ونیر چیست؟

ونیر دندان چیست؟ | تفاوت ونیر سرامیکی و کامپوزیتی

مطالعه این مطلب 2 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

چکیده مطلب

ونیر چیست؟ این سؤالی است که احتمالاً برای بسیاری از افراد پیش آمده است. ونیر دندان را به اسم های مختلفی می شناسند، مانند ونیر یک جلسه ای، کامپونیر، ونیر کامپوزیت و در برخی موارد باندینگ کامپوزیت. لمینت دندان نسبت به ونیر دندان روشی تهاجمی تر برای بازگرداندن لبخند به شمار می رود. در صورتی که دندان ها دچار شکستگی یا آسیب دیدگی شده باشند، ونیر دندان بهترین گزینه برای نصب مستقیم بر روی دندان و داشتن ظاهری زیبا می باشند.

ونیر دندان جایگزین محافظه کارانه تر نسبت به لمینت به شمار می رود که از جنس رزین نیمه شفاف بوده و تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک با ظرافت روی دندان بیمار نصب و محکم می شود. ونیر دندان متنوع تر و مقرون به صرفه تر از لمینت می باشد.
ونیر دندان به دلیل مقرون به صرفه بودن، سریع انجام شدن و داشتن ظاهری زیبا و طبیعی در بین مردم از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. می توان بسته به تمایل بیمار بر روی هر تعداد از دندان بیمار ونیر نصب کرد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هزینه ی ساخت لبخندی زیبا با ونیر دندان، بسیار کمتر از لمینت دندان می باشد. ونیر دندان می تواند جایگزین مناسبی برای لمینت باشد و نقص های بسیاری که ممکن است شما را از داشتن لبخندی زیبا منع کند را برطرف می نماید. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی لازم درباره انواع ونیر دندان، قیمت آن و هر چه آنچه را که لازم است، دراین باره بدانید، متوجه شوید.

ونیر چیست؟

ونیر پوسته ای همرنگ دندان افراد است که برای پوشش سطح جلوی دندان ها با داشتن کاربرد هایی بی نظیر، مورد استفاده قرار می گیرد. ونیر ها به طور معمول با تکنولوژی خاص و در لابراتوار دندانسازی ساخته می شوند و در انواع متفاوتی وجود دارد که در ادامه آن ها را شرح می دهیم.

انواع ونیر دندان

ونیر دندان معمولاً به دو دسته ونیر سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان تقسیم می شوند. به گفته ی انجمن دندانپزشکی آمریکا، جایگذاری ونیر سرامیکی بر روی دندان نسبت به ونیر کامپوزیت نیازمند زمان بیشتری است. دندانپزشک، پس از برداشت قسمتی کوچکی از مینای دندان، از دندانی که مشکل دارد نمونه گرفته و به آزمایشگاهی ارسال می کند که ونیر را طراحی می کنند. طراحی ونیر ممکن است چند روز زمان برده و معمولا تا ویزیت بعدی طول خواهد کشید. البته ممکن است ونیر کامپوزیت به محض ترمیم و آماده سازی دندان آسیب دیده در مطب دندانپزشکی ساخته شود. ونیر دندان در در انتها با سیمان رزین به دندان متصل می شود. هر کدام از این ونیر ها مزایای متفاوتی دارند.

ونیر سرامیکی

ونیر سرامیکی

ونیر سرامیکی به منظور سفید کردن، حفظ دندان از پوسیدگی و یا آسیب استفاده می شود. اندازه گیری ونیر سرامیکی با نوعی سیستم های سه بعدی CAD-CAM صورت می گیرد و با استفاده از کوره ای پخته خواهد شد. ونیر سرامیکی اغلب به منظور زیباسازی دندان ها یا مشکلاتی که ونیر کامپوزیت قادر به اصلاح آن نیست، استفاده می شود. برای جا گرفتن ونیر روی دندان لازم است، مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود، به همین علت استفاده از ونیر از ماندگاری بالایی برخوردار می باشد.

