل نمایید. بروز تب تا یک درجه پس از عمل جراحی نشانه عفونت نمی باشد.
 11. از آنجا که بدن برای ترمیم و بهبودی زخم نیاز به مواد غذایی کافی و پر انرژی دارد هیچ یک از وعده های غذایی را حذف نکنید.
 12. در دوازده ساعت اول پس از جراحی غذاهای سرد و مایع استفاده شود و از روز بعد، رژیم غذایی معمول را شروع نموده و تا یک هفته از جویدن غذا روی ناحیه جراحی شده خودداری کنید.

مراقبت های بعد از روز دوم کشیدن دندان

 • تا یک هفته پس از جراحی همچنان از استعمال دخانیات خودداری نمایید.
 • تا چند روز از فعالیت شدید بدنی پرهیز نمایید.
 • تشکیل غشای سفید رنگ در محل زخم و مخاط اطراف آن دلیل حتمی بر وجود عفونت نیست و پس از مدتی با شستشوی دهان از بین خواهد رفت.
 • طبق دستور دندانپزشکان، از سرم شستشو تا چند روز استفاده کنید.
 • از دستکاری محل زخم و بخیه ها بپرهیزید.

توجه: در صورت مشاهده موارد زیر بعد از کشیدن دندان با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • بروز درد های شدید که به کمک دارو های مسکن رفع نمی شوند.
 • تب
 • شدت یافتن تورم بعد از 3 روز
 • خونریزی بیش از حد
 • بروز مشکلات تنفسی و یا مشکلاتی در بلع
 • ترشحات خونی از بینی

موارد ممنوع پس از کشیدن دندان

از انجام موارد زیر در روزهای اول پس از درمان خودداری کنید:

 • انجام هر کاری که باعث باز شدن لخته خون و به تاخیر افتادن بهبودی می شود.
 • سیگار کشیدن
 • قرقره یا تف کردن با شدت زیاد
 • نوشیدن با نی
 • مصرف مایعات گرم
 • مواد غذایی تند، ترش، سفت، الکلی و گازدار
 • مسواک کردن لثه

سوالات رایج

 1. مدت زمان کشیدن دندان چقدر می باشد؟

  شرایط هر بیمار با بیمار دیگر تفاوت هایی دارد، بنابراین برای همه زمان یکسانی در این باره وجود ندارد. اما به طور کلی روند کشیدن دندان بیشتر از 20 دقیقه زمان نمی برد.
 2. آیا کشیدن دندان در بارداری امکان پذیر است؟

  گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که یک خانم باردار نیازمند به کشیدن دندان باشد. اما به دلیل شرایط خاص و محدودیت هایی که برای یک خانم باردار وجود دارد، اگر این کار ضرورت داشته باشد، دندانپزشک آن را به سه ماهه ی دوم موکول می کند.
 3. درد کشیدن دندان به چه میزانی است؟

  در حین روند کشیدن دندان، به دلیل تزریق ماده ی بی حسی دردی را احساس نخواهید کرد. اثر ماده ی بی حسی تا حدود 4 ساعت بعد از درمان باقی خواهد ماند که پس از آن درد آغاز می شود. این درد تا حدود یک هفته وجود خواهد داشت که کاملا طبیعی است. توصیه می شود تا دارو های مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک خود را در ساعت های مقرر مصرف کنید و به خوبی توصیه های ایشان را انجام دهید. توجه داشته باشید که نکات مراقبتی بعد از کشیدن دندان تا زمان بهبودی آن، اهمیت بسیار بالایی دارد که به کاهش درد و بهبودی سریع تر کمک می کنند.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 02126350198

آدرس:شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان حافظی، روبروی اریکه ایرانیان، پلاک 16 طبقه 2