باندینگ دندان | انواع، مزایا، معایب، مراحل، مراقبتها و قیمت سال 1400

باندینگ دندان | انواع، مزایا، معایب، مراحل، مراقبتها و قیمت سال 1400

چکیده مطلب

دندان ترک خورده و آسیب دیده، دندان لب پر شده و یا دندان پر شده ای که بعد از گذشت مدت زمانی خالی شده است، نیازمند ترمیم است. برای ترمیم دندان روش های متنوعی وجود دارد. اما آیا تا به حال روشی به نام باندینگ دندان را شنیده اید؟
باندینگ دندان یکی از روشهای دندانپزشکی زیبایی است که به وسیله مواد کامپوزیت (رزین پلاستیکی با دوام و یک نوع پر کننده شیشه ای)، نواقص دندان برطرف شده و ترمیمی همرنگ دندان صورت می گیرد. چرا که رزین متناسب با رنگ دندان های بیمار انتخاب شده و دندانپزشک آن را بر روی دندان بیمار قرار می دهد. این ماده مانند بتن است و برای پوشش دادن ناهنجاری ها می تواند شکل داده شود. مواد شیشه‌ای بکار رفته در این ترکیب، استحکام و شفافیتی شبیه‌ به یک دندان طبیعی را ایجاد می‌کنند. این درمان با ‌هزینه بسیار کم می‌تواند در مدت زمانی به کوتاهی یک جلسه‌ی درمانی، تغییرات گسترده‌ای را در لبخند شما ایجاد کند. در این مقاله بیشتر درباره روش باندینگ دندان مطالعه می کنیم.

باندینگ دندان

یکی از روش های ترمیمی که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، باندینگ دندان می باشد. در این روش به کمک مواد رزینی برخی از نواقص دندانی اصلاح می شوند. دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی، با توجه به رنگ دندان های طبیعی شما و متناسب با نیازتان، باندینگ را روی دندان فرم می دهد. اما دیگر کاربرد و مزیت های باندینگ دندان چیست؟
در ادامه مقاله آن ها را برای شما بیان نموده ایم، پس همراه ما باشید.

موارد استفاده از باندینگ دندان

عملکرد باندینگ دندان رفع مشکلات زیر است:

 • ترمیم پوسیدگی دندان
 • ترمیم ترک‌خوردگی و شکستگی دندان
 • ترمیم تغییر رنگ دندان‌ها
 • بستن فاصله و شکاف بین دندان‌ها
 • بلندتر کردن طول دندان
 • تغییر ظاهر دندان‌ها
 • جایگزین مناسب برای دندان‌های پرشده با مواد آمالگام
 • حفاظت بخشی از ریشه دندان که به دلیل تحلیل لثه بیرون زده است.

مزایا و معایب باندینگ دندان

مزایا و معایب باندینگ دندان

مزایای باندینگ دندان

 • کم هزینه بودن درمان
 • انجام درمان تنها در یک جلسه ی درمانی
 • حفاظت از مینای دندان
 • قابلیت ترمیم پذیری
 • عدم نیاز به داروی بی حسی

معایب باندینگ دندان

 • رنگ پذیری بیشتر نسبت به دیگر درمان های زیبایی دندان
 • طول عمر کمتر نسبت به دیگر درمان های زیبایی دندان
 • آسیب پذیری بیشتر نسبت به دیگر درمان های زیبایی دندان
 • احتمال بروز واکنش های آلرژیک در برخی از افراد

هزینه باندینگ دندان

هزینه باندینگ دندان با توجه به شرایط دندان، تعداد دندان‌های ترمیم شده، درمان‌های اضافی انجام شده به همراه باندینگ و دستمزد دندانپزشک متخصص که فرآیند درمان را بر روی شما انجام می‌دهد، متفاوت می‌باشد. با توجه به اینکه ممکن است خدمات بیمه شما بخشی از هزینه درمان را پوشش دهد، لازم است قبل از شروع درمان با کارشناسان بیمه در این رابطه صحبت شده و اطلاعات لازم دریافت شود.

مدت زمان درمان باندینگ

باندینگ یک دندان، به‌طور عادی در طول یک جلسه 30 تا 60 دقیقه‌ای در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود. این شرایط در حالی است که باندینگ چند دندان، به مدت درمان طولانی‌تر نیاز داشته و ممکن است برای آن چند جلسه درمان بر روی بیمار انجام شود.

طول عمر باندینگ دندان

طول عمر باندینگ دندان

طول عمر مواد باندینگ بستگی به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهانی شما دارد. با این وجود در بهترین شرایط طول مدت دوام و ماندگاری باندینگ دندان معمولاً 5 تا 10 سال است و احتمالاً پس از این مدت لازم است باندینگ دندان ترمیم و یا جایگزین شود.

