روش های سفید کردن دندان

چکیده مطلب

عوامل متفاوتی می توانند موجب تغییر رنگ دندان ها شوند. کدر، زرد و یا بد رنگ شدن آن ها بر اعتماد به نفس افراد هنگام خندیدن و یا صحبت کردن تاثیر نامطلوبی می گذارد. خوشبختانه امروزه در حوزه دندانپزشکی روش های ترمیمی و درمانی زیادی وجود دارند که می توانند بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی و زیبایی دندان ها را برطرف کنند.
آیا این روش ها را می شناسید؟ به نظر شما بهترین روش سفید کردن دندان ها کدام است؟ آیا ماندگاری آن ها دائمی می باشد؟
در این مقاله به معرفی و توضیح این روش ها می پردازیم. با کلینیک دندانپزشکی زیبایی همراه باشید.

روش های سفید کردن دندان

پس از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و انجام مشاوره و معاینات لازم، نوع روش ترمیمی با توجه به نیاز و شرایط بیمار مشخص می گردد. انواع این روش ها عبارتند از:

 1. لمینت دندان

  لمینت دندان

  لمینت های سرامیکی روکش های بسیار نازکی از جنس پرسلین هستند که از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید لمینت ها چه تاثیری بر بدرنگی دندان ها دارند؟
  در واقع این روکش ها با نصب بر روی دندان ها، برخی ایرادات موجود در آن ها را پوشش می دهند.
  نصب لمینت ها به این صورت است که ابتدا مقدار بسیار کمی از مینای دندان تراشیده می شود، سپس از آن ها قالب گیری صورت می گیرد، قالب های تهیه شده به لابراتوار فرستاده می شوند و در آن جا بر اساس این قالب ها روکش های لمینتی ساخته شده و به مطب ارسال می گردند. ساخته شدن لمینت ها یک تا دو هفته طول می کشد که در این مدت زمان یک روکش موقتی بر روی دندان ها چسبانده می شود تا دندان تراشیده شده دچار آسیب نشود. پس از آن با مراجعه مجدد بیمار به مطب، روکش های اصلی با استفاده از تکنیک های خاصی نصب می شوند. به این ترتیب دندان های تغییر رنگ داده به دندان هایی سفید و زیبا تبدیل می گردند.
 2. کامپوزیت دندان

  کامپوزیت دندان

  کامپوزیت ها نیز همانند لمینت ها روکش هایی هستند که با پوشاندن سطح دندان، بدرنگی و سایر مشکلات ظاهری آن را می پوشانند. مواد کامپوزیت، خمیر مانند می باشند که با استفاده از ابزار دندانپزشکی بر روی دندان ها قرار داده شده و متناسب با شکل دندان بیمار، فرم داده می شوند. سپس با استفاده از نور آبی در جای خود محکم می گردند. کامپوزیت یکی از روش های آسان و مقرون به صرفه در اصلاح بدرنگی و سفید کردن دندان ها می باشد.
 3. بلیچینگ دندان

  بلیچینگ دندان

  یکی دیگر از روش هایی که در دندانپزشکی زیبایی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بلیچینگ می باشد. بلیچینگ به دو صورت هوم بلیچ و آفیس بلیچ قابل انجام است. روش اول در منزل و روش دوم در مطب و تحت نظر دندانپزشک زیبایی صورت می گیرد. به طور کلی بلیچینگ با استفاده از مواد هیدروژن پراکسید و یا کاربامید پراکسید انجام می شود. این مواد به درون مینا و عاج دندان نفوذ کرده و طی یک فرآیند اکسیداسیون موجب تغییر رنگ دندان و از بین رفتن لکه های موجود بر روی آن می شوند و فرد پس از یک جلسه مراجعه به مطب می تواند از نتیجه کار و داشتن دندان های سفید لذت ببرد.
 4. جرم گیری دندان

  جرم گیری دندان

  تجمع باکتری ها و ایجاد پلاک بر روی دندان ها علاوه بر ایجاد بوی بد دهان، موجب تغییر رنگ و یا زرد شدن آن ها می شود. جرم گیری در واقع با برداشتن جرم ها از روی دندان ها موجب برداشتن لایه ای می شود که آن ها را بد رنگ کرده است. با انجام این کار دندان ها شفاف شده و رنگ اصلی آن ها نمایان می شود.

