مراحل لمینت دندان

چکیده مطلب

لمینت سرامیکی دندان یکی از روش های زیبایی و ترمیمی دندان ها می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. انجام این روش می تواند بسیاری از نواقص دندانی را برطرف کند و دندان هایی زیبا و لبخندی جذاب به بیمار، هدیه دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این روش به چه صورت انجام می شود.
در این مطلب به توضیح کامل مراحل انجام لمینت سرامیکی می پردازیم.

مراحل لمینت دندان

در صورت مناسب بودن انجام این روش برای بیمار، مراحل زیر طی می شوند:

 1. مشاوره

  اولین مرحله، شامل مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و بررسی وضعیت دندان ها، می باشد. در صورتی که انجام این روش برای بیمار مناسب باشد، تصاویر اشعه ایکس برای بررسی دقیق تر، گرفته می شوند و سایر مراحل درمانی، انجام می شوند.
 2. برطرف کردن پوسیدگی دندان و بیماری لثه

  در صورتی که دندان ها دچار پوسیدگی باشند و یا لثه دچار عفونت و یا بیماری باشد، ابتدا باید این مشکلات درمان و برطرف شوند، سپس نصب لمینت را انجام داد. زیرا با وجود این مشکلات، درمان لمینت موفقیت آمیز نخواهد بود و همچنین موجب تشدید بیماری های لثه و بیشتر شدن پوسیدگی ها، می شود.
 3. آماده سازی دندان

  آماده سازی به این معنی می باشد که زمینه لازم برای چسباندن لمینت بر روی آن فراهم می شود. این مرحله شامل تراشیدن مینای دندان می باشد که برای انجام این کار اقدامات زیر انجام می گردند:
  • در صورتی که دندان دچار پوسیدگی باشد، ابتدا پوسیدگی ها برداشته می شوند. اگر پوسیدگی ها از قبل با مواد کامپوزیت پر شده باشند و بیشتر از دو هفته از این درمان گذشته باشد، دندانپزشک مواد کامپوزیت قبلی را بر می دارد و آن را با مواد کامپوزیت جدید، جایگزین می نماید. انجام این کار در ایجاد پیوند و چسبندگی مناسب بین سطح آماده شده و لمینت، تاثیر مطلوبی خواهد داشت.
  • اگر دندان دچار لب پر شدگی باشد، باید لبه آن صاف گردد و شکل دهی مناسب، انجام شود.
  • مینای دندان به مقدار لازم تراشیده می شود. این تراشیدگی می تواند به اندازه ضخامت لمینت یعنی بین 0.5 تا 1.5 میلی متر باشد. مقدار تراشیدگی به میزان بد رنگی دندان ها نیز بستگی دارد.
 4. انتخاب رنگ لمینت دندان

  در این مرحله رنگ لمینت با توجه به سلیقه بیمار، رنگ دندان هایی که قرار است روکش شوند و همچنین نظر دندانپزشک انتخاب می گردد. برای انتخاب رنگ باید به رنگ پوست، مو و همچنین رنگ دندان های مجاور نیز دقت کرد تا نتیجه لمینت، طبیعی تر و زیباتر جلوه نماید.
 5. قالب گیری دندان

  قالب گیری با استفاده از خمیر مخصوصی انجام می شود. سپس این قالب به لابراتوار پروتز های دندانی برده شده و بر اساس آن لمینت ساخته می شود. مدت زمان آماده سازی روکش های سرامیکی در آزمایشگاه بین 1 تا 2 هفته طول می کشد. در طول این مدت، لمینت موقتی با توجه به میزان و محل تراشیدگی دندان و همچنین ترجیح بیمار، نصب می شود.
 6. چسباندن لمینت بر روی دندان

  پیش از آنکه لمینت نصب گردد، بر روی دندان ها قرار داده می شود و بعد از مطمئن شدن از اندازه، رنگ و شکل نهایی آن اقدام به چسباندن آن با چسب مخصوص باندینگ می نماید. رنگ این چسب می تواند بر رنگ نهایی روکش، تاثیر داشته باشد.

