معایب و عوارض ایمپلنت دندان

آیا این مطلب برای شما نوشته شده است؟

آیا به عوارض ایمپلنت دندان فکر کرده اید؟ آیا می دانید که چه مشکلاتی ممکن است تا برای شما رخ دهند؟ علل بروز آن ها چیست و چگونه می توانید آن ها را کاهش دهید؟ آیا می دانید که چه دلایلی موجب بروز عفونت در حین و بعد از درمان ایمپلنت می شوند؟
آیا می توان از بروز عوارض ایمپلنت دندان پیشگیری کرد؟
به طور کلی اگر کاشت ایمپلنت دندان را به دست متخصص دندانپزشکی بسپارید، می توان گفت که بدون عارضه و یا با حداقل عارضه این درمان را پشت سر خواهید گذاشت.
اگر تمایل دارید که عوارض ایمپلنت دندان را بشناسید و پاسخ سوالات بالا را به دست بیاورید، این مقاله را مطالعه نمایید.

آیا ایمپلنت برای تمام افراد عوارض نشان می دهد؟

ایمپلنت نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با عوارضی همراه باشد. اینگونه نیست که تمام افراد با عوارض بعد از درمان مواجه شوند و یا تمام عوارض برای یک نفر بروز کند. با داشتن اطلاعات بیشتر می توانید اطمینان خاطر بیشتری از این درمان به دست آورید. در نظر داشته باشید.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

قبل از اینکه عوارض این روش را برای شما بیان کنیم، باید بگوییم که این روش درمانی مزیت ها و فوایدی دو چندان از عوارض خود دارد که نباید از آن ها غافل شد. اما به هر حال برخی از افراد می توانند با عوارض زیر رو به رو شوند:

 1. احتمال آسیب رسیدن به بافت لثه

  موارد مختلفی می توانند سبب آسیب رسیدن به بافت لثه و اعصاب شوند که مهترین آن، عدم مهارت دندانپزشک می باشد. همواره توصیه می شود تا انجام این درمان را به دست متخصص ایمپلنت بسپارید و در صورت لزوم با یک متخصص ارتودنسی نیز مشورت داشته باشید. در صورتی که درمان توسط فرد غیرمجرب انجام شود، احتمال آسیب رسیدن به بافت لثه در حین درمان وجود دارد.
 2. ایجاد آسیب های سینوسی

  استخوان فک و حفره سینوسی با هم در ارتباط هستند و اگر روند کاشت ایمپلنت دندان به درستی انجام نشود، عفونت و التهاب ایجاد خواهد شد. البته در صورتی که متخصص ایمپلنت این کار را انجام دهد، چنین عارضه ای رخ نخواهد داد.
 3. ایجاد آلرژی

  با وجود اینکه حساسیت نسبت به پایه تیتانیومی ایمپلنت به ندرت رخ می دهد، اما برخی از افراد هستند که دچار واکنش های آلرژیک می شوند و بدین ترتیب التهاب و تورم برایشان ایجاد خواهد شد.
 4. عفونت دندان

  در حین جراحی و حتی بعد از آن، احتمال بروز عفونت وجود دارد. سیگار کشیدن، وجود بیماری های خود ایمنی و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می توانند از مواردی باشند که سبب بروز این عفونت می شوند.
 5. بروز برخی از عوارض جانبی

  به طور کلی هر بیمار بعد از هر نوع عمل جراحی برخی از عوارض را تجربه می کند. درد و ناراحتی و تورم بعد از کاشت ایمپلنت دندان کاملا طبیعی بوده که بعد از مدتی از بین می رود. این عوارض جانبی عبارتند از:
  • درد

   احساس درد و ناراحتی تا مدتی بعد از کاشت ایمپلنت دندان طبیعی بوده که با مصرف دارو های مسکن به مرور زمان کاهش پیدا می کند. بهتر است تا در این زمان از مصرف نوشیدنی های بسیار سرد و یا بسیار داغ پرهیز کنید تا میزان درد و ناراحتی شما از بین برود.
  • متورم شدن لثه و صورت

