ایمپلنت فوری دندان

آیا این مطلب برای شما نوشته شده است؟

آیا شما هم به دنبال روشی مناسب برای جایگزینی دندان از دست رفته خود هستید؟ آیا درباره ایمپلنت فوری شنیده اید؟
شاید این نام را توسط اطرافیان خود شنیده باشید و متوجه شدید که این روش بسیار سریع تر از روش ایمپلنت سنتی دندان انجام می شود.
اما این روش درمانی برای تمام افراد مناسب نیست، پس آیا قصد دارید تا بدانید که شما می توانید از کاشت ایمپلنت فوری دندان بهره مند شوید یا خیر؟
آیا تمایل دارید تا مزایا، معایب و مراحل آن را بشناسید؟
به نظر شما این روش می تواند همانند کاشت ایمپلنت سنتی دندان کارایی موثری داشته باشد؟
مقاله زیر را مطالعه کنید تا با ایمپلنت فوری دندان بیشتر آشنا شوید و پاسخ تمامی این سوالات را به دست آورید.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت فوری هستید؟

شما می توانید تنها با یک جلسه ویزیت و مشاوره در کلینیک دندانپزشکی هادی صادق، بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته ی خود را بشناسید. اگر با توجه به موارد زیر، مورد مناسبی برای این روش درمانی بودید، می توانید در عنوان بعدی اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید. به طور کلی برای اینکه بدانید آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، بهتر است موارد زیر را مطالعه نمایید:

 1. دچار از دست رفتن یک و یا چند دندان شده اید و قصد دارید تا سریع ترین روش درمانی را انتخاب کنید.
 2. مهمترین مسئله این است که تراکم استخوان کافی در فک خود را داشته باشید. در غیر این صورت باید قبل از کاشت ایمپلنت فوری دندان، لیفت سینوس و یا پیوند استخوان را انجام دهید.
 3. بافت دهان و دندان کاملا سالمی داشته باشید. اگر دچار هر گونه بیماری دهان و دندان مانند بیماری های لثه هستید، باید قبل از کاشت ایمپلنت دندان برای درمان آن ها اقدام کنید.
 4. علاوه بر داشتن سلامت کافی دهان و دندان، لازم است تا شرایط عمومی بدنتان کاملا سلامت باشد، زیرا این مورد تاثیر به سزایی در موفقیت ایمپلنت دندان دارد. به همین جهت اگر سیگار می کشید و یا به هر دلیلی دارای سیستم ایمنی ضعیفی می باشید، نمی توانید کاندیدای خوبی برای این روش درمانی باشید.
 5. عادت به دندان قروچه کردن نداشته باشید.
 6. از دارو هایی که تاثیراتی منفی روی رشد استخوان هستند، استفاده نداشته باشید.
 7. توجه کافی و مناسبی به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشید.
 8. به طور کلی می توان بیان کرد که وجود سلامت عمومی بدن کامل، داشتن تراکم استخوان کافی، توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان و نداشتن عادت هایی مانند دندان قروچه و یا سیگار کشیدن، از جمله موارد مهمی هستند که مناسب بودن شما برای کاشت ایمپلنت فوری دندان را بیان می کنند.

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری چیست؟

یک روش درمانی که می تواند برای جایگزینی دندان از دست رفته، انتخاب بسیار مناسبی باشد، ایمپلنت فوری است. در این روش بلافاصله بعد از اینکه دندانی کشیده شد (البته بین 1 تا 2 هفته بعد) دندانپزشک متخصص ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد. با کمک کاشت ایمپلنت فوری، می توان در مدت زمان بسیار کوتاهی و به راحتی دندان از دست رفته خود را جایگزین نمود.
بنابراین ایمپلنت فوری در واقع همان کاشت ایمپلنت دندان به روش سنتی می باشد، اما با این تفاوت که جوش خوردن استخوان فک با ایمپلنت با سرعت بسیار بالاتری انجام می گیرد. بهتر است تا مزایای آن را در عنوان بعدی مطالعه کنید. این روش دارای دوره درمان کوتاه تری خواهد بود. در مدت زمان کوتاهی، روکش نیز روی ایمپلنت فوری گذاشته شده تا بیمار بتواند نهایت لذت را از دندان های زیبای خود به دست بیاورد.

مزایای ایمپلنت فوری دندان

مزایای ایمپلنت فوری دندان

کاشت ایمپلنت دندان به صورت فوری دارای مزیت های بسیاری است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. داشتن دوره درمانی کوتاه تر

  این روش درمانی دارای دوره درمانی کوتاه تری می باشد و بالافاصله بعد از کشیدن دندان، می توان کاشت ایمپلنت را انجام داد.
 2. سریع تر بودن دوره بهبودی

  دوره بهبودی سریع تر به اتمام می رسد.
 3. کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز

  در کاشت ایمپلنت به روش فوری، تمام مراحل با یک عمل جراحی انجام می شوند و احتیاجی به جراحی مجدد بعد از چندین ماه برای کارگذاری تاج روی ایمپلنت نمی باشد.
 4. هماهنگی بیشتر بین تاج و لثه

