بستن فاصله بین دندان‌ها (دیاستما) | روش و هزینه درمان

بستن فاصله بین دندان‌ها | علل ایجاد دیاستما، روشها، فیلم و هزینه 1402

چکیده مطلب

لبخند شما غالباً اولین معرف شما در زندگی است. فاصله بین دندان ها می‌تواند جذاب و یا یک مشکل واقعی باشد. وجود چنین فاصله‌ای هنگام لبخند زدن می‌تواند باعث نارضایتی شما شود. ارگ فاصله بین دندان ها بیش از اندازه زیاد باشد، می تواند تراز دندان‌های شما را برهم بزند. این موضوع می‌تواند اختلال ایجاد کرده و موجب بی نظمی دندان ها درد آن ها ‌شود و یا جویدن غذا را با مشکل مواجه کند. آیا شما هم دارای فاصله در بین دندان های خود هستید؟ آیا روش های متفاوت برای درمان آن را می شناسید؟ با مطالعه این مقاله می توانید با انواع روش های درمانی آن و همچنین دیگر موارد لازم مانند هزینه، علل ایجاد و مشکلات آن نیز آشنا شوید.

بستن فاصله بین دندان ها (دیاستما) چیست؟

بستن فاصله بین دندان ها (دیاستما) چیست؟

برخی از افراد دارای فاصله ای در بین دندان های جلویی خود می باشند. بعضی این فاصله را دوست دارند و بعضی دیگر برای اصلاح آن به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند. البته باید گفت که در بیشتر مواقع، دوست داشتن این فاصله ملاک نبوده و می تواند سبب بروز بیماری های لثه و پوسیدگی های دندانی گردد. این فاصله به دلایل متعددی ممکن است تا ایجاد شود که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

علل ایجاد فاصله بین دندان ها

اگر فکر می کنید فاصله بین دندان ‌های‌ جلویی شما باعث جذابیت بیشتر شما‌ می شود، پس از لبخند خود لذت ببرید و با مسواک زدن صحیح، نخ دندان کشیدن و مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک، از دندان‌ های‌ خود مراقبت کنید. اما اگر وجود این فاصله بین دندان باعث نگرانی و اذیت شما شده‌ است، دانستن علت ایجاد فاصله بین دندان ها به تعیین بهترین روش‌ برای درمان آن‌ کمک می کند.

فاصله در دندان‌های کودکان

وجود شکاف بین دندان کودکان می تواند کاملا طبیعی باشد، چرا که دهان در حال‌ توسعه دندان شیری می باشد. بطور معمول، این شکاف‌ دندان ها در زمان "بلوغ" از بین خواهند رفت‌ و فضای بین دندان ها پر خواهد شد. وجود فاصله در دندان‌ کودکان، نباید موجب نگرانی پدر و مادر گردد، چرا که موضوع وجود فاصله‌ دندانی در کودکان و بزرگسالان می تواند متفاوت باشد. چنانچه فاصله بین دندان پس‌ از درآمدن دندان دائمی بسته نشود و اقداماتی برای پیشگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها انجام نگردد، دیگر بطور طبیعی از بین نخواهد رفت و تنها راه اصلاح آن‌ این است‌ که‌ از روش درمان مخصوص رفع فاصله بین دندان بهره گرفته شود.

عوامل مختلفی می توانند برروی فاصله دندان کودکان تاثیر گذار باشد. این عوامل عبارتند از:

 1. عادت به مکیدن شست در کودکان که باعث می شود دندان های‌ جلویی به سمت جلو کشیده شود.
 2. فشار آوردن با زبان به پشت دندان‌ های‌ جلویی
 3. فاصله زمانی طولانی بین افتادن دندان های شیری و رشد دندان‌های دائمی

فاصله در دندان‌های بزرگسالان

فاصله بین دندان ها در بزرگسالان که به دیاستما معروف می باشد، می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 1. ناهمخوانی طول قوس فک با دندان‌ها

  ناهمخانی طول قوس فک با دندان می تواند دراثر شرایطی چون افتادن دندان، کوچک بودن دندان‌ ها، بزرگ بودن اندازه‌ی فک و کشیدن دندان که موجب رانده شدن دندان‌های مجاور می گردد، پدید آید. بطور معمول، وجود فاصله بین دندان باعث نگرانی نمی شود، با این‌حال بهتر است، رفع فاصله بین دندان ها توسط یک دندانپزشک معاینه شوند تا اثر آن‌ها بر جویدن غذا مورد ارزیابی قرار بگیرد.