   بخشی از صورت و ناحیه قوس دندان بعد از جراحی دچار تورم می شوند. البته باید گفت که بعد از چند روز این تورم از بین خواهد رفت. اما شما می توانید با استفاده از کمپرس یخ به از بین رفتن سریع تر تورم کمک کنید.
  • کبودی

   در روز های ابتدایی ریکاوری، شما مقداری کبودی آبی رنگ و یا سیاه رنگ در ناحیه جراحی شده مشاهده می کنید که با ترمیم بافت لثه به مرور این کبودی از بین خواهد رفت.
  • خونریزی

   پس از جراحی ممکن است تا با خونریزی خفیفی تا چند روز رو به رو باشید که جای نگرانی ندارد. پس از چند روز از میزان خونریزی کاسته شده تا به تدریح از بین برود. در این زمان شما باید توجه زیادی به توصیه های دندانپزشک خود داشته باشید تا خونریزی موجب بروز عفونت نشود.
  • تعویض تاج دندان

   با وجود اینکه پایه تیتانیومی ایمپلنت کاملا مستحکم و دارای دوام بسیار بالایی است، اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به تاج دندانی که روی ایمپلنت قرار دارد، آسیب وارد کرده و همچنین سبب زرد شدن آن شود.
 6. عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان

  اگر دندانپزشک تخصص و مهارت کافی در درمان نداشته باشد و شرایط بیمار خود را به طور دقیق و کامل مورد ارزیابی قرار نداده باشد، ممکن است تا کاشت ایمپلنت دندان با شکست رو به رو شود و مشکلات متعددی در کوتاه مدت و یا بلند مدت، برای بیمار ایجاد شود. یک دندانپزشک متبحر می داند که میزان تراکم کافی استخوان یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه شود.
  در صورتی که به این موضوع توجه نشود و ایمپلنت در جایی که تراکم کافی استخوان وجود ندارد، کاشته شود، پس از مدتی با تحلیل استخوان و عدم جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک رو به رو خواهید بود. در این وضعیت درمان با شکست مواجه شده و لازم است تا جراحی مجددی انجام گیرد.
 7. میکرو جابه جایی ایمپلنت

  ممکن است تا این اتفاق در زمان ایمپلنت فوری رخ دهد. به طور کلی میکرو جا به جایی ایمپلنت زمانی اتفاق می افتد که قبل از جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت، تاج دندان روی آن قرار داده شده باشد.

دلایل بروز عفونت ایمپلنت دندان

دلایل زیر می توانند منجر به بروز عفونت ایمپلنت دندان شوند:

 1. دندان قروچه
 2. پوکی استخوان
 3. دیابت کنترل نشده
 4. بیماری های عفونی
 5. وجود بیماری های لثه
 6. مصرف الکل و دخانیات
 7. وجود سیستم ایمنی ضعیف
 8. شرایط دهان و دندان بیمار قبل از کاشت ایمپلنت دندان

جلوگیری از بروز عوارض ایمپلنت دندان

برای اینکه مانع از بروز عوارض این درمان شوید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. انجام درمان توسط متخصص ایمپلنت

  مهمترین قدم این است که درمان خود را به دست یک متخصص ایمپلنت خوب بگذارید. نقش یک دندانپزشک متخصص می تواند به میزانی اهمیت داشته باشد که شاید شما هیچ عوارضی را مشاهده نکنید و یا تنها دچار عوارض کوتاه مدت طبیعی شوید.
 2. رعایت توصیه های دندانپزشک

  شما باید به طور کامل به توصیه های دندانپزشک خود توجه داشته باشید و آن ها را به درستی رعایت کنید.
 3. پیروی از رژیم غذایی مناسب

