خمیر دندان برای کامپوزیت

چکیده مطلب

انتخاب خمیر دندان و مسواک مناسب از مواردی هستند که در سلامتی کامپوزیت‌ها نقش بسیار مهمی دارد و باید به آن توجه شود تا فرد بتواند درخشندگی و زیبایی کامپوزیت‌های خود را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ کند.
شاید این سؤال برای شما نیز پیش آمده باشد که خمیر دندان مخصوص کامپوزیت کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟
چگونه می‌توان بهترین مارک خمیر دندان مناسب کامپوزیت را انتخاب کرد؟ چرا نباید از خمیر دندان سفید کننده برای ونیر کامپوزیت استفاده کرد؟
هدف از ارائه این مطلب، بیان اطلاعات مفید در این زمینه می‌باشد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

گرچه امروزه کامپوزیت‌ها در کیفیت‌های بالا تولید می‌شوند و ویژگی‌های خوب آنها از جمله مقاومتشان در برابر عوامل آسیب‌زا بهبود یافته‌اند، اما در صورت عدم مراقبت صحیح از آنها می‌توانند دچار آسیب‌دیدگی‌هایی از جمله ساییدگی و تغییر رنگ شوند. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها برای حفظ سلامت کامپوزیت و دندان‌ها، مسواک زدن است که نیاز به استفاده از خمیر دندان برای کامپوزیت است. استفاده از خمیر دندان‌هایی که خاصیت سایندگی دارند، پس از کامپوزیت کردن دندان‌ها توصیه نمی‌شوند، زیرا مواد ساینده موجود در آنها باعث ایجاد خراش‌هایی بر روی سطح کامپوزیت و ساییدگی آن می‌شود و به مرور باعث تغییر رنگ آنها خیلی زودتر از مدت زمان اتمام طول عمر این مواد می‌شود. به همین دلیل بهتر است که پس از کامپوزیت کردن از دندانپزشک خود درباره خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت بپرسید تا به افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان کمک کنید.

ویژگی‌های خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

ویژگی‌های خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 1. مواد ساینده نداشته باشد.

  مواد ساینده‌ای که در برخی خمیردندان‌ها موجود هستند، در واقع جرم و پلاک‌هایی که بر روی دندان‌ها تجمع پیدا کرده‌اند را از روی سطح آنها برمی دارند. استفاده مکرر از این نوع خمیردندان‌ها به مرور زمان باعث فرسودگی مینای دندان و ضعیف شدن ساختار آن می‌شوند. این مواد ساینده همان اثر مخربی که بر روی دندان‌ها دارند را می‌توانند بر روی کامپوزیت نیز داشته باشند و باعث ایجاد خراش‌هایی بر روی سطح آن شوند که به‌مرورزمان موجب تغییر رنگ کامپوزیت‌ها می‌گردند.
 2. خاصیت سفیدکنندگی نداشته باشد.

  خمیردندان‌های سفید کننده دندان معمولاً حاوی پراکسید هیدروژن، ماده‌ای که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود، هستند. این ماده نقش مخربی بر روی کامپوزیت‌ها دارد و به مرور باعث آسیب رساندن به کامپوزیت‌ها و کاهش طول عمر آنها می‌شود.

چرا نباید از خمیر دندان سفید کننده برای کامپوزیت استفاده کرد؟

استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده پس از نصب کامپوزیت باعث آسیب رساندن به این نوع روکش‌ها می‌شود. در صورتی که مراقبت‌های پس از کامپوزیت‌ به درستی انجام شوند، مقاومت آنها در برابر عوامل آسیب زا بسیار مطلوب خواهد بود.
یکی از این مراقبت‌ها استفاده از خمیر دندان مناسب کامپوزیت می‌باشد. کامپوزیت‌ها به‌مرورزمان دچار تغییر رنگ شده و ممکن است کدر شوند، به همین دلیل برخی افراد فکر می‌کنند با استفاده از خمیر دندان‌های حاوی مواد سفید کننده می‌توانند مجدداً آنها را شفاف کنند. اما این تصور اشتباه است و مواد موجود در آنها نه تنها باعث سفید و شفاف شدن کامپوزیت نمی‌شوند، بلکه به سطح آنها آسیب می‌رساند و همچنین موجب ضعیف شدن پیوند بین کامپوزیت و سطح دندان می‌شود. بهترین راه برای شفاف و سفید کردن کامپوزیت مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و پالیش کردن آنها، در صورت امکان است.

