لمینت لومینیرز دندان | قیمت، مزایا، عکس و فیلم مراحل انجام کار

لمینت لومینیرز دندان: مراحل انجام، مزایا، عکس و قیمت 1402

چکیده مطلب

مدت زیادی است که افراد برای داشتن لبخند زیبا و بر طرف کردن مشکلات ظاهری دندان های خود، روکش های کامپوزیتی و سرامیکی را برای درمان بد رنگی، بد فرمی، نا منظمی، کوتاهی و فواصل بین دندانی، انتخاب می کنند و به این ترتیب ظاهری زیبا را به دندان ها خود باز می‌گردانند. اما این درمان ها گاهی نارضایتی هایی مانند تراش خوردن سطح دندان، مقاومت کم و شکستن روکش ها و لمینت ها، رنگ پذیری، ظاهر غیر طبیعی و عمر کوتاه این روکش ها را برای افراد به همراه داشته است.

شرکت DenMat آمریکا در پی حل این مشکلات قدم بزرگی در دندانپزشکی زیبایی برداشته و سرامیکی به نام Cerinate تولید کرده است. از این سرامیک پوسته بسیار نازکی به ظرافت لنز چشمی با نام لومینیرز (LUMINEERS) ساخته می شود.  اين كمپاني فرمول خود را به نام خود ثبت و به هيچ لابراتواري در دنيا ارائه نداده است. فقط سه لابراتوار در كل دنيا يكي در ايتاليا و ديگري در لبنان و كاليفرنيا اجازه و لايسنس استفاده از اين فرمولاسيون را دارند . شما اگر در ايران تحت این درمان قرار بگیرید، قالب شما معمولا به لابراتوار لبنان از طريق دبي فرستاده مي شود. اين كمپاني به صورت رسمي به كساني كه با آن كار مي كنند، لايسنس مي دهد. شما مي توانيد اسم دكتر خود را در وب سايت رسمي اين كمپاني چك كنيد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با لمینت لومینیرز دندان به طور کامل آشنا کنیم.

لمینت لومینیرز دندان چیست؟

لمینت لومینیرز دندان چیست؟

لومینیرز، لمینت نازکی از جنس نوعی پرسلن دارای ساختاری فلدسپار است که با کریستال های نانولوسایت ترکیب شده است. این لمینت استحکامی چون دندان طبیعی  را داشته که با زیبایی فوق العاده و انعکاس نور بسیار طبیعی در حد مینای دندان، بدون درد و خونریزی و از همه مهمتر بدون نیاز به تراش سطح دندان قابل اتصال است. از این جهت لومینیرز با روکش های نسل پیشین (لمینت های سرامیکی و ترمیم های کامپوزیتی) و سایر روش های دندانپزشکی زیبایی متفاوت است.

کاندیدای مناسب لمینت لومینیرز

به جهت اینکه تمام افراد کاندیدای مناسبی برای لمینت لومینیرز دندان نمی باشند، دندانپزشک متخصص به خوبی شرایط دهان و دندان شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. باید این را بدانید که به دلیل نازک بودن لومینیرز و عدم نیاز به تراش مینای دندان برای نصب آن، تا حدودی سبب برجسته شدن دندان ها می گردد که این مورد می تواند نارضایتی های برای برخی از افراد در پی داشته باشد. برای افرادی که از قبل کامپوزیت دندان انجام دادند و به دلیل تغییر رنگ قصد عوض کردن آن را دارند، لومینیرز می تواند انتخاب مناسبی باشد.