 2. فرنوم بین دندان‌ها

  فرنوم یک بافت ضخیم و گوشتی است‌ که‌ در قسمت جلویی دهان وجود دارد و بر روی لثه‌های طرف بالا و پایین مشاهده می شود. این‌بافت می تواند منجر به‌ ایجاد فاصله میان خط میانی دندان ها شود. دراین حالت بعلت وجود بافت پیوندی قرار گرفته در میان‌ دو دندان جلویی‌ از نزدیک شدن آن ها به همدیگر جلوگیری می شود.

 3. عادت های رفتاری غلط

  گاهی شکاف بین دندان ها در اثر الگوهای رفتاری نامناسب ایجاد می شود. برای مثال، وقتی یک فاصله کوچکی در دندان های‌ جلو وجود دارد، برخی از افراد زبان خود را به دندان‌های جلو فشار می دهند که‌ این امر می تواند فاصله بین دندان موجود را زیادتر کند. اگر زبان خود را محکم در برابر دندان جلوی خود فشار بدهید، می تواند مشکل‌ شما را بدتر کند و فضای بین دندان های‌ شما راگسترش‌ دهد.

 4. عوامل جدی‌تر

  در برخی از موارد نادر اما جدی، ممکن‌است فاصله بین دندان‌ در اثر عوامل جدی‌تری پدید آمده‌ باشد، در چنین شرایطی باید سریعاً توسط دندانپزشک تشخیص و تحت درمان از بین بردن فاصله بین دندان قرار گیرد.

  • بروز تومور در دهان و یا استخوان‌های فک می تواند فاصله بین دندان ایجاد کند. اگر شما متوجه‌ هرگونه رشد غیرطبیعی‌ در دهان خود شدید، بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.
  • بسیار شایع‌تر از تومورها، بیماری‌های لثه هستند که‌ می توانند باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شوند. بیماری‌های لثه می توانند باعث تحلیل و تضعیف استخوان فک شوند. در اثر ضعیف شدن استخوان فک، ممکن‌ است موقعیت دندان‌ها تغییر کند. این بیماری نیز باید توسط یک دندانپزشک درمان شود.

فیلم بستن فصله بین دندان

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

هزینه ترمیم دیاستما یا فاصله دندان ها

هزینه ترمیم دیاستما بستگی به‌ عوامل متعددی دارد، از جمله‌ی‌ این عوامل می توان اشاره کرد به‌ روش مورد استفاده‌ در درمان، تعداد جلسات مورد نیازی، مراقبت‌های لازم پس‌ از درمان و سطح تخصص دندانپزشک. هزینه ترمیم فاصله دندان ها پس‌ از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

عوامل تاثیرگذار بر تجویز روش‌ درمان توسط پزشک

 • میزان بزرگی فاصله بین دندان
 • نتایج زیبایی مورد نظر بیمار
 • تشخیص علت فاصله بین دندان ها
 • میزان زمان مورد نظر بیمار برای تکمیل روند درمان
 • وضعیت بهداشت کلی دهان و دندان‌های مجاور

روش های درمان فاصله بین دندان ها (دیاستما)

برای‌ انتخاب بهترین روش برای‌ از بین بردن فاصله بین دندان ها، شما باید در وهله اول علت ایجاد فاصله بین دندان ‌های‌ خود را درک کنید. رایج‌ترین روش‌های درمانی برای رفع‌ این‌ مشکل عبارتند از:

باندینگ یا ونیرهای کامپوزیت

باندینگ یا ونیرهای کامپوزیت

کامپوزیت یک روش محبوب برای رفع فاصله بین دندان ها بخصوص فاصله بین دو دندان جلویی‌ است. در روش باندینگ، مخلوطی از کامپوزیت روی دندان قرار داده می شود تا فاصله بین دندان ها پر شده‌ و دندان‌ها عریض‌تر با شکلی صحیح‌تر دیده شوند. بنابراین ظاهر فاصله بین دندان‌ها کاهش‌ می یابد.

اگر فاصله بین دندان بسیار کوچک‌ باشد، از بین بردن این فاصله با باندینگ دندان راه‌ حلی سریع را برای‌ این مشکل فراهم‌ می کند. باندینگ‌ها روشی با حداقل تهاجم برای‌ از بین بردن فاصله بین دندان‌ها می باشند. هر چند عیب استفاده از باندینگ این‌ است که‌ برای‌ مدت طولانی ماندگار نبوده‌ و در نهایت باید مجدداً انجام‌ شود. باندینگ نیز نسبت به لک حساس بوده و ممکن است‌ پس‌ از مدتی نمایان‌ شوند.

