کدام مواد غذایی باعث لک دندان می‌شوند؟

کدام مواد غذایی باعث لک دندان می‌شوند؟

مطالعه این مطلب 2 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

به طور کلی موارد متعددی مانند افزایش سن، مصرف سیگار و دخانیات و غیره می توانند سبب لک شدن دندان ها شوند. یکی دیگر از مواردی که می تواند نقش به سزایی در تغییر رنگ دندان ها باشد، مواد غذایی هستند. آیا می دانید که کدام مواد غذایی سبب تغییر رنگ دندان هایتان می شوند و چرا؟ مقاله زیر را مطالعه نمایید تا پاسخ این سوال را به دست آورید.

مواد غذایی که سبب لک شدن دندان ها می گردند.

چای و دندان

چای یک نوشیدنی سالم است، اما بهترین انتخاب برای سفید نگه داشتن دندان ها نیست. دندانپزشکان می گویند که دمنوش ها بویژه انواع پایه سیاه و سفید آن ها بیشتر از قهوه می تواند باعث ایجاد لکه شوند. چای های سفید و گیاهی می توانند باعث ساییدگی پوشش بیرونی دندان ها (مینای دندان) و ایجاد لکه شوند.

سس و لک دندان

ممکن است که سس ها خوشمزه باشند، اما سس ها (سویا، گوجه فرنگی و کاری) باعث ایجاد لک دندان می شوند. از سس های رنگ روشن یا کرم استفاده کنید و بعد از آن دندان های خود را مسواک زده و شستشو دهید.

نوشیدنی های ورزشی

غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها نیز می توانند بر روی دندان ها تاثیر بگذارند. نوشیدنی های ورزشی و یا انرژی زا میتوانند مینای دندان را از بین ببرند و مرحله را برای لک دار کردن دندان تنظیم کنند. بهترین انتخاب در طول ورزش آب آشامیدنی است.

میوه ها و توت ها

زغال اخته، تمشک، گیلاس، انار و دیگر میوه های پر جنب و جوش میتواند دندان ها را لکه دار کند. بنابراین آب میوه ها و کیک هایی که از توت ها تهیه می شوند، نیز می تواند باعث لک شوند. میوه های کم رنگ مانند انگور سفید و کران بری سفید، کمتر باعث ایجاد لک دندان می شوند، اما آن ها دارای اسیدی هستند که می تواند مینای دندان را نرم و تضعیف کند.

آب گازدا، کولا و دیگر نوشیدنی های گازدار

اگر به دنبال یک دلیل برای کاهش آب گازدار و کولا هستید با تشکر از اسید و رنگ های مصنوعی، این نوشیدنی های گازدار (حتی رنگ های روشن) می توانند منجر به ایجاد لک های جدی بر دندان شوند. علاوه بر این، مواد شیمیایی که عطر و طعم به آنها اضافه می کند نیز می تواند باعث خوردگی مینای دندان شوند.

آب نبات و شیرینی ها

اگر به شیرینی هایی مانند آب نبات های سخت، آدامس های جویدن یا پاستیل هایی که باعث تغییر رنگ زبان شما می شوند، علاقه دارید، آن ها می توانند باعث ایجاد لک دندان ها شوند. خبر خوب این است که اگر آن ها را کمتر بخورید، احتمالاً خیلی به دندان ها آسیب نمیرسانید.

کاهش لک دندان ها

ممکن است که نخواهید تمام مواد غذایی و نوشیدنی هایی که باعث لک دندان ها می شوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید. بسیاری از آن ها مانند زغال اخته، تمشک و سس گوجه فرنگی، غنی از آنتی اکسیدان هستند. بنابراین، آنها را بخورید، اما به اندازهای کم تر و یا از منابع دیگری مانند گل کلم، سیب درختی، گریپ فروت و خربزه استفاده کنید. همچنین موارد زیر می توانند موثر باشند:

  • از نی استفاده کنید

    نوشیدنی هایی مانند آب گازدار، آب میوه ها و چای یخ را با نی میل کنید. استفاده از نی باید مایعات را از دندان ها دور نگه دارد.

  • سریع قورت دهید

    اجازه ندهید مواد غذایی و نوشیدنی هایی که باعث لک دندان میشوند در دهانتان بمانند. آنها را سریع قورت دهید، با این حال، وقتی که غذا میخورید، خوب بجوید و تا زمانی که مطمئن شدید در گلوی شما گیر نمیکند آن را قورت ندهید.

  • شستشو و مسواک

    دهان خود را پس از اینکه غذا و یا نوشیدنی میل کردید که باعث ایجاد لک دندان میشود، شستشو دهید. پس از اینکه یک غذای حاوی مواد اسیدی میل کردید یک ساعت صبر کنید، هر چه زود تر مسواک بزنید ممکن است بیشتر به مینای دندانتان آسیب برسانید. اگر پس از غذا خوردن به مسواک دسترسی نداشتید، یک عدد آدامس بدون قند بجوید.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 02126350198

آدرس:شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان حافظی، روبروی اریکه ایرانیان، پلاک 16 طبقه 2