مزایا و معایب ایمپلنت دندان

چکیده مطلب

اگر دندان و یا دندان‌های از دست رفته دارید، راهکارهای متفاوتی برای جایگزینی آنها وجود دارند. از جمله این موارد می‌توان به پروتز ثابت (بریج)، پروتز متحرک (دندان مصنوعی) و ایمپلنت دندان اشاره داشت.
اگر این روش‌ها را با هم مقایسه کرده باشید، می‌دانید که بهترین آنها ایمپلنت بوده و از هر نظر کاربرد بهتری برای هر فرد خواهد داشت.
با این وجود دانستن مزایا و معایب این روش می‌تواند در یک انتخاب درست‌تر به شما کمک کند. پس در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

آیا ایمپلنت انتخاب خوبی برای جایگزینی دندان است؟

امروزه ایمپلنت از پیشرفته‌ترین و بهترین روش‌ها برای درمان این عارضه می‌باشد و دارای جنسی از تیتانیوم بوده که سازگاری بالایی با بدن انسان دارد. اگر همچنان در این انتخاب دو به شک هستید، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا با متخصص در این زمینه مشورت کنید.
با این حال شناخت مزیت‌ها و معایب این درمان می‌تواند برایتان کمک دهنده باشد. پس ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت از یک پایه تیتانیومی و تاج دندان تشکیل شده که به همین منظور چه از نظر عملکرد و چه از نظر ظاهری، کاملاً مشابه با دندان‌های طبیعی می‌باشد. در ادامه شما را با مزیت‌های این روش درمانی آشنا می‌کنیم:

 1. داشتن دوام و ماندگاری بالا

  یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزایایی که این روش درمانی دارد، طول عمر بالای آن است، به گونه‌ای که نوعی درمان دائمی در نظر گرفته می‌شود. اگر فرد بعد از درمان خود به طور اصولی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، می‌توان طول عمری در حدود 25 سال را از ایمپلنت انتظار داشت.
 2. داشتن عملکردی مشابه با دندان‌های طبیعی

  ایمپلنت با پر کردن جای خالی دندان، می‌تواند مشکلاتی که در زمان غذا خوردن و یا صحبت کردن برای فرد ایجاد شدند را رفع کند. افرادی که این درمان را انجام دادند، به نسبت افرادی که هنوز اقدامی برای جایگزینی دندان از دست رفته خود نکردند، بهتر غذا را می‌جوند و عملکرد دندان‌های خود را به طور درستی خواهد داشت.
 3. کمک به جلوگیری از تحلیل استخوان

  یکی دیگر از مزیت‌های بسیار مهم ایمپلنت، این است که مانعی قدرتمند برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک می‌باشد. زمانی که یک دندان از دست می‌رود، استخوان اطراف آن دیگر فعالیتی برای نگهداری از دندان ندارد، در نتیجه به مرور توده استخوانی را از دست داده که به اصطلاح به آن تحلیل استخوان گفته می‌شود. این عارضه به مرور می‌تواند کل فک را تضعیف کرده و فرد را با بیماری‌های پاتولوژیک روبرو نماید.
 4. ایجاد مانع برای کج شدن دندان‌های مجاور

  زمانی که جای خالی دندان در دهان وجود داشته باشد، دندان‌های مجاور تمایل دارند تا حرکت کرده و بنابراین دچار بی نظمی شوند. ایمپلنت با پر کردن این فاصله می‌تواند به نوعی حامی برای دندان‌های مجاور محسوب گردد تا نظم و موقعیت مناسب آنها از دست نرود.
 5. کمک به متقارن ماندن صورت

  با تحلیل استخوان فک، احتمال دارد تا تقارن صورت نیز دچار تغییراتی شود، اما این روش درمان می‌تواند با بازسازی بخش فک تقارن از دست رفته برای صورت را به فرد بازگرداند.

معایب ایمپلنت دندان

با وجود تمام مزایایی که بیان کردیم، اما می‌توان مواردی را نیز به عنوان معایب این درمان در نظر گرفت. اما باید توجه داشته باشید که هیچ یک از آنها نمی‌توانند مانع از نیاز به درمان ایمپلنت شوند. این موارد عبارت‌اند از:

 1. هزینه بالا

  با اینکه گران قیمت بودن و بالا بودن هزینه ایمپلنت دندان یکی از معایب آن شناخته شده است، اما باید گفت که با توجه به تمام مزیت‌هایی که دارد و همچنین دائمی بودن آن، می‌توان این هزینه را مقرون به صرفه بیان کرد.
  اگر شما از هر کدام از روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته مانند بریج، کاشت دندان و... استفاده داشته باشید، ممکن است تا در فواصل زمانی کوتاه مدت نیاز به تعویض و یا عیب جویی آنها باشید، در نتیجه باید هزینه‌ای مجدد پرداخت کنید. تقریباً تمام افراد درمان ایمپلنت را بسیار گران قیمت می‌دانند و این عامل، یکی از موارد بسیار مهمی است که سبب شده تا افراد زیادی از انجام ایمپلنت دندان صرف نظر کنند.
  اما باید بدانید که اگر هزینه‌های جانبی دیگر روش‌های مشابه با ایمپلنت و مزایای ایمپلنت دندان را با هم بررسی کنید، متوجه می‌شوید که این هزینه در طولانی مدت برای شما بازگشت خواهد داشت؛ بنابراین قیمت ایمپلنت دندان را جزئی از معایب آن ندانید.
 2. امکان نیاز به بیش از یک جراحی