  در این روش دندانپزشک متخصص می تواند بافت لثه را با تاج موقتی شکل دهد و ظاهر بسیار مناسب تری را برای آن ایجاد کند. به همین منظور بافت لثه دارای هماهنگی بهتر و بالاتری با تاج می باشد.
 5. ایجاد بار روانی کمتر و افزایش اعتماد به نفس

  به دلیل اینکه زمان طولانی بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت وجود ندارد، بار روانی کمتری را برای بیمار به وجود می آورد.
 6. نتیجه نهایی بهتر

  نتیجه و ظاهر بسیار مناسبی را برای بیمار ایجاد می کند.
 7. داشتن عوارض محدودتر

  کاشت ایمپلنت فوری دندان، عوارض محدودی را به دنبال دارد.
 8. درد و تورم کمتر

  به دلیل عدم نیاز به برش بافت نرم، تورم و درد کمتری برای بیمار ایجاد می گردد.

قیمت ایمپلنت فوری دندان سال 1402

اگر شما کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی بوده اید، حتما هزینه آن بسیار مورد توجه شما قرار گرفته است. در ابتدا باید بدانید که تا قبل از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی نمی توان مبلغ دقیقی را بازگو کرد. می توانیم بگوییم که کاشت ایمپلنت فوری می تواند حدود 20 درصد گران قیمت تر از کاشت ایمپلنت معمولی باشد. عوامل زیادی از جمله تخصص و مهارت دندانپزشک، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی، هزینه های جانبی و نیاز بیمار به لیفت سینوس و یا پیوند استخوان بر قیمت نهایی تاثیر دارند، اما دلایل اصلی که سبب افزایش این هزینه شده اند، عبارتند از:

 • دشوارتر بودن روند درمانی
 • به کار گیری تکنیک متفاوتی از درمان
 • استفاده از مواد اضافی
 • هزینه بیشتر در لابراتوار دندانسازی به دلیل داشتن زمان کوتاه تر برای ساخت روکش دندانی

طول عمر ایمپلنت فوری

در صورتی که بعد از کاشت ایمپلنت فوری، بهداشت دهان و دندان خود را به درستی و به طور منظم، رعایت کنید، هر چند وقت یک بار برای چکاپ به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید و تمام توصیه های دندانپزشک خود را انجام دهید، می توان ماندگاری و طول عمری بین 15 تا 20 سال برای ایمپلنت فوری در نظر گرفت.

مدت زمان کاشت ایمپلنت فوری

در روش کاشت ایمپلنت فوری دندان، بعد از کشیدن دندان پایه ایمپلنت و تاج موقت روی دندان قرار می گیرد. تمامی این مراحل می توانند در یک و یا دو جلسه انجام شوند.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری دندان

حتما برایتان جای سوال دارد که مراحل این روش درمانی به چه صورت می باشد:

 1. مشاوره و ویزیت

  مشاوره و ویزیت

  در این جلسه، دندانپزشک قبل از هر چیزی به بررسی عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن می پردازد تا مطئن شود که ایمپلنت فوری برای بیمار مناسب است و یا خیر. در این مرحله ارزیابی میزان مناسب حجم و تراکم کافی استخوان فک بسیار اهمیت دارد که یک دندانپزشک متخصص به خوبی آن را در نظر می گیرد. بعد از بررسی ها و مشاوره ای که صورت می گیرد، اگر بیمار برای این روش درمانی، کاندیدای مناسبی بود، دندانپزشک زاویه و موقعیت دقیق ایمپلنت را تعیین و توضیحات لازم را به بیمار خواهد داد.
 2. کشیدن دندان

  کشیدن دندان

  در این مرحله دندان آسیب دیده کشیده شده و شما حدود یک الی دو هفته بعد باید برای عمل جراحی ایمپلنت به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید. البته این مورد برای همه ی افراد یکی نیست و گاها برخی از افراد با داشتن شرایط خاصی می توانند در یک جلسه این کار را انجام دهند.
 3. کاشت ایمپلنت فوری

  کاشت ایمپلنت فوری

  کاشت ایمپلنت می تواند با استفاده از بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی و یا تزریق داروی آرامبخش صورت بگیرد که با توجه به شرایط بیمار، مورد مناسب انتخاب می گردد. بعد از بی حسی کامل، عمل جراحی شروع می شود و پایه ایمپلنت دندان دورن استخوان فک قرار می گیرد. در ادامه با کمک طراحی های کامپیوتری، تاح دندان موقتی برای بیمار ساخته شده و روی ایمپلنت قرار داده می شود.

تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی

این دو روش در اکثر موارد مشابه هم بوده و از پایه های تیتانیومی در هر دو استفاده می شود. اما تفاوت آن ها این است که در ایمپلنت فوری، نیازی به زمان 3 الی 6 ماه برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک نمی باشد و قرار دادن پایه ایمپلنت و روکش موقت در یک جلسه صورت می گیرد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت فوری نیستند؟

با توجه به تمام مواردی که برای شما شرح دادیم، بهتر است تا برای مطمئن شدن، مطالعه کنید که این افراد نمی توانند کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری دندان باشند:

 1. افرادی که دچار بیماری های دهان و دندان می باشند.
 2. افرادی که تراکم استخوان کافی ندارند.
 3. افرادی که به میزان مناسبی، بافت نرم دهانی ندارند.
 4. افرادی که عدت به دندان قروچه کردن دارند.
 5. افرادی که سیگار می کشند.
 6. افرادی که دچار بیماری هایی خاص هستندو سلامت عمومی کافی ندارند.

