رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان | پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

چکیده مطلب

کامپوزیت دندان یکی از روش های زیبایی و ترمیمی بی نظیر دندان است که امروزه به نسبت بالایی مورد پسند افراد قرار دارد. یکی از نکات مهمی که در نصب کامپوزیت دندان دارای اهمیت است، رنگ آن می باشد که شاید انتخاب رنگ کار ساده ای نباشد. در واقع از تنوع رنگ کامپوزیت می توان بیان کرد که هیچ محدودیتی در این انتخاب وجود ندارد. برای این کار شما با مشورت دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی، بهترین و مناسب ترین نوع رنگ را برای زیبایی دندان های خود مد نظر قرار می دهید. برخی از افراد تمایل دارند تا دندان های بسیار سفیدی به دست آورند و برخی دوست ندارند تا دندان هایشان خیلی به چشم بیاید که این مطابق با سلیقه هر فرد می باشد.
آیا شما هم قصد کامپوزیت کردن دندان های خود را دارید؟ دوست دارید تا دندان های شما مانند بازیگران هالیوودی سفید و درخشان باشد یا حالت طبیعی تری به خود داشته باشد؟ اگر تصمیم گیری برایتان سخت است، دقت داشته باشید که اگر به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی خوب و دارای مهارت مراجعه کنید، این انتخاب برایتان بسیار راحت و حرفه ای تر می شود، بنابراین نگران این موضوع نباشید.
آیا می دانید انتخاب رنگ کامپوزیت چگونه انجام می شود؟ آیا می دانید که چه رنگی برای شما مناسب تر است؟ دوام و مانگاری رنگ کامپوزیت دندان چقدر است؟ چگونه می توان ماندگاری رنگ کامپوزیت را افزایش داد؟ به طور کلی در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان باید نکات مهمی در نظر گرفته شوند. برای دریافت این اطلاعات می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید تا با آگاهی بیشتری با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

اولین قدم پس از اینکه تصمیم به انجام کامپوزیت دندان گرفتید، انتخاب رنگ کامپوزیت دندان است. انتخاب رنگ کامپوزیت شاید آنقدرها هم ساده نباشد و باید نکات خاصی در نظر گرفته شود.
تنوع در انتخاب رنگ کامپوزیت بسیار بالا است، بطوری که تقریبا محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب رنگ کامپوزیت با نظر خود بیمار و با مشاوره متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می شود. نکته مهم در انتخاب رنگ مناسب طبیعی بودن رنگ دندان پس از انجام کامپوزیت است. البته بعضی از مراجعه کنندگان دوست دارند، دندانهایشان بسیار سفیدتر از حالت طبیعی به نظر بیایند.
گاهی رنگ خاص دندان و ساختار رنگدانه های دندان باعث تشخیص اشتباه رنگ می شوند. علاوه بر این برای ایجاد حداکثر دوام و ماندگاری رنگ کامپوزیت، هنگام انتخاب رنگ باید عواملی را که بعدا موجب تغییر رنگ می شوند را نیز در نظر گرفت. از جمله این عوامل جنس بزاق دهان و میزان رطوبت فضای دهان است.
به همین دلیل است که انتخاب رنگ کامپوزیت دندان حتما باید توسط متخصص دندانپزشک زیبایی انجام شود تا تمامی نکات و جوانب تخصصی در نظر گرفته شود.
انتخاب رنگ کامپوزیت دندان های تیره به مراتب راحت تر از دندان های سفید و روشن می باشد. اکثر دندان های سالم دارای رنگ سفید و روشن هستند و بنابراین انتخاب رنگ کامپوزیت برای آنها دشوارتر بوده و نقش دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در این موارد پررنگ تر خواهد بود.
رنگ نور محیط در زمان ارزیابی رنگ دندان نیز از عوامل ایجاد کننده خطای چشم است به حدی که حتی ممکن است وسایل و ابزار های مدرن دیجیتال نیز دچار خطا شوند، اما خوشبختانه امروزه با کمک تجهیزات و متدهای جدید این اشتباهات به حداقل رسیده.
همچنین در مواردی که می خواهید از کامپوزیت دندان برای اصلاح رنگ دندان استفاده کنید، در نظر داشته باشید رنگ دندانی که کامپوزیت می شود، بی تاثیر روی نتیجه نهایی نیست.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

راهنمای سایه دندان ها در چهار دسته بندی A، B، C و D قرار می گیرد به ترتیب رنگ های قهوه ای مایل به قرمز، مایل به زرد، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز هستند. هر کدام از این دسته بندی ها دارای شماره های 1 تا 4 از روشن تر به تیره تر می باشند. دسته بندی های مشخص و بسیار متنوع، این امکان را به دندانپزشک و بیمار می دهد تا بهترین و مناسب ترین نوع را انتخاب کنند. برخی از متداول ترین رنگ هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، رنگ های A1، A2، A3، B1، B2، B3، C3، XBW و ... می باشند.