  رژیم غذایی نامناسب مانند استفاده از نوشیدنی های الکلی، گاز دار و حتی نوشیدنی های بسیار داغ و سرد می توانند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. بنابراین لازم است تا دوران بهبودی کامل خود، یک رژیم غذایی متناسب را دنبال کنید.
 4. ترک دخانیات

  مصرف دخانیات یکی از بیشتری عللی است که می تواند سبب بروز عفونت شود، بنابراین اگر می خواهید تا از بروز آن جلوگیری نمایید، بهتر است تا از مصرف دخانیات بپرهیزید.
 5. مراجعه به مطب دندانپزشکی

  بهتر است تا هر چند وقت یک بار برای چکاپ شرایط دندانی خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و تحت معاینه قرار بگیرید.

سوالات متداول

 1. عفونت ایمپلنت دارای چه علائمی می باشد؟

  این علائم به بیماری های لثه شبیه می باشند که نشانه هایی مانند ورم، التهاب، خونریزی و درد به همراه دارند. اگر ترشحات چرکی به وجود بیایند، موجب بد طعم شدن دهان می شوند. بهتر است تا در صورت مشاهده این علائم در طولانی مدت سریعا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 2. آیا پوسیدگی دندان می تواند جزئي از عوارض ایمپلنت دندان محسوب شود؟

  پایه ایمپلنت دندان که جنسی از تیتانیوم دارد، کاملا در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و خطر پوسیدگی به هیچ عنوان آن را تهدید نمی کند. اما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تاج دندانی که روی پایه ایمپلنت قرار دارد، باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.
 3. احتمال شکست ایمپلنت دندان چقدر است؟

  95 درصد احتمال دارد تا کاشت ایمپلنت دندان با موفقیت به اتمام برسد و در صورتی که دندانپزشک تخصص و مهارت کافی در این زمینه نداشته باشد، احتمال دارد تا با میزان 5 الی 10 درصد، با شکست ایمپلنت دندان رو به رو شوید.
 4. آیا ایمپلنت می تواند دلیل بر بروز سرطان در آینده باشد؟

  انجمن های دندانپزشکی در داخل و خارج از کشور به خوبی در این باره تحقیق کرده اند و تاکنون هیچ موردی از سرطان فک به دلیل کاشت ایمپلنت دندان رخ نداده است.
 5. آیا پوسیدگی دندان می تواند جزئی از معایب کاشت ایمپلنت باشد؟

  باید بدانید که یکی از مزیت های ایمپلنت دندان، عدم پوسیدگی می باشد. تیتانیوم به طور کامل در برابر اسید و باکتری ها از خود مقاومت می دهد و به همین دلیل به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نخواهد شد. البته باید این نکته ی مهم را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند تاج دندان را دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی نماید.
 6. آیا ممکن است تا ایمپلنت دندان لق شود؟

  در صورتی که درمان توسط متخصص ایمپلنت انجام شود و اگر شما به خوبی توصیه های دندانپزشک خود را عمل کنید، ایمپلنت دندان لق نخواهد شد.
 7. اگر احساس لق شدن ایمپلنت دندان مشاهده شد، باید چه اقدامی انجام داد؟

  باید بدانید که در اکثر موارد، ایمپلنت دچار این اتفاق نخواهد شد و اگر شما چنین احساسی داشتید، ممکن است تا مربوط به تاج دندان و یا پیچ باشد. اگر قطعه ای از دهان شما افتاد، آن را نگه دارید و فورا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 8. تاثیر الکل بر شکست ایمپلنت دندان چیست؟

  به موارد زیر توجه کنید:
  • الکل درد بعد از جراحی را بسیار افزایش می دهد.
  • بر سیستم ایمنی تاثیر منفی گذاشته و موجب افزایش احتمال پس زدن ایمپلنت می شود.
  • خونرسانی به لثه را کاهش داده و سبب افزایش احتمال پس زدن ایمپلنت دندان می گردد.