آیا این مطلب برایتان مفید است؟

افرادی که از درمان‌های لمینت استفاده می‌کنند، ممکن است این در ذهنشان مطرح شود که آیا لمینت تغییر رنگ می‌دهد؟ آیا اصلا لمینت زرد شده را می‌توان دوباره سفید کرد؟
قیمت ترمیم رنگ لمینت چقدر تمام می‌شود؟ چه عواملی سبب تغییر رنگ لمینت می‌شوند؟
اصلا ترمیم رنگ لمینت لازم؟ در صورت عدم ترمیم چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟
این سوالات و شاید خیلی از سوالات دیگر به ذهن شما عزیزان خطور کند و نتوانید پاسخ درستی برایشان پیدا کنید. ما در اینجا اطلاعات مفیدی آماده کرده‌ایم تا شما بتوانید بدون صرف وقت برای تحقیق بیشتر، معتبرترین اطلاعات را در این باره به دست آورید. پس با ما همراه شوید.

آیا لمینت زرد شده را می‌توان دوباره سفید کرد؟

اگر لمینتی که برای دندان‌های خود به کار برده‌اید دچار تغییر رنگ شود، بسته به شرایط این تغییر رنگ، می‌توان آن را ترمیم کرد. دقت داشته باشید که همیشه این تغییر رنگ قابل برگشت نیست! معمولا زمانی قابل برگشت است که تغییر رنگ خیلی کم باشد؛ در این صورت، می‌توانید با مراجعه به دندانپزشک خود و استفاده از روش‌هایی مثل پولیش و تمیز کردن لمینت‌ها، این تغییر رنگ جزئی را برطرف سازید.
به علاوه، دندانپزشک بسته به شرایط لمینت‌ها، ممکن است با تمیز کردن و حذف لکه‌های سطحی این ترمیم‌ها، باعث سفیدتر شدن آن‌ها شود. این کار علاوه بر سفید کردن لمینت، به براقیت آن نیز کمک می‌کند.

چگونه می‌توان لمینت تغییر رنگ داده را ترمیم کرد؟

گاهی لکه‌های رنگی ایجاد شده روی لمینت‌ها آنقدر شدید هستند که نمی‌توان این تغییر رنگ را اصلاح کرد. متاسفانه در کلینیک‌‌های دندانپزشکی فعلا هیچ راهی برای سفید کردن لمینت‌هایی که چنین تغییر رنگی دارند، وجود ندارد. معمولا هم اگر دندانپزشک با چنین بیمارانی مواجه شود، به آنها پیشنهاد می‌کند تا به تعویض لمینت‎ها با لمینت‌هایی جدید روی آورند.

قیمت ترمیم رنگ لمینت چقدر است؟

هزینه ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان بسته به میزان این تغییر رنگ بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بتوان با استفاده از پولیش یا تمیز کردن لمینت این تغییر رنگ را برگرداند، هزینه آن به صرفه خواهد بود.
اما اگر دندانپزشک تشخیص دهد که نمی‌توان با این روش‌ها این تغییر رنگ را اصلاح کرد، باید هزینه مجددی برای لمینت‌های جدید در نظر بگیرید.

چه عواملی باعث تغییر رنگ لمینت می‌شوند؟

هر یک از علل زیر می‌توانند سبب تغییر رنگ لمینت دندان شوند:

 1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

  دقت داشته باشید که لمینت‌ها نیز همانند خود دندان‌ها، نیاز به رعایت بهداشت دارند. اگر شما بعد از این درمان به هیچ عنوان بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت نکنید، مطمئنا شاهد تغییر رنگ لمینت دندان خواهید بود. این تغییر رنگ به دلیل جذب رنگدانه‌های رنگی مواد غذایی ایجاد می‌شود. به علاوه، ممکن است در اثر تجمع جرم و پلاک‌ها باشد.
 2. استعمال دخانیات

  مصرف دخانیات نه تنها قبل از استفاده از لمینت، بلکه بعد از آن نیز می‌تواند مشکلاتی از قبیل تغییر رنگ را سبب شود. گاهی اوقات هم لکه‌های رنگی روی این ترمیم‌ها ایجاد می‌کند و سبب بد رنگ شدن لمینت‌ها می‌شود.
 3. مصرف بعضی داروها

  برخی از داروها مثل تتراسایکلین می‌توانند سبب تغییر رنگ دندان شوند. این تغییر رنگ گاهی می‌تواند خود را به صورت لکه‌های بسیار پر رنگ نمایان سازد. با توجه به اینکه لمینت‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که ضخامت زیادی نداشته باشند، ممکن است این تغییر رنگ دندان، از زیر خود لمینت نیز دیده شود. اگر هم دیده نشود، می‌تواند نمای بد رنگی برای آن ایجاد کند.
 4. استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی رنگی

  با توجه به اینکه برخی از مواد مثل چای و قهوه از مواد رنگی برخوردار اند، می‌توانند تغییر رنگ لمینت دندان را سبب شوند. البته به این نکته دقت کنید که مصرف یک بار یا دوبار این مواد سبب تغییر رنگ لمینت نمی‌شود؛ بلکه استفاده طولانی مدت از آن‌ها این مشکل را ایجاد می‌کند.
 5. دهان‌شویه‌های دارای هگزیدین

  بعضی از دهانشویه‌ها مثل کلرهگزیدین اگر به صورت طولانی مدت و بیش از اندازه مصرف شوند، می‌توانند تغییر رنگ لمینت دندان را به عنوان یکی از عوارض خود سبب شوند. به همین دلیل هم باید مصرف آن‌ها را طبق توصیه دندانپزشک خود انجام دهید.
 6. استفاده بیش از اندازه از فلوراید