میزان تراش مینای دندان

میزان تراش مینای دندان یکی از مواردی است که به طور معمول ذهن بیمارانی که این روش درمانی و زیبایی را انتخاب کرده اند، به خود مشغول می کند. کمترین میزان این تراش 0.5 تا 0.7 میلی متر است و به رنگ دندان طبیعی و میزان پوسیدگی های موجود بر روی آن، بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است نیاز باشد تا مقدار بیشتری در حدود 1.5 میلی متر نیز، تراشیده شود. هرچه میزان تراشیدگی مینای دندان بیشتر باشد، متناسب با آن ضخامت لمینت نیز بیشتر می گردد که نتیجه آن سفیدتر و درخشان تر شدن روکش، خواهد بود. اما باید به این نکته نیز توجه نمود که تراش زیاد و قرار گرفتن لمینت بر روی عاج، موجب کاهش طول عمر آن خواهد شد.

معیار های انتخاب رنگ لمینت دندان

در انتخاب رنگ لمینت خود، دقت بسیار زیادی داشته باشید تا زیبایی طبیعی دندان های خود را به خطر نیندازید. در ادامه به توضیح نکاتی در این باره می پردازیم تا به شما در انتخاب رنگ مناسب لمینت، کمک نماییم. این نکات عبارتند از:

 1. توجه به رنگ سفیدی چشم

  در انتخاب رنگ لمینت خود به میزان سفیدی چشم ها، دقت کنید، زیرا رنگ لمینت نباید از رنگ سفیدی چشم، سفیدتر باشد.
 2. توجه به رنگ پوست

  یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در انتخاب رنگ لمینت، توجه به رنگ پوست، می باشد. در صورتی که پوست بور و روشنی دارید، برای آنکه دندان هایتان سفیدتر نشان داده شوند، از سایه های رنگ روشن تر، استفاده کنید و اگر دارای پوست تیره و یا سبزه می باشید، سایه های طبیعی لمینت را انتخاب نمایید تا روکش هایتان طبیعی جلوه کنند. در غیر این صورت سفیدی زیاد موجب غیر طبیعی به نظر رسیدن آن ها، می گردد.
 3. سلیقه بیمار

  گاهی ممکن است بیمار تمایل داشته باشد تا از رنگ های خیلی سفید و یا تیره تر از رنگ های دندان طبیعی خود، در لمینت، استفاده نماید. در این صورت می توانید از مشورت دندانپزشک و یا اطرافیان خود بهره ببرید و در نهایت رنگ متناسب با انتخاب نهایی خود را انتخاب نمایید.
 4. رنگ دندان های طبیعی

  هنگام انتخاب رنگ لمینت، رنگ طبیعی دندان های خود را نیز در نظر بگیرید و بر اساس آن انتخاب خود را انجام دهید. این نوع روکش ها، لایه بسیار نازکی می باشد و در صورتی که دندان های تیره داشته باشید، ممکن است شکل و رنگ دندان های طبیعیتان از زیر آن نمایان شود و جلوه زیبایی نداشته باشد. علاوه بر این رنگ انتخاب شده باید به رنگ دندان های مجاور لمینت نشده نیز، نزدیک باشد تا روکش ها زیباتر به نظر بیایند.
 5. مشورت با دندانپزشک

  دندانپزشک شما به دلیل داشتن تجربه زیاد در این زمینه و آشنا بودن با سایه های رنگی و نتیجه نهایی آن ها بر رنگ دندان، هنگامی که بر روی آن نصب می شوند، می تواند در انتخاب بهترین و مناسب ترین رنگ لمینت، راهنمایی های درستی ارائه دهد.

تعداد جلسات لمینت دندان

انجام این روش زیبایی به طور معمول طی دو جلسه صورت می گیرد. جلسه اول شامل مشورت با دندانپزشک و انتخاب رنگ لمینت و قالب گیری می باشد و در جلسه دوم، این روکش ها نصب می شوند. در صورتی که در جلسه دوم لمینت ها بر روی دندان تست شوند و تشخیص داده شود که باید اصلاح گردند، نصب آن ها در جلسه سوم صورت می گیرد.

