ضرورت کشیدن دندان عقل | عوارض و مراقبت های بعد از کشیدن

چکیده مطلب

دندان عقل، آخرین دندانی است که رشد می کند. اگر فضای کافی و مناسب داشته و به طور کامل در دهان رشد کند، مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. اما در اکثر موارد این دندان به صورت نهفته یا نیمه نهفته وجود داشته که می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. به همین جهت دندانپزشکان توصیه می کند تا در زمان مناسب برای کشیدن آن اقدام شود. آیا می دانید بهترین سن برای کشیدن دندان عقل، چه سنی می باشد؟ اگر دندان عقل خود را نکشید، چه مشکلاتی برایتان ایجاد می شود؟ هزینه ی آن به چه عواملی بستگی دارد و چه نکاتی را باید بعد از کشیدن دندان عقل رعایت کنید؟ شما با مطالعه ادامه این مقاله می توانید به پاسخ تمام این سوالات دسترسی داشته باشید و مطالب بیشتری نیز درباره دندان عقل بخوانید.

انواع دندان عقل

دندان عقل می تواند به شکل رشدکرده، نیمه نهفته و یا کامل نهفته باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته یا حتی بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت وجود داشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فک دارد و در صورتی که فضای به اندازه در فک انسان نباشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد. گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی(کم خونی، راشیتیسم )، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در داخل فک نهفته می‌مانند. همچنین ممکن است قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر می‌شود، که در این صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود. عدم وجود دندان عقل یک یا چند نمونه از hypodontia است.

دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته

دندان های عقل نهفته می توانند در دراز مدت و بدون اطلاع خود بیمار مشکلات بسیاری برای بیماران ایجاد کنند که عقب انداختن کشیدن دندان می تواند عواقب غیر قابل برگشتی داشته باشد. دندان های نهفته دارای یک کیسه ی رویشی (فولیکول) اطراف خود می باشند که می تواند در گذر زمان به کیست ها یا تومور تغییر ماهیت دهند. لذا به جراحی و خارج کردن دندان های عقل قبل از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی توصیه اکید شده است و به تعویق انداختن جراحی این دندان ها مشکلات زیادی را بوجود می آورند. کیست های بوجود آمده امکان رشد و از بین بردن قسمت قابل توجهی از استخوان فک را دارند.

دندان عقل نیمه نهفته

دندان عقل نیمه نهفته

اغلب مسائل به وجود آمده در بیماران مربوط به دندان های نیمه نهفته است. در این دندان ها به دلیل گیرغذایی بین دندان و لثه ی پوشاننده و آسیب به لثه از سمت دندان مقابل بیشترین احتمال به وجود امدن مشکلاتی از قبیل آبسه و سلولیت وجود دارد. این دندان باعث تحت فشار دادن سایر دندان ها شده و به مرور زمان دندان های مجاور را نیز خراب می‎کند. زمان رویش دندان عقل، درد شدیدی در ناحیه فک احساس می‎شود که همراه با سردرد و سرگیجه شدید است. دندان های عقل موجب پر شدن فضای فک و کج و اریب شدن دندان های مجاور می ‎شود. در مواردی نیز دندان های عقل به استخوان فک فشار وارد می‎کند.

علت فشار در دندان عقل

علت فشار در دندان عقل

ممکن است برایتان سوال شده باشد که اگر دندان ها رو به بالا رویش می کنند، پس چطور ممکن است که یک دندان به دندان کناری خود آسیب برساند؟ در پاسخ باید گفت که درست است که دندان ها به صورت عمودی رشد خواهند کرد، ولی این روند همیشه به این شکل نیست. در برخی حالت در دندان های معمولی رویش به صورت افقی رشد کنند. این روال برای دندان های معمولی در برخی از موارد و برای دندان های عقل در اکثر موارد پیش خواهد آمد. حتی در صورتی که دندان عقل به طور کامل در نیامده باشد و در زیر لثه باقی مانده باشد، این فشار به دندان های دیگر وارد خواهد شد. در صورت بی توجهی به مسئله رویش دندان عقل ممکن است، ریشه دندان آسیاب دوم که از مهمترین دندان ها به شمار می رود، به مرور زمان تحلیل برود. این اتفاق برای همه افرادی که دندان عقلشان روند رشد صحیحی ندارند رخ می دهد. بنابراین توصیه ما به شما این است که حتی اگر تصمیم ندارید این دندان مزاحم را بکشید و در شرایطی نیستید که خونریزی درون دهان خود را تحمل کنید، بهتر است حداقل با عکس برداری مرتب از این دندان روند رشد و بهتر است بگوییم انحراف آن را زیر نظر داشته باشید.