پر طرفدار ترین رنگ کامپوزیت دندان

امروزه سه طیف رنگی A1، A3 و B1، مورد پسند ترین رنگ های موجود در بازار می باشند. همچنین دو سایه رنگ زیر نیز، بسیار مورد پسند افراد هستند:

 • سایه رنگ XL از برند Kerr: شرکت Kerr آمریکا این طیف رنگ را ارائه داده که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این طیف در دسته بندی کامپوزیت ها طبیعی قرار داشته و مقاومت و کیفیت بسیار خوبی نیز دارد. علت گسترش این طیف رنگ، این است که به خوبی با دندان های طبیعی بیمار مطابقت پیدا می کند.
 • سایه رنگ BW از برند شفو: این معتبر ژاپنی، ارائه دهنده سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان که به لبخند هالیوودی اشاره دارد، می باشد. این سایه رنگ، درخشش و کیفیت بسیار مرغوبی دارد و همچنین در برابر سایش، چسبندگی و سازگاری با بافت دهان، مقاوم می باشند.

دوام و ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان ها

دوام و ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان ها

استفاده و بکارگیری مواد اولیه مرغوب برای کامپوزیت کردن دندان در کیفیت نهایی و همچنین ماندگاری رنگ الزامی هستند و چنانچه از مواد اولیه کم کیفیت استفاده شود، حتی در صورت رعایت تمامی موارد مراقبتی، تغییر رنگ کامپوزیت اجتناب ناپذیر است.
به همین دلیل است که دکتر مریم عبده تبریزی متخصص ترمیمی و زیبایی، مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد اولیه را برای انجام کامپوزیت دندان استفاده می کنند.
در عین اینکه رنگ کامپوزیت دندان عموما از دوام بالایی برخوردار است، ماندگاری آن به عواملی چون مصرف مواد غذایی رنگی مانند قهوه، نوشابه، چای و میوه های رنگی مانند شاه توت و میزان مصرف دخانیات در درازمدت نیز بستگی دارد و طبیعتا ملاحظه این موارد می تواند ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان را افزایش دهد. در عین حال در بسیاری موارد حتی در صورت تغییر رنگ، پولیش دندان این تغییر را برطرف می کند، چراکه مواد کامپوزیت دندان بسیار با دوام هستند و رنگ به عمق آن ها نفوذ نمی کند.

عوامل موثر بر رنگ پذیری کامپوزیت دندان

موارد زیر می توانند نقش به سزایی در رنگ پذیری کامپوزیت دندان داشته باشند:

 1. نوع کامپوزیت

  نوع کامپوزیت و برند در رنگ پذیری آن بسیار تاثر دارد. کامپوزیت های نانوفیلر سرامیک می توانند کمترین رنگ پذیری را داشته باشند.
 2. بهداشت دهان و دندان بیمار

  اگر بیمار توجهی به بهداشت دهان و دندان خود نداشته باشد و به درستی و در زمان های مناسب، مسواک نزند و از نخ دندان استفاده نکند، علاوه بر به خطر انداختن سلامت دهان و دندان خود و افزایش احتما بروز بیماری های دندان و لثه، می تواند به سرعت منجر به تغییر رنگ کامپوزیت های خود شود.
 3. رژیم غذایی بیمار

  مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه می تواند در رنگ پذیری کامپوزیت ها بسیار موثر باشد.
 4. سیگار کشیدن

  یکی دیگر از مواردی که می تواند به سرعت منجر به تغییر رنگ کامپوزیت ها شود، سیگار است.
 5. کیفیت پالیش

  بعد از اینکه دندانپزشک متخصص کامپوزیت ها را روی دندان ها قرار داد، باید آن ها را صاف و صیقلی کند. دقیق تر بودن و کیفیت بالای این کار می توان نقش به سزایی در رنگ پذیری کامپوزیت ها داشته باشد.

راه های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

راه های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

برای پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان، باید بهداشت دهان و دندان خود را بطور منظم و همیشگی رعایت کنید و استفاده از مسواک و نخ دندان از مهم ترین موارد آن است. ملاحظه در مصرف مواد غذایی رنگی، پرهیز از مصرف بیش از حد قهوه، چای و میوه های رنگی و ملاحظه در مصرف دخانیات دوام رنگ کامپوزیت را تضمین می کنند.

