نحوه انجام کامپوزیت دندان

چکیده مطلب

کامپوزیت دندان یکی از روش‌های رایج در دندانپزشکی زیبایی است که به راحتی و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام می‌باشد.
افرادی که قصد انجام این درمان را دارند، یکی از دغدغه‌هایی که برایشان پیش می‌آید، این است که چگونه دندان را کامپوزیت می‌کنند؟ آیا این روش با درد همراه است؟
این افراد می‌خواهند بدانند که کامپوزیت دندان چگونه است و باید چه مراحلی را باید پشت سر بگذارند تا یک طرح لبخند زیبا به دست آوردند.
اگر شما هم جزء این افراد می‌باشید و تمایل به دانستن نحوه انجام کامپوزیت دندان دارید، پس این مطلب مختصر و مفید را مطالعه نمایید.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می‌شود؟

نصب کامپوزیت دندان در طی چند مرحله انجام می‌شود که در ادامه به معرفی و شرح کامل هریک از آنها پرداخته‌ایم:

 1. مشاوره

  مشاوره

  زمانی که تصمیم می‌گیرید ایرادات ظاهری دندان‌های خود را با استفاده از روش کامپوزیت دندان برطرف کنید، ابتدا باید تحقیقات لازم را انجام داده و یک دندانپزشک متخصص زیبایی دندان خوب را انتخاب کرده و به کلینیک ایشان مراجعه نمایید تا وضعیت دهان و دندانتان مورد بررسی قرار دهد و مناسب بودن استفاده از این روش را تأیید نماید و علاوه بر این با پرسش سؤالات خود، تمام اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید و از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید.
 2. انتخاب رنگ کامپوزیت

  انتخاب رنگ کامپوزیت

  اولین مرحله در کامپوزیت کردن دندان‌ها انتخاب رنگ کامپوزیت است. دندانپزشک سایه رنگ کامپوزیت را کنار دندان بیمار قرار داده و راهنمایی‌های لازم درباره انتخاب رنگ مناسب را به بیمار ارائه می‌دهد.
  بیمار با در نظر گرفتن راهنمایی‌های دندانپزشک و همچنین با توجه به سلیقه خود رنگ مناسب را انتخاب می‌کند. دقت داشته باشید در انتخاب رنگ باید رنگ پوست خود را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال اگر پوست تیره‌ای دارید از انتخاب رنگ های سفید خودداری نمایید و اگر پوست سفیدی دارید رنگ های تیره را انتخاب نکنید. بهترین راهنمای انتخاب رنگ، توجه به سفیدی چشم ها و در نظر گرفتن آن برای انتخاب رنگ کامپوزیت است.
 3. آماده سازی دندان‌ها

  آماده سازی دندان‌ها

  در نحوه انجام کامپوزیت ونیر، آماده سازی و تمیز کردن دندان‌ها از مهم‌ترین مراحل این روش است. گرچه این روش همانند لمینت نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد، اما حتماً باید سطح دندان‌ها از هرگونه جرم و پلاک عاری باشد. به همین منظور دندانپزشک پیش از شروع فرایند نصب کامپوزیت، سطح دندان‌ها را از هرگونه مواد غذایی، جرم و پلاک پاک کرده و در صورتی که سطح آن دچار پوسیدگی‌های کمی شد، اقدام به پاکسازی و برداشتن آنها می‌نماید.
 4. اسید شویی سطح دندان

  اسید شویی سطح دندان

  اسید شویی با هدف ایجاد پیوند لازم بین مواد کامپوزیت و سطح دندان‌ها انجام می‌شود. در این مرحله دندانپزشک ماده ژل مانندی که حاوی 30 تا 40 درصد اسید فسفریک می‌باشد را درون سرنگی قرار داده و آن را بر روی دندان‌ها می‌گذارد. پس از حدود 15 ثانیه این کاندیشنر به طور کامل از دهان شستشو داده می‌شود. پس از پایان این مرحله سطح دندان‌ها به طور کامل برای قرار دادن مواد کامپوزیت بر روی آنها آماده می‌شود.
 5. قرار دادن عامل پیوند دهنده کامپوزیت

  قرار دادن عامل پیوند دهنده کامپوزیت

  حال نوبت به قرار دادن عامل پیوند دهنده کامپوزیت بر روی دندان‌ها می‌باشد. دندانپزشک این ماده را با استفاده از یک اپلیکاتور یا یک برس کوچک بر روی سطح دندان قرار داده و با تاباندن نور لیزر به مدت 10 الی 20 ثانیه بر روی آن کاتالیست‌های این ماده را فعال می‌نماید.
 6. فرم دهی ماده کامپوزیت

  فرم دهی ماده کامپوزیت

  فرم دهی ماده کامپوزیت به این دلیل که بر نتیجه ترمیم تأثیر مستقیمی دارد، از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. انجام این مرحله به دقت و ظرافت زیادی نیاز دارد و در واقع می‌توان گفت که نتیجه نهایی آن به هنر دست دندانپزشک بستگی دارد. در این مرحله دندانپزشک از تکنیک لایه گذاری برای قرار دادن مواد بر روی سطح دندان‌ها استفاده می‌کند تا بتواند به شکل و رنگ طبیعی و مناسب‌تری از این ترمیم برسد و نتیجه آن ظاهری زیبا و طبیعی برای دندان‌های بیمار را به همراه داشته باشد.
 7. سفت کردن مواد بر روی دندان