معایب کاشت ایمپلنت فوری دندان

 1. هزینه بالا

  هزینه کاشت ایمپلنت فوری بیشتر از کاشت ایمپلنت به روش سنتی می باشد.
 2. کاهش درصد موفقیت نهایی درمان

  این روش درمانی بین 10 الی 15 درصد از موفقیت نهایی ایمپلنت دندان کم می کند.
 3. افزایش خطر نارسائی ایمپلنت دندان

  مورد مهم در موفقیت ایمپلنت دندان، این است که پایه ایمپلنت در جای خود ثابت مانده و هیچ گونه حرکتی نکند. به همین دلیل است که همواره توصیه می شود تا یان کار توسط متخصص ایمپلنت خوب انجام شود تا این گونه عوارض ایجاد نشوند. با این حال در کاشت ایمپلنت دندان به روش فوری، احتمال حرکت کردن ایمپلنت بیشتر بوده و به همین جهت خطر نارسائی ایمپلنت دندان افزایش پیدا می کند.
 4. مناسب نبودن برای همه

  با توجه به مواردی که در ابتدای مقاله برای شما شرح دادیم، می بینید که این روش درمانی نمی تواند برای همه ی افراد کارایی داشته باشد.

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت فوری دندان

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت فوری دندان

مراقبت ها و رعایت توصیه های دندانپزشک متخصص بعد از درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده که می تواند تاثیر مستقیمی در کاهش عوارض و معایب احتمالی بعد از درمان و افزایش دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان شود. این نکات و مراقبت ها عبارتند از:

 1. باید بهداشت دهان و دندان خود را دو برابر قبل رعایت کنید. سعی کنید تا اطراف ایمپلنت دندان خود را بهتر مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده داشته باشید.
 2. حتما با مشورت دندانپزشک خود از دهانشویه استفاده داشته باشید.
 3. دهان خود را با آب نمک بشویید.
 4. تا حدود دو هفته بعد از درمان، از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن اجتناب کنید.
 5. دارو هایی که توسط دندانپزشک برایتان تجویز شده است را در زمان های مقرر مصرق نمایید.
 6. برای کاهش درد و تورم می توانید از کمپرس یخ نیز استفاده داشته باشید.
 7. از مصرف غذا های سخت و سفت اجتناب کنید.
 8. مایعات زیاد مصرف کنید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان ایمپلنت فوری همزمان با لیفت سینوس وجود دارد؟

  عمل لیفت سینوس، قبل از کاشت ایمپلنت دندان انجام می شود و برای رسیدن به نتیجه مطلوب، دوره زمانی بین 2 الی 4 ماه نیاز است. البته اگر برخی از بیماران در شرایط بسیار خاصی، پایداری اولیه استخوان فک کافی باشد، این دو درمان می توانند همزمان با یکدیگر صورت بگیرند. اما اگر موردی مانند عفونت در قسمت تحت درمان مشاهده شود، کاشت ایمپلنت به تعویق افتاده و باید زمان کافی برای رفع عفونت و بهبود پیوند استخوان یا لیفت سینوس، ایجاد شود.
 2. کاشت ایمپلنت فوری دندان باید توسط چه کسی انجام شود؟

  کاشت ایمپلنت فوری به میزان بالایی دشوارتر بوده و نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد. بنابراین این کار باید توسط متخصص ایمپلنت خوب انجام گیرد تا احتمال موفقیت این درمان افزایش پیدا کند.
 3. ایمپلنت فوری بیشتر برای کدام دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند؟

  از کاشت ایمپلنت فوری بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شود، زیرا دندان های جلو در ظاهر فرد اهمیت بسیار بیشتری دارند. در صورتی که چند دندان عقبی به شکل گروهی به ایمپلنت نیاز داشته باشند نیز، می توان از این روش استفاده کرد.
 4. آیا ایمپلنت فوری می تواند کارایی مورد نظر بیمار را داشته باشد؟

  در صورتی که کاشت ایمپلنت فوری دندان توسط یک متخصص ایمپلنت انجام شود، این روش می تواند نتیجه کاملا مطمئن و بی نظیری را برای بیمار به همراه داشته باشد. یک دندانپزشک متخصص می تواند برنامه درمانی بسیار حرفه ای با کمک تکنولوژی های سه بعدی ایجاد کند که با این کار قادر است تا تخمین بسیار درستی از نتیجه نهایی درمان داشته باشد. همچنین نکته ی مهم دیگر این است که بیمار باید به خوبی توصیه های دندانپزشک خود را عمل کند تا نتیجه دلخواه خود را به دست آورد. در این صورت کارایی بسیار موثری از کاشت ایمپلنت فوری برای بیمار به ارمغان خواهد آمد.