بهترین مارک خمیر دندان برای کامپوزیت

بهترین مارک خمیر دندان برای کامپوزیت

در ادامه علاوه بر ویژگی‌های خمیر دندان مناسب دندان‌های کامپوزیت شده، برخی از بهترین مارک‌های خمیر دندان برای کامپوزیت را معرفی کرده‌ایم:

 1. خمیردندان‌های غیر ساینده

  به طور معمول دندانپزشکان پس از نصب کامپوزیت‌ها خمیردندان‌های مناسب شستشوی دندان‌های کامپوزیت شده را به بیماران خود معرفی می‌کنند که از خمیردندان‌های ژلی غیر ساینده یکی از انواعی هستند که به این نوع روکش‌ها آسیبی وارد نمی‌کنند. این خمیردندان‌ها در مارک‌ها و برندهای مختلفی از جمله مریدنت (Merident)، سنسوداین (Sensodyne) و کلگیت (Colgate) مخصوص کامپوزیت به بازار عرضه می‌شوند. برای اطمینان از مناسب بودن آنها برای کامپوزیت می‌توانید اطلاعات موجود بر روی جعبه آنها را مطالعه نمایید.
 2. خمیردندان‌های ضد حساسیت

  یکی از عوارض موقت و طبیعی پس از نصب کامپوزیت، حساسیت دندان‌ها به دما و مصرف غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم به مدت چند روز است. به همین دلیل دندانپزشک به بیمار خود توصیه می‌کند تا از خمیردندان‌های ضد حساسیت یا مخصوص دندان‌های حساس استفاده کند. برخی از مارک‌های خوب این نوع خمیردندان‌ها شامل مریدنت (Merident)، سنسوداین (Sensodyne) و کلگیت (Colgate) می‌باشند.

چگونه می‌توانم بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت را انتخاب کنم؟

با مطالعه مواردی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم و همچنین مشورت با دندانپزشک زیبایی خود می‌توانید بهترین مارک خمیر دندان را انتخاب کنید. به طور کلی می‌توان گفت که مناسب‌ترین خمیر دندان برای کامپوزیت نوعی است که حاوی مواد ساینده مانند جوش شیرین و همچنین پراکسید هیدروژن نباشد.

خمیر دندان ضد حساسیت برای کامپوزیت

دندان‌ها پس از کامپوزیت کردن تا چند روز حساس می‌شوند، یکی از راه‌های کاهش حساسیت ایجاد شده استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت است. این نوع خمیردندان‌ها علاوه بر کاهش حساسیت دندان‌ها، به دلیل نداشتن مواد ساینده از خراب شدن کامپوزیت‌ها و آسیب دیدن آنها پیشگیری می‌کنند.

مسواک مناسب برای کامپوزیت دندان

دندان‌های کامپوزیت شده را نباید با استفاده از مسواک‌هایی که برس‌های زبری دارند، مسواک زد، زیرا باعث ایجاد خراش‌هایی بر روی سطح کامپوزیت شده و به آنها آسیب وارد می‌کنند. بهترین مسواک برای دندان‌های کامپوزیت شده، نوعی هستند که برس‌های نرمی دارند و به کامپوزیت و بافت لثه آسیب وارد نمی‌کنند.

سؤالات متداول

 1. از کجا خمیر دندان مناسب کامپوزیت را خریداری کنیم؟

  خمیردندان‌های مناسب کامپوزیت را می‌توان از داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها خریداری کرد.
 2. بهترین نوع خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است؟

  خمیردندان‌های ژلی غیر ساینده بهترین نوع برای کامپوزیت هستند.
 3. از نظر دندانپزشکان بهترین نوع خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است؟

  از نظر دندانپزشکی خمیر دندان‌هایی که دارای مواد ساینده و سفید کننده نیستند، بهترین انواع خمیر دندان می‌باشند.
 4. استفاده از یک خمیر دندان خوب برای کامپوزیت، چه مزایایی دارد؟

  استفاده از خمیر دندان خوب برای کامپوزیت در حفظ سلامت آن و پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت بسیار مؤثر است.
 5. بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است؟

  بهترین خمیردندان‌ها برای کامپوزیت، خمیردندان‌های سنسوداین، اورال بی، کرست و کلگیت می‌باشند.
 6. آیا می‌توان برای کامپوزیت از مسواک برقی استفاده کنم؟

  بله. استفاده از مسواک برقی آسیبی به کامپوزیت وارد نمی‌کند و همچنین در تقویت لثه‌ها نیز مؤثر است. این نوع مسواک‌ها فضای بین دندان‌ها را به خوبی تمیز کرده و ذرات مواد غذایی و میکروب‌ها را از بین آنها خارج می‌کند.
 7. خمیر دندان ژله‌ای برای کامپوزیت خوب است یا خیر؟

  خمیردندان‌های ژله‌ای به این دلیل که موجب سایش دندان‌ها و کامپوزیت‌ها نمی‌شوند، از بهترین نوع خمیردندان‌ها به شمار می‌آیند.