آیا این مطلب برای شما مفید است؟

خیلی از افراد به دنبال این هستند که دو روش درمانی لمینت دندان و ایمپلنت را با هم مقایسه کنند. اما آیا می‌توان لمینت دندان و ایمپلنت را مقایسه کرد؟ در چه صورت باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنید؟
اگر مشکل شما فواصل بین دندانی باشد، بهتر است کدام یک از این دو روش لمینت دندان و ایمپلنت را انتخاب کنید؟ آیا می‌توان دندان‌های مجاور ایمپلنت را لمینت کرد یا برعکس؟
ما اینجاییم تا با تجربه و تخصصی که در اختیار داریم، شما را در انتخاب بهترین روش ممکن راهنمایی کنیم. در ادامه مقاله به خیلی از سوالات شما و سایر کاربران پاسخ خواهیم داد. پس ما را همراهی کنید.

آیا می‌توان لمینت دندان و ایمپلنت را مقایسه کرد؟

لمینت دندان و ایمپلنت دو روش درمانی کاملا مجزا هستند. به صورتی که وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای هر یک از آنها کاملا متفاوت است. به همین دلیل اگر بخواهیم این دو روش را با هم مقایسه کنیم، باید آنها را در اصلاح یک مشکل مشترک مقایسه کنیم. اما موضوع این است که این دو روش کاربرد مشترکی ندارند و به همین دلیل، اصل مقایسه لمینت دندان و ایمپلنت کاملا اشتباه است.

تفاوت‌های لمینت سرامیکی و ایمپلنت

دو روش لمینت دندان و ایمپلنت با توجه به تفاوت‌هایی که دارند، برای درمان مشکلات متفاوتی به کار گرفته می‌شوند. تفاوت‌های زیر را می‌توان برای آنها در نظر گرفت:

 1. تفاوت کاربرد لمینت دندان و ایمپلنت دقت داشته باشید که هدف و کاربرد این دو روش تفاوت زیادی با هم دارند. به عنوان مثال، فرد برای درمان مشکل بی‌دندانی خود، به سراغ درمان ایمپلنت می‌رود. اما اگر مشکل وی در حد زیبایی باشد، از لمینت‌های دندانی استفاده می‌کند. این یعنی هدف ایمپلنت درمان است، اما لمینت با هدف زیبایی به کار می‌رود.
 2. تفاوت در مدت زمان درمان معمولا درمان‌های زیبایی با لمینت، حدود چند هفته زمان یا چند جلسه نیاز دارند. مدت درمان‌ این روش درمانی به بیشتر از یک ماه نمی‌رسد. اما ایمپلنت‌های دندانی نیاز به حدود 3 تا 4 ماه زمان خواهند داشت. چرا که پروسه‌ آنها نیاز به گذشت زمان برای جاگیری ابزارهای آن داخل استخوان فک دارد.
 3. اختلاف هزینه لمینت دندان و ایمپلنت لمینت دندان و ایمپلنت هزینه متفاوتی با هم دارند؛ به گونه‌ای که برای انجام درمان‌های ایمپلنت باید هزینه بالاتری بپردازید. البته از این موضوع هم غافل نشوید که هر دو روش، جزو آن دسته درمان‌هایی هستند که هزینه نسبتا بالایی دارند.
 4. ماندگاری و دوام لمینت دندان در مقابل ایمپلنت ایمپلنت همانند برخی از روش‌های درمانی مانند ارتودنسی، جزو روش‌های درمانی دائمی محسوب می‌شود. یعنی شما تا پایان عمر می‌توانید از آن استفاده کنید. اما لمینت‌های دندانپزشکی معمولا بیشتر از 20 سال دوام نمی‌آورند. به علاوه اینکه عمر آنها تحت عوامل زیادی ممکن است کاهش یابد.

در چه صورت ایمپلنت دندان را انتخاب کنم؟

معمولا زمانی به سراغ ایمپلنت دندان بروید که یک یا تعداد بیشتری از دندان‌های خود را از دست داده باشید. البته معمولا جایگزین کردن تعداد بالای دندان از دست رفته با ایمپلنت، هزینه زیادی برای شما رقم خواهد زد. اگر دندان شما آنقدر پوسیده است که نمی‌توانید با استفاده از روش‌های درمانی مثل درمان ریشه و ترمیم آن را نگه دارید، می‌توانید برای کشیدن آن اقدام کرده و سپس به استفاده از ایمپلنت روی آورید.

در چه صورت لمینت را انتخاب کنم؟

لمینت جزو درمان‌هایی است که صرفا نواقص ظاهری هر دندان را اصلاح می‌کند. اگر نقص دندان شما به گونه ای است که صرفا به ظاهر آن مربوط می‌شود، می‌توانید به سراغ چنین درمانی بروید. به عنوان مثال، اگر دندان شما دچار بدشکلی باشد، می‌توانید با استفاده از لمینت، ظاهر طبیعی دندان را برای آن به ارمغان آورید.
برای اینکه بتوانید در انتخاب بین لمینت دندان و ایمپلنت تصمیم بهتری بگیرید، بهتر است مزایا و معایب هر یک از این دو روش را بشناسید.

