عوارض لمینت دندان

معایب و عوارض لمینت دندان | روشهای پیشگیری از عوارض لمینت

چکیده مطلب

یکی از دغدغه های افراد زیادی که لمینت دندان را برای اصلاح طرح لبخند خود انتخاب می کنند، این است که آیا این روش با عوارضی همراه است یا خیر.
به نظر شما این روش به دندان های طبیعی آسیب وارد می کند؟
آیا امکان بروز مضرات لمینت دندان برای تمام افراد وجود دارد؟
چگونه می توان از بروز این مشکلات جلوگیری نمود؟ در صورتی که با چنین مشکلاتی روبرو شدید، روش های درمان و رفع آن کدام اند؟
در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیق تر و مفیدتری در این باره به دست آورید.

آیا لمینت برای سلامت دندان ها مضر است؟

لمینت یکی از روش های اصلاح طرح لبخند می باشد و به نوبه خود هیچ آسیبی به سلامت دندان ها وارد نمی کند.
اگر درمان شما نزد دندانپزشک متخصص انجام شود، ایشان به درستی و با دقت فراوان دندان های شما را معاینه می کنند تا در صورت وجود هر نوع پوسیدگی و بیماری های دهان و دندان در ابتدا به درمان آنها بپردازند.
اگر کاندیدای مناسبی برای این روش نباشید، دندانپزشک دیگر روش های اصلاح طرح لبخند را برایتان مورد ارزیابی قرار می دهند.

آیا حساسیت بعد از نصب لمینت دندان طبیعی است؟

این حساسیت در اغلب موارد طبیعی و شایع است و در صورتی که با آن مواجه شدید جای هیچگونه نگرانی نیست. علت آن کاری است که بر روی دندان ها انجام می شود و پس از مدت کوتاهی خود به خود از بین می رود. اما اگر پس لمینت کردن دندان به مدت طولانی دچار حساسیت به سرما یا گرما شدید و این حساسیت از بین نرفت، با دندانپزشک متخصص خود مشورت کنید تا شما را برای از بین بردن آن راهنمایی کند.

عوارض لمینت دندان

با وجود تمام مزایا و فوایدی که این روش اصلاح طرح لبخند به همراه دارد، اما بهتر است تا با برخی از مضرات لمینت دندان که در شرایطی امکان بروز آنها وجود دارند، آشنا شوید:

 1. پوسیدگی دندان زیر لمینت

  عدم رعایت اصول قرار دادن و مراحل نصب لمینت ممکن است باعث شود که دندان ها در زیر لمینت به مرور دچار پوسیدگی شوند. تجربه بالای دندانپزشک متخصص در کنار استفاده از روش ها و تجهیزات به روز باعث می شود تا بیمار پس از نصب لمینت با مشکلی مواجه نشود.
 2. بروز بیماری های لثه

  بیماری های لثه شامل عفونت های بافت لثه، لقی دندان و تحلیل رفتن بافت لثه می شوند. تشخیص و تعیین صحیح مراحل انجام لمینت با توجه به شرایط بیمار و نصب صحیح لمینت دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی باتجربه، باعث می شود تا هرگز با این موارد مواجه نشوید.
 3. کنده شدن یا جدا شدن کامل لمینت دندان

  یکی دیگر از عارضه هایی که می توانیم بیان کنیم، کنده شدن یا افتادن لمینت از روی دندان می باشد که این اتفاق می تواند به دلیل عدم مهارت و تخصص دندانپزشک ایجاد شود.

درد لمینت دندان

درد لمینت دندان اغلب در کوتاه مدت طبیعی بوده و به مرور از بین می رود، اما اگر این درد در مدت زمان طولانی تری ادامه شدات و بعد از چند روز از بین نرفت، حتما باید برای بررسی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. با این حال بهتر است تا دلایل درد لمینت دندان در دراز مدت را بدانید:

 1. عدم تراز بودن لمینت ها

  در برخی مواقع فرد در زمان غذا خوردن احساس خوشایندی نداشته و درد خفیفی را احساس می کند که نامیزان بودن ارتفاع و تراز نبودن لمینت دندان می تواند این مشکل را ایجاد کرده باشد.
 2. بیماری های دهان و دندان

  عدم توجه درست و اصولی به رعایت بهداشت دهان و دندان، همانطور که می تواند دندان های طبیعی را با آسیب مواجه کند، برای لمینت های دندان نیز مشکل ساز خواهد بود و به مرور درد و ناراحتی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.
 3. آسیب دیدن ونیر پرسلن

  با وجود اینکه ونیرهای پرسلن استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارند، اما اگر نکات مراقبتی به درستی رعایت نشوند، با افزایش احتمال آسیب دیدگی آنها، درد و ناراحتی نیز ایجاد خواهند شد.