بهترین روش سفید کردن دندان کدام است؟

بهترین روش سفید کردن دندان کدام است؟

نمی توان با اطمینان به این سوال پاسخ داد، زیرا هرکدام از روش های معرفی شده با توجه به شرایط و وضعیت دهان و دندان بیمار مشخص می گردد. به طور مثال افرادی که دندان های سالمی دارند و فقط دچار بد رنگی هستند، می توانند از روش بلیچینگ استفاده کنند.
در مقابل کسانی که علاوه بر بدرنگی دندان هایشان دچار مشکلاتی مانند لب پر شدگی و یا شکستگی باشند، توصیه می شود که از سایر روش های ترمیمی و درمانی مانند نصب روکش ها برای سفید کردن دندان های خود بهره ببرند. پس از مراجعه به مطب و انجام مشاوره لازم، دندانپزشک به شما در انتخاب روش مناسب کمک خواهد کرد.

هزینه سفید کردن دندان ها

قیمت سفید کردن دندان ها با توجه به فاکتور های مختلفی مشخص می گردد. در این میان می توان به مواردی مانند تعداد دندان هایی که تحت درمان ترمیمی و یا زیبایی قرار می گیرند، تجربه و مهارت دندانپزشک، درمان های جانبی مورد نیاز مانند برطرف کردن پوسیدگی ها و یا درمان بیماری های لثه و از همه مهم تر نوع روش درمانی متناسب با شرایط بیمار، اشاره کرد.
به شما پیشنهاد می شود که با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی زیبایی، از یک جلسه مشاوره رایگان بهره ببرید که طی آن به بررسی وضعیت دندان ها و مشخص شدن نوع و میزان درمان های مورد نیاز بیمار، پرداخته شده و قیمت نهایی آن ها مشخص می گردد.

عوامل موثر بر تغییر رنگ و نیاز به سفید کردن دندان ها

موارد مختلفی می توانند در این تغییر رنگ تاثیر داشته باشند که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

  عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از موثرترین موارد در تغییر رنگ دندان ها و لکه دار شدن آن ها می باشد. در صورتی که فرد به طور مرتب مسواک بزند و نخ دندان بکشد به راحتی می تواند از زرد شدن و لکه دار شدن دندان های خود پیشگیری نماید.
 2. ژنتیک

  ژنتیک همانطور که می تواند در نظم و الگوهای دندانی فرد نقش داشته باشد، می تواند رنگ آن ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 3. افزایش سن

  افزایش سن موجب کدر شدن دندان ها و یا تغییر رنگ آن ها می شود.
 4. مصرف دخانیات

  نیکوتین موجود در دخانیاتی مانند سیگار یکی از دشمنان سلامتی دندان ها و از عوامل موثر بر تغییر رنگ، زرد و یا بدرنگ شدن آن ها می باشد.
 5. مصرف مواد غذایی رنگی

  مصرف مداوم و بیش از حد مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی رنگدانه ها مانند چای و قهوه در طولانی مدت موجب زرد شدن دندان ها می شود.

ماندگاری سفید کردن دندان

ماندگاری سفید کردن دندان

ماندگاری سفید کردن دندان به نوع روشی که به کار برده شده است، بستگی دارد. ماندگاری هرکدام از تکنیک های به کار برده شده، به میزان دقت و توجه فرد در انجام دستورالعمل های مراقبتی و به ویژه رعایت بهداشت دهان و دندان او بستگی دارد. در ادامه طول عمر هرکدام از این روش ها را اعلام می کنیم:

 1. ماندگاری بلیچینگ

  ماندگاری این روش در حدود 6 ماه می باشد.
 2. ماندگاری لمینت

  ماندگاری و طول عمر روکش های لمینتی با توجه به میزان مراقبت های انجام شده می تواند بین 10 تا 15 سال باشد.
 3. ماندگاری کامپوزیت

  ماندگاری این روکش ها بین 7 تا 10 سال می باشد.
 4. ماندگاری جرم گیری

  جرم گیری نیز ماندگاری در حدود 6 ماه دارد.