استفاده از کامپوزیت‌ها برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از کامپوزیت‌ها برای همه افراد مناسب نیست. اگر دندان‌های شما کج بوده و به اور بایت یا آندر بایت مبتلا هستید، استفاده از این روش درمانی برای شما مناسب نیست. به جای آن با دندانپزشک برای تعیین نوع درمان مناسب برای تنظیم بایت و هر گونه ناهنجاری یا فاصله بین دندانی صحبت کنید. کامپوزیت‌ها برای افرادی که بیشتر از سلامتی به دنبال یک روش زیبایی برای دندان‌های خود هستند، مناسب است.

مزایای استفاده از کامپوزیت

برخی مزایای استفاده از کامپوزیت‌های دندانی عبارتند از:

 • رنگ این کامپوزیت ها را می توان‌ با رنگ دندان های‌ طبیعی سازگار کرد.
 • این روش ارزان‌تر از بیشتر روش‌های درمانی دندانی است.
 • نصب آن‌ها‌ در یک جلسه درمانی امکان‌پذیر است.
 • برای نصب آن ها نیازی به بیهوشی نیست.
 • این مواد سلامت دندان‌ها را حفظ می کنند.

 ونیرهای پرسلن

ونیرهای دندانی پوسته‌های بسیار نازکی هستند‌ که روی دندان طبیعی قرار می گیرند و باعث بهتر به نظر رسیدن رنگ، شکل و ظاهر کلی آن‌ می شوند. این پوسته‌های صدفی شکل در آزمایشگاه ساخته شده‌ و قبل‌ از این‌ که آن ها بطور دائمی روی دندان قرار داده شوند، بطور صحیح تنظیم می شوند.

ونیر می تواند برای رفع‌ دیگر مشکلات ظاهری دندان از جمله ترک خوردگی، شکستگی، لب پر شدگی، فاصله بین دندان، زرد و بدرنگ شدن دندان، ساییدگی دندان یا نامرتبی‌های جزیی دندان‌ها، مفید و مناسب‌ باشد.

مزایای استفاده از ونیر پرسلن

علاوه بر از بین بردن فاصله بین دندان‌ها، برخی دیگر از مزایای استفاده از ونیرهای دندانی عبارتند از:

 • به راحتی لبخند شما را سفیدتر و زیباتر می کند.
 • مشکلات زیبایی جزئی را برطرف می کند.
 • جایگزین مینای آسیب‌دیده دندان می شود.

ارتودنسی و بریس

ارتودنسی و بریس

محافظه‌ کارترین و کم تهاجمی‌ترین روش برای‌ از بین بردن فاصله‌ی کم بین دندان‌ها، درمان ارتودنسی است‌ که می تواند شامل استفاده‌ از بریس‌های متحرک یا بریس‌های ثابت باشد. هدف از همه‌ی این بریس‌ها ایجاد فشار بر روی دندان‌ها برای‌نزدیک‌تر شدن آن ها‌ به همدیگر و از بین بردن فواصل موجود است. بسته به شدت فاصله بین دندان‌ها، اقدامات ارتودنسی ممکن است‌ در 2 تا 3 فاز مستقل انجام گیرند.

بریس متحرک

متخصص ارتودنسی شما ممکن‌ است استفاده‌ از بریس‌های متحرک (یک پلیت که‌ می توان آن‌ را برای‌ تمیز کردن‌ از دهان خارج کرد) را برای‌ شما تجویز کند. در این روش‌ از سیم‌های ظریف و فنرهای متصل‌ به‌ آن‌ که دندان‌ها را با اعمال فشار ملایم جابجا می کند، استفاده می شود.

بریس ثابت

غالباً در این روش، دندان‌ها با دقت بیشتری نسبت به زمانی‌ که‌ از بریس‌های متحرک استفاده می گردد، هدایت می شوند. در ارتودنسی ثابت از براکت ها و باندهایی استفاده می شود که‌ بطور موقتی به دندان‌ها می چسبند. سیم‌های انعطاف‌پذیر همه براکت ها را به‌ هم وصل کرده و باعث جابجا شدن دندان‌ها می شود. شما نمی توانید خودتان آن ها را از دهان خارج کنید بنابراین به آن ها تجهیزات ثابت گفته می شود.