نقش دندانپزشک ترمیمی و زیبایی در مدت زمان مراحل لمینت دندان

در صورتی که دندانپزشک از تجربه و تبحر بالایی برخوردار باشد، به راحتی می تواند به بیمار در انتخاب رنگ لمینت، کمک نماید. علاوه بر این، قالب گیری صحیح نیز در نتیجه نهایی اندازه لمینت موثر است. اگر این مراحل را به درستی انجام نشوند، روکش سرامیکی حاصل شده در لابراتوار نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و ممکن است از نظر رنگ و اندازه، رضایت بخش نباشد. همچنین داشتن مهارت و ظرافت کافی در نصب لمینت، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
در صورت عدم نصب صحیح و مناسب آن ها، ممکن است فاصله بین لمینت ها ایجاد شود و فضایی برای گیر کردن غذا بین آن ها و محلی برای تجمع باکتری ها، بوجود بیاید که باعث خراب شدن دندان، می گردد.
هرکدام از این موارد می توانند موجب طولانی تر شدن جلسات لمینت برای اصلاح مشکلات بوجود آمده شوند که اگر دندانپزشک با دقت انتخاب شود، هیچکدام از این موارد، رخ نمی دهند.

مراقبت های پس از لمینت دندان

پس از نصب لمینت، یکی از موثرترین عوامل بر ماندگاری و حفظ زیبایی این روکش ها، انجام مراقبت های لازم می باشد. همانگونه که سلامت دندان های طبیعی نیز به این امر بستگی دارد، باید از دندان های روکش شده نیز به همان میزان دقت، مراقبت کرد. در ادامه برخی از مراقبت های لمینت را توضیح می دهیم:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  رعایت این مورد و توجه ویژه به آن، یکی از مهمترین فاکتور هایی می باشد که بر سلامت لمینت تاثیر دارد. به طور حتم روزی دو بار مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید. دقت کنید برای انتخاب مسواک، خمیر دندان و دهانشویه حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 2. کاهش مصرف مواد غذایی رنگی

  گرچه لمینت سرامیکی رنگ پذیری کمی دارد، اما مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی در طولانی مدت موجب تغییر رنگ آن می گردد. پس سعی کنید مصرف آن ها را کاهش دهید و یا پس از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای سیاه، انواع توت ها و شکلات، مسواک بزنید و یا دهان خود را با آب بشویید.
 3. نخوردن مواد غذایی سفت

  از گاز زدن مواد غذایی سفت مانند آجیل و یا عاداتی مانند جویدن یخ، پرهیز نمایید.
 4. انجام چکاپ های مرتب دندانپزشکی

  همانطور که توصیه می شود هر 6 ماه یکبار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کنید، پس از لمینت نیز باید به طور مرتب این چکاپ ها را انجام دهید تا در صورت بروز هرگونه مشکل قبل از تشدید آن و بروز عوارض احتمالی، به موقع برای برطرف کردن آن، اقدام نمایید.
 5. عدم مصرف سیگار

  مصرف سیگار و سایر دخانیات باعث تغییر رنگ و همچنین کاهش طول عمر لمینت می گردد.

سوالات متداول

 1. آیا امکان لمینت کردن بدون تراشیدن مینای آن وجود دارد؟

  برای نصب روکش سرامیکی باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود، اما نوعی از لمینت به نام لمینت لومینیرز وجود دارد که نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد، ولی به دلیل ضخامت کمی که دارد نمی تواند گزینه مناسبی برای سفید کردن دندان ها باشد و همچنین دوام و ماندگاری کمتری نسبت به نوع سرامیکی آن دارد.
 2. آیا کاشت لمینت دردناک می باشد؟

  انجام این کار بدون درد می باشد. ولی به دلیل تراشیدن مینای دندان، ممکن است بیمار کمی احساس ناخوشی داشته باشد و همچنین با توجه به میزان حساسیت بیمار می توان از بی حسی استفاده کرد.