مزایای لمینت لومینیرز دندان

مزایای لمینت لومینیرز دندان

 • استحکام بالا (در حد دندان طبیعی)
 • بدون تراش دندان طبیعی ( ویا حداقل تراش)
 • رنگ و شفافیت بسیار طبیعی
 • باند فوق العاده قوی به دندان
 • عدم رنگ پذیری
 • دوامی تا حدود 20 سال
 • ضخامت بسیار کم (3/0 میلی متر)

هزینه لمینت لومینیرز دندان

نکته ای که باید در مورد هزینه لمینت لومینیرز دندان در نظر داشته باشید این است که لومینیرزها قطعاً گران‌تر از دیگر روکش های دندانی هستند چرا که از ماده‌ی خاصی ساخته شده و در آزمایشگاه مخصوص تولید می‌شوند. و هزینه این درمان بسته به سطح تخصص دندانپزشک مربوطه، آماده سازی دهان و دیگر درمان های صورت گرفته بر روی دندان شما، متفاوت می باشد.

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان

دوام و طول عمر لمینت لومینیرز دندان به مهارت و تخصص دندانپزشک و مراقبت های بعد از آن بستگی دارد. اگر به خوبی توصیه های دندانپزشک خود را انجام دهید، لمینت لومینیرز شما می تواند تا بیش از 20 سال نیز دوام داشته باشد. اما در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی جدی نمی گیرید، لمینت لومینیرز نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

موارد کاربرد لمینت لومینیرز

 • اصلاح خط لبخند
 • ترمیم رنگ دندان ها
 • اصلاح فرم و شکل دندان ها
 • ترمیم فواصل دندانی
 • ترمیم شکستگی دندان

مراحل انجام لمینت لومینیرز دندان

مراحل انجام لمینت لومینیرز دندان

جلسه اول

در این جلسه  قالبگیری با مواد سیلیکونی صورت گرفته و قالب به لابراتوار نمایندگی شرکت امریکایی ارسال می گردد. ظرف مدت 3 الی 4 هفته پروتز در بسته بندی مخصوص همراه با کارت گارانتی بین المللی ارسال می گردد.

جلسه دوم

در جلسه دوم کیت اختصاصی مربوط به LUMINEERS  با مواد مخصوص کمپانی، روی دندان های بیمار نصب می شود. لازم به ذکر است که این لمینت ها حتی بر روی بریج، روکش و پر کردگی فلزی قابل اجرا است. علاوه بر مواردی که ذکر شد از دیگر مزایای این روش در مقایسه با لمینت عادی، سرعت عمل و عدم اتلاف وقت بیمار و پزشک می باشد و همچنین عدم محدودیت در خوردن و آشامیدن برای بیمار است، در حالی که فقط 20-30% بیشتر از لمینت عادی برای بیمار هزینه دارد.

مراقبت های لازم پس از درمان لمینت لومینیرز دندان

مراقبت های لازم پس از درمان لمینت لومینیرز دندان

 • 24 تا 48 ساعت پس از درمان خوردن غذاهای نرم توصیه می شود.
 • مراقبت روزانه از بهداشت دهان (مسواک و نخ دندان فراموش نشود.)
 • توصیه می شود مرتب تحت چکاپ دندانپزشک خود باشید.
 • از گاز زدن اجسام سخت و خوردن غذاهای سفت (مانند ته دیگ) خودداری کنید.

معایب لمینت لومینیرز دندان

به طور کلی این روش درمانی کاملا غیر تهاجمی می باشد، زیرا برای نصب آن روی دندان ها نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد. به همین دلیل می توان گفت که لمینت لومینیرز کاملا ایمن است. اما همین مزیت می تواند به نوعی عیبی برای این روش محسوب گردد. تراش نخوردن دندان ها می تواند فاصله بسیار کوچکی بین لومینیرز و خط لثه ایجاد کند که این فاصله، مکانی مناسب برای تجمع پلاک ها و مواد باقی مانده غذایی می باشد. در نتیجه بوی بد و بیماری های لثه به دنبال آن بروز می کنند. موارد دیگری مانند ضربه و فشار نیز می توانند سبب شکسته شدن لومینیرز دندان گردند. در نظر داشته باشید که اگر نصب لمینت لومینیرز خود را به دست متخصص دارای مهارت بسپارید، احتمال بروز چنین معایبی به شدت کاهش می یابد.