  سفت کردن مواد بر روی دندان

  پس از آن که دندانپزشک لایه‌های کامپوزیت را بر روی دندان قرار داد و از شکل و فرم آن رضایت کافی را داشت، با تاباندن نور لیزر به مدت 10 الی 40 ثانیه بر روی مواد آن را در جای خود محکم می‌کند. دندانپزشک بعد از سفت کردن مواد بر روی دندان، اگر از شکل آن رضایت کافی را نداشه باشد، لایه دیگری از مواد را بر روی آن قرار می دهد تا جایی که نتیجه رضایت بخش شود.
 8. پالیش کردن کامپوزیت

  پالیش کردن کامپوزیت

  با سفت شدن مواد کامپوزیت، دندانپزشک قادر خواهد بود تا سطح آن را با استفاده از نوارهای سمباده و دیسک‌های کوچک مخصوص خدمات دندانپزشکی پالیش نماید. هدف از انجام این کار جلا دادن و ایجاد سطحی صاف و درخشان و همچنین ظاهری طبیعی و مشابه دندان‌های اصلی فرد می‌باشد. دندانپزشک طی این مرحله اصلاحات لازم در شکل و فرم کامپوزیت را ایجاد می‌کند و در نهایت بیمار نیز با نگاه کردن به دندان‌های خود در آینه در صورتی که ایرادی در آنها ببیند و یا تمایل داشته باشد که تغییری در فرم آنها به وجود آید، می‌تواند از دندانپزشک خود بخواهد تا تغییرات لازم را اعمال کند.
 9. ارزیابی نحوه گاز زدن

  هدف از ارزیابی نحوه گاز زدن این است که بیمار پس از کامپوزیت کردن دندان‌های خود هنگام گاز زدن و یا جویدن غذا با مشکل مواجه نشود. این ارزیابی به این صورت انجام می‌شود که کاغذ کاربنی بین دندان‌های بیمار قرار داده شده و از او خواسته می‌شود تا آن را گاز بگیرد. دندانپزشک با مشاهده رد دندان‌های بیمار بر روی این کاغذ و بررسی آن در صورتی که ایرادی را در آن مشاهده نماید، با استفاده از پالیش اقدام به برطرف کردن آن و اصلاح ایرادات موجود می‌کند.

علت استفاده از تکنیک لایه گذاری

تکنیک لایه گذاری به این صورت است که دندانپزشک ابتدا لایه بسیار نازکی را بر روی سطح دندان قرار می‌دهد و آن را با تاباندن نور لیزر سفت می‌کند و پس از آن لایه بعدی را قرار می‌دهد و به طور مکرر تا جایی که نتیجه دلخواه حاصل شود، این عمل را تکرار می‌کند. انجام این کار به دندانپزشک کمک می‌کند تا سفت شدن کامل هر لایه، شکل و ضخامت آن را تحت کنترل داشته باشد.
مواد کامپوزیت هنگام سفت شدن دچار مقداری انقباض شده که بر فرم آنها تأثیر می‌گذارد و با انجام عمل لایه گذاری در واقع هر لایه می‌تواند انقباض لایه قبلی را جبران کند. علاوه بر این دندانپزشک با استفاده از این تکنیک می‌تواند از سایه رنگ‌های مختلف استفاده کند تا به رنگ طبیعی و مطلوبی دست یابد. به طور کلی می‌توان گفت این تکنیک تأثیر مطلوبی بر شفافیت، رنگ و زیبایی نتیجه این ترمیم دارد.

آیا کامپوزیت دندان نیاز به بیهوشی دارد؟

روش کامپوزیت یکی از روش‌های بسیار ساده و راحت در دندانپزشکی محسوب شده و هیچ نیازی به استفاده از بیهوشی نیست. حتی در اکثر موارد نیازی به استفاده از بی‌حسی موضعی نیز نخواهد بود.

سؤالات متداول

 1. آیا کامپوزیت درد دارد؟

  خیر. کامپوزیت دندان روشی بدون درد است و در واقع می‌توان گفت هیچ یک از مراحل آن با درد همراه نیست. تنها ممکن است هنگام پالیش کردن دندان‌ها، بیمار بر اثر لرزش‌های ایجاد شده توسط دستگاه مقداری احساس ناخوشایندی پیدا کند.
 2. آیا مرحله اسید شویی به لثه و بافت دندان آسیبی وارد می‌کند؟

  خیر. کاندیشنر اسید شویی حتی در صورت تماس با لثه و بافت نرم دهان، مشکلی را برای آن ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این در این مرحله دندانپزشک عینک محافظی را بر روی چشم‌های بیمار قرار می‌دهد تا در صورت پاشیده شدن ژل اسید شویی بر روی چشم او، آسیبی به چشم‌ها وارد نشود.