جدول مقایسه ایمپلنت و لمینت دندان

در جدول زیر مزایا و معایب هر یک ار این دو روش را بین کرده‌ایم:

معایب ایمپلنت مزایای ایمپلنت معایب لمینت دندان مزایای لمینت دندان
هزینه بالا کارایی مشابه با دندان‌های طبیعی سخت بودن تکلم و غذا خوردن در روزهای ابتدایی پس از نصب به ارمغان آوردن لبخندی زیبا برای بیمار
طولانی بودن مدت زمان تکمیل درمان پایه ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی‌شود ایجاد حساسیت دندانی تا چند روز پس از نصب  پوشش دهی مناسب بد رنگی‌ها و سایر ایرادات دندانی 
پیشگیری از تحلیل لثه بعد ازافتادن دندان  داشتن هزینه بالاتر در مقایسه با روش مشابهی مانند کامپوزیت بستن فاصله جزئی بین دندان‌ها 
پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان فک بعد از افتادن دندان ماندگاری نسبتا طولانی
ماندگاری دائمی داشتم استحکام و مقاومت بسیار خوب

برای بستن فاصله بین دندان‌ها لمینت بهتر است یا ایمپلنت؟

اینکه فاصله بین دندان‌های شما چقدر است، در انتخاب بین لمینت دندان و ایمپلنت تاثیرگذار است. اگر این فاصله آنقدری نباشد که مشکل چندانی در عمل جویدن بیمار به وجود آورد، می‌توان برای پر کردن این فاصله، از لمینت‌های دندانی و یا حتی ارتودنسی استفاده کرد. اما اگر این فاصله در اثر از دست دادن یک یا چند دندان ایجاد شده باشد، باید به سراغ روش‌های دیگری مثل ایمپلنت و یا حتی ارتودنسی بروید.

آیا می‌توان دندان‌های مجاور ایمپلنت را لمینت کرد یا برعکس؟

استفاده از لمینت برای دندان‌های مجاور ایمپلنت امکان‌پذیر است؛ در واقع لمینت ترمیمی است که می‌توانید برای هر دندان طبیعی به کار ببرید. اما باید دقت داشته باشید که روکش ایمپلنت، ممکن است رنگ دیگری داشته باشد. این یعنی اگر شما برای دندان‌های مجاور آن از لمینت‌های سرامیکی استفاده کنید و ظاهر آنها را بهبود ببخشید، ممکن است تداخلی بین رنگ لمینت و روکش ایمپلنت به وجود آید. به صورتی که دندان‌های شما به صورت دو رنگ در دهان دیده شوند. به همین دلیل باید حین انتخاب رنگ لمینت، به این موضوع دقت کنید.

چطور بفهمم لمینت برایم بهتر است یا ایمپلنت؟

مشورت با دندنپزشک، بهترین راه برای تشخیص و انتخاب بهترین روش درمانی است. گاهی اوقات بیمار فکر می‌کند دندانپزشک می‌خواهد به دلیل دستمزد بالاتر یک روش، نظر خودش را بر بیمار تحمیل کند و به همین دلیل، روش پیشنهادی دندانپزشک را نمی‌پذیرد؛ اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که ممکن است از مزایا و معایب آن آگاهی نداشته باشید و درمان شما با شکست مواجه شود. به دندانپزشک خود اعتماد کنید و اجازه دهید تا وی با معاینه دندان‌های شما و تشخیص علت واقعی مشکل دندان‌های شما، بهترین روش را از بین این دو گزینه انتخاب کند.

در نهایت لمینت را انتخاب کنم یا ایمپلنت؟

این را به خاطر بسپارید که هیچ برتری بین دو روش لمینت دندان و ایمپلنت وجود ندارد. درست است که ممکن است یکی از این دو روش از مزایای بیشتری برخوردار باشد، اما باید در جای درست استفاده شود. اگر بخواهید با توجه مزیت هزینه کمتر لمینت از این روش برای درمان و بستن فواصل زیاد دندان‌ها استفاده کنید، مطمئنا این درمان با شکست مواجه خواهد شد و هزینه شما هدر خواهد رفت. پیشنهاد ما این است که برای معاینه و تشخیص بهترین روش، به یک دندانپزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. برای بستن فاصله بین دندان‌هایم ایمپلنت دندان بهتر است یا لمینت متحرک؟

  بسته به میزان این فاصله، دندانپزشک بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد کرد. در فواصل اندک، انتخاب لمینت روش مناسبی خواهد بود. اما در فواصل زیاد، لمینت پاسخگو نخواهد بود و باید به سراغ ایمپلنت بروید.
 2. آیا لمینت و روکش ایمپلنت‌های دندانی به تغییر رنگ مقاوم هستند؟

  بله، این دو به تغییر رنگ مقاومت نسبتا بالایی دارند. اما این مقاومت باید همراه با رعایت بهداشت دهان و دندان باشد، در غیر این صورت ممکن است بعد از چند سال دچار تغییر رنگ شوند.
 3. زمان مورد نیاز برای درمان با کدام یک از دو روش لمینت دندان و ایمپلنت بهتر است؟

  معمولا برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با فک بیمار، به زمان بیشتری نیاز است.
 4. هزینه درمان کدام یک از دو روش لمینت دندان و ایمپلنت کمتر است؟

  هر دو روش نسبت به سایر روش‌های دندانپزشکی از هزینه بالاتری برخوردار هستند؛ اما در کل ایمپلنت‌های دندانی نیاز به صرف هزینه‌های بالاتری دارند. به خصوص اینکه فرد تعداد دندان زیادی از دست داده باشد.