نکات مراقبتی بعد از سفید کردن دندان

نکات مراقبتی بعد از سفید کردن دندان

ماندگاری سفید کردن دندان ها تا حد بسیار زیادی به مراقبت هایی که بیمار انجام می دهد، بستگی دارد. این نکات مراقبتی عبارتند از:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  مهم ترین و اساسی ترین نکته در افزایش ماندگاری و طول عمر روش های سفید کردن دندان ها، رعایت بداشت دهان و دندان است که با روزی دو بار مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن به راحتی قابل انجام می باشد.
 2. عدم مصرف مواد غذایی رنگی

  رنگدانه های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی می توانند جذب دندان ها و یا روکش های نصب شده بر روی آن ها شوند و به مرور زمان باعث ایجاد تغییر رنگ گردند.
 3. عدم مصرف دخانیات

  مصرف دخانیات از عوامل اصلی موثر بر تغییر رنگ دندان ها می باشد. نیکوتین موجود در دخانیات باعث زرد و لکه دار شدن آن ها و همچنین روکش ها می گردد.
 4. انجام چکاپ های منظم دندانپزشکی

  چکاپ های منظم دندانپزشکی همانطور که قبل از استفاده از روش های سفید کردن دندان ها، از اهمیت ویژه ای برخوردارند، پس از آن نیز باید به طور مرتب انجام شوند تا در صورتی که هرگونه مشکل و بیماری به وجود آمده باشد، سریع درمان شود و از بروز عوارض بیشتر و حادتر پیشگیری شود.

سوالات متداول

 1. آیا روش های خانگی سفید کردن دندان ها، مضر می باشند؟

  نمی توان با اطمینان گفت که استفاده از روش های خانگی برای سفید کردن دندان ها کاملا بی ضرر می باشد. زیرا استفاده بیش از حد از ترکیباتی مانند جوش شیرین و یا مواد اسیدی مانند لیمو می تواند به دندان ها آسیب وارد کند. بنابراین توصیه می شود برای سفید کردن آن ها به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید و عمل سفید کردن دندان هایتان را تحت نظر دندانپزشک انجام دهید.
 2. کدام یک از روش های سفید کردن دندان سریع تر انجام می شوند؟

  از بین روش های جرم گیری روشی است که بسیار سریع و درطی یک جلسه در طول مدت زمان 15 تا 20 دقیقه انجام می شود.
 3. آیا برای از بین بردن لکه های ناشی از سیگار، بلیچینگ روش موثری است؟

  با استفاده از بلیچینگ بسیاری از لکه ها را می توان از بین برد، اما گاهی ممکن است لکه های شدید ناشی از سیگار و یا سایر عوامل را نتوان از بین برد.
 4. آیا دندان کامپوزیت و یا لمینت شده زرد می شوند؟

  بله، در مواردی که بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و یا در مصرف مواد غذایی رنگی زیاده روی شود، دندان کامپوزیت و یا لمینت شده، لکه دار شده و دچار تغییر رنگ می گردد.
 5. آیا می توان دندان کامپوزیت و لمینت شده را مجدد سفید کرد؟

  بله. با توجه به نوع روکش و میزان تغییر رنگ آن می توان نسبت به سفید کردن آن اقدام نمود. روکش های کامپوزیتی در صورتی که مقدار کمی تغییر رنگ داده باشند، با پالیش کردن می توان مجددا آن ها را سفید و درخشان کرد. اما تغییر رنگ های شدیدتر ممکن است نیاز به پالیش بیشتر و یا تعویض داشته باشند. لمینت ها نیز در صورتی که لکه دار و یا بدرنگ شوند، امکان پالیش کردن آن ها وجود نخواهد داشت و باید تعویض گردند.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 09022505500

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3