برطرف کردن تغییر رنگ کامپوزیت دندان

همانطور که گفته شد مواد کامپوزیت بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و استفاده از مواد غذایی رنگی و استعمال بیش از حد دخانیات ممکن است دچار تغییر رنگ شوند. میزان این تغییر رنگ با توجه به کیفیت مواد کامپوزیت استفاده شده و همچنین شدت عوامل ایجاد کننده تغییر رنگ متغیر است.
در صورت مشاهده تغییر در رنگ کامپوزیت با مراجعه به متخصص دندانپزشکی زیبایی پس از بررسی علل تغییر رنگ، به راحتی این تغییر رنگ برطرف خواهد شد.
در بسیاری موارد روش پولیش کردن دندان برای رفع تغییر رنگ کافی است. ولی در صورتیکه تغییر رنگ کامپوزیت دندان شدیدتر باشد دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی با استفاده از روش های تخصصی تر این تغییر رنگ را برطرف خواهد کرد و زیبایی و شفافیت را به لبخند شما باز خواهد گرداند.

نکات مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

افراد بسیاری با توجه به سلبریتی ها و افراد مشهور، تصور می کنند که روشن ترین سایه رنگ برای آن ها مناسب تر است، اما این باور درست نیست و می تواند رضایت فرد را به همراه نداشته باشد. بنابراین بهتر است تا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. در صورتی که دارای رنگ پوست تیره می باشید، بهتر است تا درجه های رنگ طبیعی تر را انتخاب کنید. اگر کنتراست بالاتر باشد، دندان ها درخشش بیشتری را از خود نشان می دهند.
 2. در صورتی که دارای رنگ پوست روشن می باشید، رنگ ها سفید تر برایتان مناسب است، زیرا کنتراست زیادی بین پوست و دندان ها در شما ایجاد نمی شود. رنگ B2 می تواند انتخاب مناسبی باشد.
 3. باید دقتی به سفیدی چشم خود نیز داشته باشید. در صورتی که سفیدی بیشتر از رنگ سفید چشم خود انتخاب کنید، دندان هایتان حالتی غیر طبیعی به خود می گیرد. در واقع یکی از دقیق ترین منبع ها برای انتخاب رنگ کامپوزیت، در نظر گرفتن سفیدی چشم می باشد.
 4. شاید درجه تغییر در سایه رنگ ها خیلی محسوس به نظر نرسد، اما زمانی که کامپوزیت ها کنار هم قرار داده می شوند، می توانند در یک درجه روشن تر و یا تیره تر دیده شدن، موثر باشند.

سوالات متداول

 1. چگونه رنگ کامپوزیت دندانی که برایم مناسب است را انتخاب کنم؟

  برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان یک دستورالعمل کلی وجود ندارد. در واقع این رنگ با در نظر گرفتن ظاهر هر بیمار در نظر گرفته می شود. افراد مشهور و سلبریتی ها از سایه های رنگ درخشان تر و سفید تر کامپوزیت استفاده می کنند و اکثر افراد معمولی ترجیح می دهند که سایه هایی را زنگ های طبیعی تر را انتخاب کنند. به عنوان مثال سایه های رنگ سفید تر برای افرادی با پوست سفید و موهای بور دارند، بسیار مناسب می باشد. با این حال بهتر است تا افراد معمولی همانند سلبریتی ها انتخاب نکنند، با وجود اینکه دوست دارند شبیه آن ها باشند، اما انتخاب رنگ بیش از اندازه درخشان و سفید می تواند سبب دل زدگی آن ها شود.
 2. سلبریتی ها کدام رنگ کامپوزیت را انتخاب می کنند؟

  سلبریتی ها و افراد مشهور روشن ترین سایه رنگ را انتخاب می کنند، زیرا آن ها تمایل دارند تا چهره ای جذاب تر در سینما و تلویزیون داشته باشند. بدین منظور اکثرا انتخاب آن ها، A1 می باشد. سایه آلترادنت در میان سایه های کامپوزیت دندان، سفید ترین محسوب شده که البته دارای استحکام و مقاومت بالایی است. انتخاب بعدی بازیگران و افراد مشهور، سایه رنگ B1 است که کمتر جلب توجه کرده، اما بسیار شیک می باشد که در حال حاضر این سایه رنگ بسیار مورد پسند سلبریتی های ایرانی است.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 09022505500

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3