دندان مصنوعی جزئی

دندان مصنوعی جزئی

می توان یک دندان مصنوعی را بر روی‌ یک صفحه نصب کرد و آن‌ را برای‌ از بین بردن فاصله بین دندان در داخل دهان قرار داد. مهم‌ترین عیب این‌ روش این‌ است که‌ ممکن‌ است شل شود و در نتیجه ظاهر آن زشت می گردد و از طرفی جویدن غذاهای سخت و خوردن آن ها نیز دشوار می شود.

بریج دندان

بریج دندان

در بریج دندان، از دندان‌های مجاور بعنوان لنگر برای‌ تاج‌ها و پل زدن بر روی فاصله‌ بین دندان ‌ها استفاده می شود. این‌ امر مستلزم کوچک کردن بافت‌های سالم دندان می باشد. استحکام بریج تنها در حد یک دندان تقویتی بوده و اگر یکی‌ از دندان‌های مجاور آن‌ آسیب ببیند یا پوسیده شود، یکپارچگی و استحکام بریج نیز ازبین می رود.

کاشت دندان

کاشت دندان

کاشت دندان روشی برای جایگزینی قسمت ریشه‌ی دندان می باشد و راه حلی دراز مدت برای جایگزین کردن دندان‌ افتاده فراهم می کند بطوری‌که متکی بر دندان‌های مجاور نیز نیست. این درمان معمولاً در دو مرحله انجام می گیرد، که‌ در ابتدا ایمپلنت در حفره‌ای‌ که‌ در داخل استخوان فک ایجاد شده قرار داده می شود و سپس به مدت حداکثر ۶ ماه دست نخورده باقی می ماند تا بهبودی حاصل شود. مرحله‌ی دوم شامل قرار دادن تاج و پل بر روی ایمپلنتی که‌ بطور کامل با استخوان یکپارچه شده‌ است، می باشد.

فرنوکتومی

جراحی‌ برداشتن فرنوم لبی فقط در صورتی انجام می شود که ارتودنسی برای بستن فاصله ناشی از فرنوم بزرگ لب نتیجه نداده‌ باشد. البته اگر فرنوم باعث درد گرفتن لثه‌ها و لب بالا در خردسالان شود، فرنکتومی لب انجام می شود.

مشکلات همراه با فاصله‌ بین دندان‌ها

فاصله‌ای شبیه به افتادن دندان

فاصله بین دندان ها می تواند موجب خجالت‌ زدگی فرد هنگام خندیدن‌ شود. وجود این فواصل تاریک می تواند شبیه به‌ حالتی‌ باشد که‌ یکی‌ از دندان‌ها افتاده باشد درحالی‌ که در واقع تمام دندان‌ها وجود دارند.

خطر آسیب دیدن لثه‌ها

دلایل مهمی نیز برای رفع فاصله بین دندان ها وجود دارند. مهم‌ترین دلیل برای از بین بردن این فواصل محافظت از سلامت لثه‌ها می‌باشد، زیرا عمل جویدن باید با دندان‌ها انجام شود نه با لثه‌ها.

تاثیراتی در تکلم

فاصله بین دندان ها می تواند برای برخی از افراد مشکلاتی در تکلم ایجاد کند.

سوالات متداول

 1. آیا امکان جلوگیری از فاصله افتادن بین دندان ها وجود دارد؟

  همانطور که در مقاله اشاره کردیم، یکی از دلایلی که سبب فاصله افتادن بین دندان ها می شود، مکیدن انگشت دست در دوران کودکی می باشد. به همین جهت باید در زمان مناسب کودک خود را از مکیدن انگشت منع نمایید. نباید با زبان به دندان های خود فشار بیاورید. در صورتی که متوجه شدید کودک شما این کار را انجام می دهد، با آموزش های لازم او را از این کار منع کنید. اگر فاصله بین دندان ها به دلایل ژنتیکی و مشکلاتی در فک و دندان ها رخ داده باشد، بهتر است تا در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 2. کدام یک از روش های درمانی، بهترین گزینه برای بستن فاصله بین دندان ها می باشد؟

  در ابتدا باید گفت که انتخاب گزینه درمانی مناسب بر عهده¬ی دندانپزشک متخصص است که با توجه به شرایط بیمار در نظر گرفته می شود. اما با این حال از بین تمامی این روش ها، ارتودنسی به علت ایمن تر بودن و داشتن کارایی های بسیار فراتر از روش های زیبایی دندان، موثرترین روش درمانی به حساب می آید.