موارد استفاده از ونیر سرامیکی

 • اگر دندان ها دچار تغییر رنگ شده باشند و یا دچار بی رنگی شده باشند
 • اگر دندان توسط رزین پر شده باشد. این کار موجب تغییر رنگ در سطح دندان ها می گردد .
 • در دندان های دچار ساییدگی
 • برای مواردی که دندان دچار لب پریدگی و یا شکستگی شده باشد .
 • برطرف کردن فاصله میان دندان ها


ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت یک پوسته است که برای استفاده از آن نیازی به تراشیدن دندان و قالب گیری نمی باشد و به صورت مستقیم این لایه توسط اشعه روی دندان چسبانده می شود و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می گیرد. ثبات رنگ و قیمت ونیر کامپوزیت کمتر از ونیر سرامیکی است. مواقعی که دندان ها دچار شکستگی، ترک های کوچک و یا تحلیل شده باشند، از ونیر کامپوزیت استفاده می شود و روی دندان آسیب دیده قرار می گیرد.

ونیر کامپوزیت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم ساخته می شود. در روش مستقیم ونیر کامپوزیت در یک جلسه روی دندان گذاشته می شود و پزشک آن را به شکل دلخواه در میاورد. در روش غیرمسقیم ابتدا مواد در آزمایشگاه ساخته می شود، سپس در مطب روی دندان قرار داده می شود.

موارد استفاده از ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت جهت رفع فرم بد دندان، رنگ زرد و سیاه، فاصله میان دندان ها، ترک خوردگی و شکستگی دندان و ... استفاده می شود.

تفاوت ونیر سرامیکی و ونیر کامپوزیت

برخلاف ونیر سرامیکی (پرسلینی)، ونیر کامپوزیت برای جاگذاری نیازمند تخریب بخش کمتری از مینای دندان است، قیمت پایین تری داشته و می تواند طی یک جلسه انجام شود و در صورت آسیب دیدن به آسانی قابل ترمیم هستند. از طرف دیگر ونیر سرامیکی محکم و ضد ضربه بوده و در برابر لک شدن مقاوم است، طبیعی تر به نظر میاید و جایگذاری آن بر روی دندان نسبت به روکش دندان، نیازمند تخریب بخش کمتری از مینای دندان است.

قیمت ونیر دندان

در صورتی که نیاز به ونیر دندان با قیمت پایین دارید، ونیر کامپوزیت بهترین گزینه خواهد بود. با این که قیمت ونیر دندان متفاوت است، ولی در هر شرایطی به طور متوسط ونیر کامپوزیت حدودا نصف قیمت لمینت دندان را دارد.
یکی از دلایل پایین بودن قیمت ونیر کامپوزیت این است که این ونیر دندان در مطب پزشک ساخته می شوند و بر خلاف لمینت دندان که در دو جلسه انجام میشود، تنها در یک جلسه به اتمام میرسد. در این میان هم در زمان و هم در هزینه (به علت کسر دستمزد آزمایشگاه) صرفه جویی خواهد شد.

البته این مقرون به صرفه بودن بی دلیل نیست. ونیر کامپوزیت ماندگاری لمینت سرامیکی را ندارد و در شرایط خوشبینانه می توانند ۵ تا ۷ سال دوام بیاورند. متاسفانه در برخی مواقع ونیر کامپوزیت بیش از ۲ سال دوام نمی آورد. لمینت دندان همچنین ظاهر طبیعی تری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد.

با این حال نصب ونیر کامپوزیت، کمتر نیازمند تراشیدن دندان طبیعی است و این به این معناست که ونیر کامپوزیت برخلاف لمینت، روندی برگشت پذیر دارد و می توان بعد ها آن را از روی دندان طبیعی برداشت. قیمت ترمیم و بازسازی ونیر کامپوزیت نیر در مقایسه با لمینت بسیار پایین تر است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ونیر دندان

به طور کلی، قیمت ونیر دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • دستمزد دریافتی دندانپزشک
 • مهارت های تکنیکی و هنری سازنده ونیر دندان و دندانپزشکی که ونیر ها را نصب می کند.
 • محل کلینیک یا مطب که نصب ونیر در آن انجام می شود. هزینه های درمان های دندانپزشکی در شهر های مختلف با هم متفاوت است و طبیعتا در شهر های بزرگ و پرجمعیت این هزینه بیشتر خواهد بود.
 • نوع بیمه ای که تحت پوشش آن هستید. البته بیشتر بیمه ها هزینه های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را تقبل نمی کنند.
 • نوع موادی که در ونیر دندان استفاده می شود، مثلا سرامیک به کار رفته در لمینت بسیار گران تر از رزین کامپوزیت است.
 • تعداد دندان هایی که قصد ونیر کردن آن ها را دارید.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 02126350198

آدرس:شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان حافظی، روبروی اریکه ایرانیان، پلاک 16 طبقه 2