جراحی زیبایی چانه | کاشت ایمپلنت چانه | مراقبت های پس از جراحی

جراحی زیبایی چانه | کاشت ایمپلنت چانه | مراقبت های پس از جراحی

چکیده مطلب

در بعضی موارد، چانه ممکن است به دلیل وجود اشکال در فک پایین، خیلی کوچک باشد. در این موارد اشکالات دیگری مانند تنظیم نبودن دندان های فک بالا و پایین نیز وجود دارد. اشکالات ساختمانی فک با درمان وسیع تر که جراحی فک می باشد، اصلاح می شود و به دلیل درگیر بودن دندان های فک بالا و پایین و ساختمان های مربوط به آن ها، این نوع جراحی به همکاری دندانپزشک و جراح فک نیاز دارد.
جراحی چانه به دو صورت استئوتومی استخوان چانه ( Genioplasty ) و جاگذاری پروتز انجام می شود. گذاشتن پروتز تنها در صورت رشد کم چانه قابل استفاده است، ولی تکنیک استئوتومی در افزایش رشد یا کاهش رشد در تمام ابعاد و همچنین درمان عدم تقارن کاربرد دارد. در مطالعات انجام شده درصد رضایت بیماران از نتایج استئوتومی بیشتر از پروتز چانه بوده است اما روند این عمل چگونه است و در چه سنی امکان انجام آن وجوددارد؟ بعد از جراحی چه اقداماتی باید انجام شود؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را به دست آورید.

عمل جراحی جلو آوردن چانه

این عمل به دو صورت قابل انجام است:

روش اول

در روش اول، شکل و موقعیت یک چانه کوچک، با استفاده از مواد قابل کارگذاری (قرار دادن ایمپلنت چانه) که جنس آن ها از یک نوع پلاستیک خاص است و همانند بافت های طبیعی بدن به نظر می رسد، اصلاح می شود. ایمپلنت های چانه در اشکال و ابعاد مختلف وجود دارند که انتخاب آن ها توسط جراح، براساس شکل چانه و میزان اصلاح مورد نیاز، تعیین می شود. برش را می توان در داخل دهان، بین لب پایین و لثه انجام داد و یا آن را در شیار زیر چانه قرار دارد. سپس جراح یک فضای کوچک در چانه ایجاد می کند، پروتز را در داخل آن قرار می دهد، برش را بخیه می زند و پانسمان کوچکی روی چانه قرار می دهد. این عمل یک جراحی نسبتا کوچک است که می تواند یک تغییر بزرگ در نتیجه کلی جراحی ایجاد نماید و به جراح امکان می دهد که با انجام عمل کوچکتر روی بینی، یک هماهنگی زیبا در صورت ایجاد نماید.

روش دوم

در روش دوم، استخوان چانه بریده می شود و در موقعیتی عقب تر ثابت می شود. این عمل نسبتا وسیعتر می باشد، ولی قادر به اصلاح اختلالات وسیعتر چانه است.

عمل جراحی عقب بردن چانه

چانه ای که خیلی برجسته است را نیز می توان با عمل مشابهی بنام منتوپلاستی کاهش دهنده اصلاح کرد. یک برش زیر چانه داده می شود و یک وسیله ای مانند دریل دندانپزشکی برای برداشتن قسمتهای کوچکی از استخوان اضافه بکار برده می شود و یا با بریدن استخوان و ثابت کردن آن در موقعیتی عقب تر از وضعیت اولیه، چانه جلو آمده را اصلاح نمود.

سن مناسب برای جراحی ایمپلنت چانه

سن مناسب برای جراحی ایمپلنت چانه

بیمار کاندید جراحی ایمپلنت چانه باید رشد فکی کاملی داشته و به مرحله تثبیت وضعیت فکی رسیده باشد. حال اگر بیمار میانسال است و با توجه به اطلاع رسانی های گسترده امروزی به این جراحی علاقه مند شده اما نمی داند که از نظر سنی کاندید مناسبی هست یا خیر، باید بگویم که ما جراحان برای این جراحی حد بالای سنی را نمی بینیم، اما دقت می کنیم که بیمار در وضعیت مناسبی تصمیم به این جراحی گرفته و همسر او هم نسبت به این تصمیم راضی باشد.