  استفاده بیش از حد از فلوراید تاثیری بر رنگ خود لمینت ندارد. بیشتر تاثیر غیر مستقیم آن است که سبب تغییر رنگ لمینت دندان می‌شود. به گونه‌ای که استفاده از فلوراید به مدت و غلظت زیاد، می‌تواند رنگ خود دندان را تیره‌تر از حالت نرمال کند. زمانی که دندان تیره‌تر شود، رنگ آن ممکن است روی لمینتی که روی دندان سوار شده، تاثیر بگذارد.
 7. اتمام زمان استفاده از لمینت

  لمینت‌ها برخلاف تصوری که شاید خیلی از افراد داشته باشند، به صورت دائمی روی دندان قرار نمی‌گیرند. معمولا بعد از حدود 10 تا 15 سال، باید برای تعویض آن‌ها اقدام کنید. در پایان این مدت اغلب این ترمیم‌ها، رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند و دچار تغییر رنگ می‌شوند.
 8. مسواک نامناسب

  استفاده از مسواک یا روش مسواک زدن نامناسب، می‌تواند به مرور زمان به این ترمیم‌ها آسیب برساند. به گونه‌ای که با ایجاد خراش روی آن‌ها، فرصت نفوذ رنگدانه و پلاک را فراهم می‌سازد. زمانی که رنگدانه به لایه‌های عمقی‌تر لمینت نفوذ پیدا کند، تغییر رنگ آن را شاهد خواهید بود.

تغییر رنگ لمینت چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

تغییر رنگ لمینت دندان ممکن است هر یک از مشکلات زیر را برای بیمار به وجود آورد:

 1. ضرورت تعویض زود هنگام اگر لمینت‌ها زودتر از عمر طبیعی خود دچار تغییر رنگ شوند، مجبور خواهید بود تا هزینه اضافی برای تعویض زودهنگام آن‌ها پرداخت کنید.
 2. ظاهر نامطلوب تغییر رنگ لمینت دندان می‌تواند ظاهر دندان‌های شما را به روزهای اول یا حتی بدتر از آن برگرداند. این یعنی عملا شما با استفاده از لمینت، نتوانسته‌اید زیبایی دلخواه خود را به دست آورید.
 3. هزینه اضافی برای شما هر روشی برای سفید کردن مجدد لمینت نیاز به هزینه اضافی دارد. به همین دلیل هم بهتر است با رعایت بهداشت مناسب، از بروز آن جلوگیری کنید.

روش‌های مفید برای پیشگیری از تغییر رنگ لمینت کدام‌اند؟

یک سری نکات هستند که باید بعد از نصب لمینت روی دندان‌های خود، آنها را رعایت کنید تا تغییر رنگ لمینت دندان را تجربه نکنید:

 1. مسواک زدن مرتب و اصولی مسواک علاوه حفظ بهداشت دهان و دندان‌های شما، می‌تواند تاثیر خیلی زیادی روی پیشگیری از تغییر رنگ لمینت دندان داشته باشد. البته باید به این نکته توجه کنید که مسواک زدن باید به صورت اصولی باشد؛ نه اینکه صرفا مسواک را روی دندان‌ها بکشید. خیلی از اوقات همین مسواک زدن غیر اصولی ممکن است بر روی دندان‌ها و ترمیم روی آنها اثر منفی بگذارد.
 2. ترک استعمال دخانیات حتما باید این عمل را ترک کنید؛ چرا که تاثیر منفی روی رنگ لمینت و همچنین اتصال به دندان می‌گذارد. دقت داشته باشید که استعمال دخانیات می‌تواند عمر یک لمینت را تا چندین سال کمتر کند.
 3. مراجعه منظم به دندانپزشک معمولا توصیه می‌شود هر چند مدت، برای بررسی وضعیت دندان‌ها و ترمیم‌های آن‌ها مراجعه کنید. در این گونه مواقع، دندانپزشک می‌تواند قبل از شدیدتر شدن لکه‌های رنگی روی لمینت، با استفاده روش‌های ساده‌تر مثل پولیش، از تغییر رنگ لمینت دندان جلوگیری کند.
 4. پرهیز از مصرف مواد خوراکی رنگی بهتر است بعد از این نوع ترمیم، مصرف این گونه مواد غذایی را به حداقل برسانید. حذف کامل آن‌ها از رژیم غذایی امکان‌پذیر نیست، به همین دلیل هم بهتر است محدودیتی در استفاده از آن‌ها برای خود در نظر بگیرید.

سوالات متداول

 1. برای پیشگیری از تغییر رنگ لمینت دندان، کدام راه بهتر است؟

  بهترین و کم هزینه‌ترین راه، پیشگیری از تغییر رنگ لمینت دندان با رعایت مداوم بهداشت دندان‌هاست.
 2. آیا امکان سفید کردن لمینت‌های دندانی با استفاده از بلیچینگ وجود دارد؟

  خیر، بلیچینگ روشی است که برای سفید کردن خود دندان به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل نمی‌توان از آن برای سفید کردن خود لمینت استفاده کرد. البته اگر مشکل تغییر رنگ لمینت دندان به دلیل تغییر رنگ خود دندان باشد، ممکن است بتوان از این روش نیز استفاده کرد.
 3. آیا لمینت‌ها به بدون هیچ مشکلی تغییر رنگ می‌دهند؟

  گاهی ممکن است به دلیل گذشت مدت زمان خیلی زیاد و پایان عمر استفاده از این لمینت‌ها، تغییر رنگ آن‌ها را شاهد باشید.