  باید بدانید که کاشت ایمپلنت دندان نیاز به داشتن تراکم استخوان کافی دارد. اگر فک شما این تراکم را نداشته باشد، باید جراحی لیفت سینوس و یا پیوند استخوان برای جبران این کمبود انجام شود.
 3. دوران بهبودی طولانی

  یکی دیگر از مواردی که جزئي از معایب این روش درمانی محسوب می‌شود، داشتن دوران بهبودی طولانی مدت است. معمولا باتوجه‌به شرایط و وضعیت بیمار، مدت‌زمان 3 تا 6 ماه زمان لازم است تا استخوان فک با پایه ایمپلنت دندان جوش بخورد.

ایمپلنت فوری چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت فوری یکی از روش‌های این درمان بوده که برای برخی از افراد قابل انجام می‌باشد. از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دوره درمان کوتاه‌تر می‌شود.

  در واقع در این روش دندان به صورت فوری جایگزین می‌شود. ایمپلنت معمولی به مدت زمانی برای جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت نیاز دارد که این زمان معمولاً بین 3 الی 6 ماه است. اما در روش ایمپلنت فوری، از ابتدای درمان استفاده از پروتزهای موقت برای افراد امکان‌پذیر است.
 2. نیاز به جراحی کمتری وجود دارد.

  در این روش گذاشتن پایه تیتانیومی، اباتمنت و پروتز در یک روز جراحی انجام می‌شود؛ بنابراین دوره درمانی کوتاه‌تر شده و به جراحی مجددی برای جایگذاری اباتمنت نیازی نخواهد بود.
 3. بار روانی درمان را برای بیمار کاهش می‌دهد.

  به طور قطع کشیدن دندان به خصوص دندان‌های جلویی می‌تواند تأثیرات منفی برای افراد داشته باشد، به خصوص زمانی که افراد نیاز به گذراندن دوره 3 الی 6 ماه برای جوش خوردن پایه تیتانیومی و استخوان فک باشند. در صورتی که تشخیص داده شود که فردی کاندید مناسبی برای این درمان است، دیگر نگرانی از این بابت نخواهد داشت.

معایب ایمپلنت فوری

به طور مجزا موارد زیر را می‌توانیم به عنوان معایب ایمپلنت فوری در نظر بگیریم:

 1. این روش به نسبت ایمپلنت معمولی به مهارت و دقت بسیار بالاتری نیاز دارد، زیرا متصل نکردن تاج با یک تکنیک دقیق، می‌تواند سبب حرکت پایه ایمپلنت و شکست درمان شود.
 2. این روش نمی‌تواند گزینه ایده آلی برای تمام بیماران باشد و برای اتمام آنها کاربرد ندارد. افرادی که دارای استخوان فک سالم و محکمی هستند، می‌توانند کاندید خوبی برای استفاده از ایمپلنت فوری باشند.
 3. این روش نیز مانند هر درمان دیگری دارای ریسک‌هایی است. از جمله جوش نخوردن پست فلزی و ... را می‌توان از ریسک‌های آن در نظر داشت.

سؤالات متداول

 1. آیا پوسیدگی جزئی از معایب ایمپلنت به شمار می‌رود؟

  خیر، ایمپلنت دندان به نوبه خود سبب پوسیدگی دندان نمی‌شود که این عارضه را به ایمپلنت نسبت دهیم. شما باید بدانید که پایه ایمپلنت به دلیل ساخته شدن از موادی مانند تیتانیوم نسبت به پوسیده شدن از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. اما تاج دندانی که روی آن قرار گرفته، همانند دندان طبیعی امکان پوسیده شدن در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت اصولی را دارد.
 2. آیا غذا خوردن با ایمپلنت راحت است؟

  بله ایمپلنت با ایجاد یک عملکرد مشابه با دندان‌های طبیعی می‌تواند به شما در جویدن غذا کمک کند.
 3. آیا ایمپلنت در گفتار تأثیر دارد؟

  به دلیل اینکه پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش می‌خورد، هیچ لغزشی در زمان صحبت کردن نداشته و دقیقاً مثل دندان‌های طبیعی خواهد بود؛ بنابراین تأثیری در گفتار ندارد.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 09022505500

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3