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

به طور معمول، دندان عقل اکثر مردم به صورت نیمه نهفته و یا نهفته باقی می ماند. معمولا فضای کافی برای قرار گرفتن تمام دندان ها وجود نداشته و به همین جهت دندان عقل نمی تواند به صورت کامل رشد کند. برخی از افراد تا مدت زمان زیادی با دندان عقل دچار مشکل نمی شوند و برخی دیگر باید سریعا برای کشیدن آن اقدام نمایند. بههمین دلیل زمان کشیدن دندان عقل، یکی از معیار های مهمی است که یک دندانپزشک خوب در نظر می گیرد. از جانب دندان عقل خود نگرانی نداشته باشید، اگر هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید، قبل از اینکه دندان عقل برایتان مشکل ساز شود، می توانید برای کشیدن آن اقدام کنید.

هزینه کشیدن دندان عقل

موارد متعددی می توانند بر هزینه نهایی کشیدن دندان عقل تاثیر داشته باشند. مهارت و تخصص دندانپزشک، نوع دندان عقل، بیمه درمانی، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی و غیره، می توانند بر قیمت کشیدن دندان عقل موثر باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هزینه نهایی، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرید.

پوسیدگی دندان عقل

دندان عقل پوسیده شده در صورت داشتن موقعیت مناسب در دهان قابلیت ترمیم یا پر کردن دارد. اما اگر موقعیت دندان عقل مناسب نباشد، بهتر است قبل از به عصب رسیدن اقدام به کشیدن آن کنید، زیرا در هر صورت نهایت نمی توانید آن دندان را نگه دارید.

ضرورت کشیدن دندان عقل

یکی از رایج ترین سوالات نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان عقل و یا جراحی دندان می باشد.
دندان عقل اگر در موقعیت صحیح رویش یابد، مانند سایر دندان ها مفید و مؤثر بوده و علیرغم تصور غلط عامیانه در این موارد نباید کشیده شوند، ولی این حالت به صورت کمتری اتفاق میافتد و رویش دندان عقل اغلب با مشکلاتی همراه است. حتی در صورت رویش مناسب این دندان به علت موقعیت آن و عدم دسترسی مناسب جهت رعایت بهداشت بیشتر دچار پوسیدگی می شوند. اعتقادی وجود دارد که ممکن است فشار ناشی از این دندان ها سبب بی‌نظمی در ردیف دندان ها شود که از نظر علمی ثابت شده نمی‌باشد.

دلایل کشیدن دندان عقل

دلایل کشیدن دندان عقل

 • پوسیدگی گسترده در کل دندان
 • دندان های عفونی
 • ارتودنسی کردن
 • شکستگی دندان از ریشه
 • دندان های نهفته در فک
 • کاشتن پروتز های دندانی
 • دندان‌های دارای ضایعات پاتولوژیک
 • قبل از انجام رادیوتراپی (در مورد بیمارانی داراری تومور دهانی)

عوارض کشیدن دندان عقل در بزرگسالی و سالمندی

کسانی که در سنین بزرگسالی و حتی سالمندی می خواهند اقدام به کشیدن دندان عقل کنند، باید بدانند که در این سن ممکن است با عوارض زیر روبرو شوند:

 • ریشه های دندان عقل در سنین بالاتر قطعا قطورتر شده و همین باعث می شود تا کشیدن آن همراه با درد و رنج بیشتری باشد.
 • بعد از کشیدن دوران التیام یافتن دندان ها طولانی تر خواهد شد.
 • احتمالا چون دیر اقدام به کشیدن دندان نموده اید دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی شده اند.
 • در این حالت امکان فک جوش شدن نیز وجود دارد.
 • در افراد مسن تر حتی احتمال شکسته شدن استخوان در حین عمل جراحی نیز وجود دارد.