 جلوگیری از عوارض لمینت دندان

 جلوگیری از عوارض لمینت دندان

می خواهید دندانهایتان را لمینت کنید، اما هنوز نگرانی هایی دارید؟ با در نظر گرفتن این موارد می توانید با خیالی آسوده به کلینیک دندانپزشکی زیبایی مراجعه و دندان های خود را لمینت کنید و زیباترین لبخند ممکن را داشته باشید:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  باید بدانید که از این روش زیبایی و ترمیمی در شرایطی می توانید بهره مند شوید که دندان های سلامتی داشته باشید، بنابراین مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه را به درستی در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 2. انتخاب متخصص ترمیمی و زیبایی

  شما نباید به دلایلی مانند ارزان قیمت بودن و یا هر چیز دیگری درمان خود را به دست دندانپزشک غیرمجرب بسپارید. برای پیشگیری از بروز برخی از عوارض این درمان، بهتر است تا به درستی در رابطه با تخصص دندانپزشک مورد نظر خود و همچنین استفاده از مواد باکیفیت و مرغوب اطمینان خاصل کنید.
 3. ترک مصرف سیگار و دخانیات

  استعمال سیگار و دخانیات با افزایش احتمال بروز بیماری های دهان و دندان و عفونت های لثه شما را با مشکلاتی در حین درمان و حتی بعد از آن روبرو خواهد کرد، پس بهتر است تا از انجام این کار اجتناب نمایید.
 4. انجام درمان های مورد نیاز قبل از نصب لمینت دندان

  پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه باید قبل از نصب لمینت درمان شوند، در غیر این صورت بعد از درمان با عوارض و مشکلاتی روبرو می شوید.

  در صورت مواجه شدن با یک یا چند مورد از عوارض لمینت دندان چه کنیم؟

  علیرغم اینکه در صورت مراجعه به متخصص مجرب و رعایت اصول و موارد لازم توسط پزشک و بیمار احتمال مواجه شدن با عوارض به حداقل می رسد، باز هم در موارد بسیار نادر ممکن است، بیمار با مواردی مواجه شود که نیاز به کمک و راهنمایی پزشک متخصص داشته باشد.

  1. در صورتی که پس از لمینت کردن دندان خود متوجه هر گونه ترک، پریدگی و یا شکستگی شدید، در اولین فرصت با کلینیک تماس بگیرید تا علاوه بر تنظیم زمان ویزیت، مواردی را که تا زمان مراجعه باید رعایت کنید به شما اطلاع دهند. به عنوان مثال عموما ایجاد کمی حساسیت در دندان در صورت شکستن لمینت طبیعی است اما شما باید تمام مشکلات خود را به طور دقیق با پزشک درمیان بگذارید.
  2. اگر لمینت دندان شما به طور کامل جدا شد، آن را به دقت در پوشش محافظی مانند یک دستمال تمیز نگهداری کنید و به کلینیک ارائه دهید.
  3. اگر متوجه هر گونه التهاب یا حالت غیر عادی در لثه خود شدید با پزشک متخصص خود تماس بگیرید تا هم وقت ویزیت تنظیم کند و هم شما را برای اقدامات لازم تا زمان مراجعه به کلینیک راهنمایی کند.

  سوالات متداول

  1. آیا تراش دندان برای لمینت، سبب از بین رفتن دندان می شود؟

   برای اینکه پیوند محکمی بین لمینت و مینای دندان برقرار شود، لازم است تا بخشی از دندان تراشیده شود، اما میزان این تراش تا حدی جزئی است که آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.
  2. آیا لمینت می تواند دندان ها را پوسیده کند؟

   لمینت به نوبه خود سبب پوسیدگی دندان ها نمی شود، در صورتی که مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و یا استفاده از دهانشویه را در نظر نگیرید، لمینت ها نیز همانند دندان های طبیعی با این عارضه روبرو می شوند.