هزینه جراحی زیبایی چانه

نوع پروتز و نوع عمل جراحی، از مواد مهمی هستند که قیمت نهایی جراحی زیبایی چانه را تحت تاثیر قرار می دهند. مواد متعدد دیگری مانند دستمزد جراح، هزینه بیهوشی، دارو های مورد نیاز، آزمایشات پزشکی، وسایل مورد نیاز جراحی، محل جراحی، بیمه و غیره هزینه این عمل را تحت تاثیر قرار می دهند.

اقدامات لازم پس از عمل جراحی چانه

 • ممکن است مختصری تورم یا احساس کشش روی چانه داشته باشید. در روزهای اول بعد از عمل باید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، استفاده ننمایید.
 • بیشتر تورم طی شش هفته از بین می رود و شما می توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.
 • درد در اطراف چانه ممکن است، وجود داشته باشد و نتوانید دهان خود را خیلی خوب باز کنید، ولی بزودی برطرف خواهد شد.
 • پانسمان چانه به مدت سه روز برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت نگه داشته می شود.
 • در مواردی که استخوان بریده می شود، پانسمان برای پنج روز نگه داشته می شود و بیمار باید به مدت دو هفته فقط از غذاهای نرم استفاده نماید.
 • معمولا پس از ده روز شما قادر به انجام فعالیت های طبیعی خود خواهید بود.
 • افرادی که نیازمند جراحی پروتز چانه هستند
 • جراحی پروتز چانه از نظر درمانی برای کسانی انجام می شود که چانه عقب رفته ای دارند و بعد از این عمل، ابعاد اجزای صورتشان هماهنگ تر می شود. اولین قدم ما بررسی زوایای فکی و وضعیت قرارگیری دندان های بالا و پایین روی هم است. مثلا اگر دندان های فک پایین خیلی عقب تر از دندان های فک بالا باشد، جراحی پروتز چانه تاثیری روی وضعیت بیمار ندارد. اگر زاویه های مورد نظر ما در ناحیه فک مشکلی نداشتند، می توانیم کوچکی چانه را با روش های جایگذاری پروتز بر چانه بیمار جبران کنیم.

دلیل افزایش جراحی چانه در جامعه

عمده ترین علت را می توان در تغییر ارزش های مورد توجه برخی افراد جامعه دانست. برخی مردم، این روزها تایید شدن و مورد توجه قرار گرفتن را در داشتن چهره مد روز می دانند که ریشه یابی و تحلیل آن در این گفت وگو نمی گنجد. فرم دادن به اجزای بدن، علم تخصصی و تجربه لازم دارد و جراح باید بتواند ضمن ایجاد شکلی مناسب، سلامت اعصاب و دیگر بافت های ناحیه را حفظ کند.

سوالات رایج

 1. چه افرادی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت چانه می باشند؟

  برای افرادی که دارای مشکلات قلبی می باشند و یا در سلامت ضعیفی به سر می برند، این جراحی مناسب نمی باشد و در اکثر موارد انجام نمی شود، اما افراد زیر می توانند کاندیدای جراحی زیبایی چانه باشند.
  • افرادی که دارای بینی برجسته می باشند.
  • افرادی که چانه ی کوچکی دارند.
  • افرادی که چانه ی آن ها شکل مربعی دارد.
  • افرادی که دارای گردن گوشتی هستند.
 2. جراحی چانه چقدر زمان نیاز دارد؟

  به طور معمول با توجه به پیچیدگی های این جراحی، بین 1 الی 2 ساعت زمان لازم است. برشی که در حین جراحی به قسمت مورد نظر زده می شود، بین 5 الی 7 روز بهبود می یابد.
 3. آیا بیمار بعد از جراحی زیبایی چانه، در بیمارستان بستری می شود؟

  در اکثر موارد هیچگونه نیازی به بستری شدن بیمار نمی باشد و بیمار بعد از 5 الی 6 ساعت تحت نظر گرفته شدن، می تواند مرخص شود.
 4. عوارض احتمالی جراحی زیبایی چانه چیست؟

  به طور کلی هر جراحی و عملی می تواند معایب و عوارضی به دنبال داشته باشد که عبارتند از:
  • احساس بی حسی لب پایینی
  • بی حسی پوست پوشاننده بینی
  • احتمال آسیب دندان ها

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 02126350198

آدرس:شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان حافظی، روبروی اریکه ایرانیان، پلاک 16 طبقه 2