عوارض عدم کشیدن دندان عقل

عوارض عدم کشیدن دندان عقل

همواره نکشیدن دندان عقل با عارضه همراه نمی باشد، اما در اکثر موارد بی توجهی به آن می تواند عوارضی برای فرد به همراه داشته باشد که عبارتند از:

 • کیست دندان
 • درد های زیاد از حد مفصل فک
 • ازدحام دندان ها
 • پوسیدگی دندان های مجاور
 • بیماری ها و عفونت لثه

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

در صورتی که بعد از کشیدن دندان عقل، به خوبی به توصیه های دندانپزشک خود عمل کنید، دوره نقاهت خود را به راحتی و بدون عارضه ای پشت سر خواهید گذاشت. این نکات عبارتند از:

 1. گاز استریل را حدود دو ساعت روی محل زخم نگه دارید.
 2. بعد از برداشتن گاز استریل، فورا بستنی بخورید. توجه کنید که به هیچ عنوان آب دهان خود را خارج نکنید، زیرا سبب می شود تا خونریزی به راحتی بند نیاید.
 3. برای کاهش تورم و التهاب تا 48 ساعت می توانید از کمپرس یخ روی فک خود استفاده نمایید و بعد از آن، از کمپرس گرم کمک بگیرید.
 4. آنتی بیوتیک و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک خود را در زمان تعیین شده مصرف کنید.
 5. شب اول مسواک نزنید. از شب دوم برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود، دهان خود را با آب نمک بشویید و جز محل زخم، بقیه قسمت های دهان را مسواک کنید. توجه داشته باشید که اگر توجهی به بهداشت دهان و دندان خود نداشته باشید، محل زخم دچار عفونت شده و شما را دچار مشکلاتی می کند. بنابراین لازم است تا محل زخم را به خوبی شست و شو دهید.
 6. از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید.
 7. سعی کنید تا حدود 3 روز استراحت داشته باشید و سر خود را پایین نگه ندارید.
 8. تا چند روز فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 9. تا چند روز از مصرف نوشیدنی ها و غذا های داغ اجتناب کنید.
 10. محل زخم را با زبان لمس نکنید.
 11. اگر درد بیش از یک هفته طول کشید، حتما با مطب دندانپزشکی تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. آیا کشیدن دندان عقل با درد زیادی همراه است؟

  باید بدانید که اگر دندانپزشک تشخیص دهد که زمان کشیدن دندان عقل می باشد، باید این کار در زمان مقرر انجام شود. زیرا می تواند عفونتی ایجاد کند که در بخش های دیگر بدن مانند گوش، گردن و صروت ایجاد شود. در مواد شدید تر، این عفونت می تواند مشکلاتی در نفس کشیدن فرد ایجاد کند. در رابطه با درد کشیدن دندان عقل، باید بیان کرد که در روند درمان به دلیل تزریق ماده ی بی حسی، بیمار هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد، اما بعد از گذشت 4 الی 5 ساعت بعد از کشیدن دندان که اثر داروی بی حسی از بین رفت، درد شروع می شود که تا حدود 3 تا 5 روز وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود تا بیمار دارو های مسکن تجویز شده را در زمان های مقرر مصرف کرده و به خوبی توصیه های دندانپزشک خود را عمل کند.
 2. آیا همه ی افراد باید دندان عقل خود را بکشند؟

  یک دندان عقل نهفته می تواند مشکللات زیادی برای فرد به همراه داشته باشد. به همین دلیل در اکثر موارد توصیه می شود که این دندان ها تا قبل از 25 سالگی از دهان خارج شوند. به طور کلی دندان های عقل در سن 17 الی 25 سالگی رشد می کنند و می توانند برای برخی از افراد هیچ مشکل خاصی ایجاد نکنند. اینکه کشیدن دندان عقل برای فرد در چه سنی و در چه زمانی ضرورت دارد، توسط دندانپزشک مشخص می گردد.
 3. دوره نقاهت دندان عقل چقدر است؟

  به طور معمول بعد از 5 الی 7 روز، درد و ناراحتی بعد از کشیدن دندان عقل بهبود می یابد و حدود 3 الی 4 هفته نیز زمان می برد تا لثه التیام پیدا کند.
 4. چگونه وجود یا عدم وجود نهفتگی در دندان را می توان بررسی کرد؟

  دندان های عقل بالاترین شیوع نهفتگی را دارند و علت آن تغییر رژیم غذایی انسانها در طول سالیان میباشد. لزوم بررسی وجود یا عدم وجود و نهفتگی دندان های عقل امری ثابت شده است و به وسیله ی یک رادیو گرافی ( ترجیحا پانورامیک) قابل بررسی می باشد.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 02126350198

آدرس:شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان حافظی، روبروی اریکه ایرانیان، پلاک 16 طبقه 2