سوالات متداول

 1. آیا هیچگونه ناراحتی هنگام درمان با لمینت لومینیرز وجود دارد؟

  خیر، به خاطر اینکه استفاده از این روکش نیازمند آماده سازی دندان ها نیست، این روش درمانی هیچ ناراحتی و دردی برای بیمار ایجاد نمی کند. در این روش نیازی به تزریق مواد بی حسی یا دریل کردن ساختار حساس دندان وجود ندارد.

 2. چند جلسه درمانی برای اصلاح طرح لبخند با لمینت لومینیرز نیاز است؟

  با توجه به اینکه هنگام استفاده از اصلاح طرح لبخند با روکش لومینیرز ممکن است فرد به سایر درمان های دندانپزشکی نیاز داشته باشد، این روش درمانی معمولاً نیازمند دو تا سه جلسه ملاقات با دندانپزشک است.

 3. لمینت لومینیرز می تواند به دندان ها آسیب وارد کند؟

  به خاطر اینکه استفاده از اکثر روکش ها نیازمند برداشتن مقداری از ساختار طبیعی دندان است، این روش درمانی می تواند به دندان های شما آسیب وارد کند و در طول درمان بیمار با مقداری درد و ناراحتی مواجه می شود. به هر حال روش درمانی لمینت لومینیرز دندان کاملاً متفاوت است. در این روش نیازی به سایش، بریدن یا پر کردن دندان وجود ندارد. در نتیجه، برای این روش درمانی از داروی بی حسی استفاده نمی شود. علاوه بر این، در این حالت نیازی به استفاده از روکش های موقت تا زمان آماده شدن لمینت لومینیرز دائمی وجود ندارد. هنگامی که این روش درمانی کامل شد، هیچ ناراحتی یا حساسیت مشخصی پس از درمان برای بیمار ایجاد نمی شود و این شرایط به معنی این است که از همان ابتدا بیمار می تواند یک ظاهر طبیعی و احساس راحت را با استفاده از این روکش ها در اختیار داشته باشد.

 4. آیا امکان برداشتن لمینت لومینیرز از روی دندان در صورت نیاز وجود دارد؟

  بله، روش درمانی لمینت لومینیرز دندان کاملاً برگشت پذیر است. این شرایط عمدتاً به خاطر این است که نیازی به اصلاح و دستکاری ساختار دندان های طبیعی در این روش وجود ندارد و به این ترتیب دندان های شما در صورت برداشتن لمینت لومینیرز سالم و طبیعی بنظر می رسد.

 5. چه تفاوت هایی بین لمینت لومینیرز و لمینت ونیر دندان وجود دارد؟

  این دو در نوع مواد و حفظ ساختار و نتایج زیبایی خود با یکدیگر تفاوت هایی دارند. همچنین یکی از اصلی ترین تفاوت های آن ها، برگشت پذیری لمینت لومینیرز می باشد. به دلیل اینکه برای نصب لومینیرز روی دندان، نیازی به تراش مینای دندان نیست، بعد از مدتی می توان آن را برداشت.
 6. چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لمینت لومینیرز دندان نیستند؟

  اگر فرد دارای دندان های سلامتی باشد، می تواند از مزایای لمینت لومینیرز دندان بهره مند شود. دندانپزشک متخصص قبل از شروع درمان به خوبی وضعیت دهان و دندان بیمار را مورد ارزیابی قرار داده و در صورتی که نیاز به درمان های دیگری وجود داشته باشد، آن ها را به اطلاع بیمار می رساند. به طور کلی افراد زیر نمی توانند لمینت لومینیرز دندان را انجام دهند:
  • افرادی که تعداد زیادی دندان های پر کرده دارند.
  • افرادی که دارای دندان های بسیار نزدیکی به هم هستند. این افراد باید در ابتدا درمان ارتودنسی را انجام دهند.
  • افرادی که دچار بیماری های لثه هستند.
  • افرادی که دارای چندین تاج دندانی هستند.