روش درمان از طریق باندینگ دندان

روش درمان از طریق باندینگ دندان

جلسه مشاوره جهت تشخیص درمان

در جلسه مشاوره، دندانپزشک به کمک معاینه و عکسبرداری رادیولوژی مشکلات دندان که رفع آن‌ها از طریق باندینگ امکان‌پذیر است را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 همچنین درباره مناسب بودن باندینگ برای درمان مشکلات زیبایی با شما صحبت خواهد کرد و در صورتی که آسیب وارد شده به دندان‌های شما شدیدتر باشد، احتمالاً به شما توصیه می‌شود از سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان برای دستیابی به نتایج بلند مدت در این رابطه استفاده کنید. به این ترتیب دندانپزشک اطلاعات لازم را درباره مناسب بودن این درمان برای رفع مشکلات موجود در اختیار شما قرار می دهد.

شیوه درمان

در روش باندینگ دندان نیازی به آماده‌سازی دندان‌ها نیست یا مقدار آماده‌سازی دندان‌ها به این منظور ناچیز است. به همین خاطر به جز مواردی که از کامپوزیت برای پر کردن پوسیدگی دندان استفاده می‌شود، اغلب نیازی به استفاده از مواد بی‌حسی نخواهید داشت. به این ترتیب پس از بررسی رنگ دندان‌های شما، به دقت کامپوزیت‌های همرنگ دندان برای ترمیم انتخاب می‌شود.
امروزه دو نوع مختلف باندینگ دندان وجود دارد که عبارتند از:.

 1. باندینگ کامپوزیت مستقیم

  باندینگ کامپوزیت مستقیم درمانی است که در آن از کامپوزیت‌های به رنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌ها) برای پر کردن پوسیدگی، ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی، پوشاندن فاصله بین دندان‌ها و نیز ترمیم لبه‌های دچار خوردگی دندان‌ها استفاده می شود. در این حالت مواد کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و با حداقل سطح تهاجم، طرح لبخند بیمار اصلاح می‌شود. در اصطلاح تخصصی به این روش ترمیم باندینگ مستقیم دندان گفته می‌شود، ولی در اکثر موارد به آن به اختصار باندینگ می‌گویند.

 2. باندینگ کامپوزیت چسبنده

  در این نوع باندینگ برخلاف کامپوزیت مستقیم، ترمیم دندان به یک دندان متصل می‌شود. این روش معمولاً برای اهداف زیبایی همراه با روکش دندان، لمینت دندان، بریج، و اینله و آنله مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب دندانپزشک پس از انتخاب رنگ مناسب باندینگ، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی زبر کرده و محلول رزین کامپوزیت را بر روی دندان‌ها قرار می دهد. و با حالت دادن محلول بر روی دندان آن را به شکل دلخواه در می آورد. در ادامه این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت شده و این فرآیند تا زمانی تکرار می‌شود که پرکردگی یا ونیر کامپوزیت ظاهر نهایی دلخواه را پیدا کند. دندانپزشک در نهایت این مواد را صیقل می‌زند تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ها هماهنگ و طبیعی به نظر برسد.

مراقبت های بعد از درمان باندینگ دندان

مراقبت های بعد از درمان باتدینگ دندان

دندان‌هایی که درمان باندینگ برای آن‌ها استفاده شده است، نیاز به مراقبت‌های مشابه دندان‌های عادی دارند. به این ترتیب لازم است عادت‌های مناسب در ارتباط با رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها توسط فرد به‌طور دقیق رعایت شود و معمولاً به افراد توصیه می‌شود، حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک زده و روزی یک بار از نخ دندان استفاده شود. همچنین معاینات منظم دندانپزشک نیز می‌تواند اطمینان لازم را درباره تمیز و سالم باقی ماندن دندان‌ها و حفظ ظاهر زیبایی طرح لبخند در اختیار بیمار قرار دهد. به خاطر اینکه مواد مورد استفاده در باندینگ به تدریج دچار تراشیدگی می‌شود، بهتر است بیمار از جویدن اجسام سخت که می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به باندینگ دندان شود، خودداری نماید. بطور مثال در این رابطه لازم است از جویدن ناخن، جویدن مداد، یخ یا سایر اجسام سخت خودداری شود. به این ترتیب در صورتی که متوجه شدید احساس دندان‌های شما متفاوت از زمانی است که در ابتدا از باندینگ دندان استفاده کرده‌اید، احتمالاً باندینگ دندان دچار تراشیدگی شده است. در صورت ایجاد این شرایط لازم است با دندانپزشک معالج صحبت و مشورت کنید.

سوالات متداول

 1. آیا برای انجام باندینگ دندان، آماده سازی خاصی مورد نیاز است؟

  به طور کلی باندینگ برای ترمیم های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد و به آماده سازی خاصی نیاز ندارد. اگر پوسیدگی و شکستگی دندان زیاد باشد، ممکن است تا تشخیص دندانپزشک استفاده از باندینگ در کنار برخی دیگر از روش های زیبایی دندان، مانند روکش و یا لمینت باشد.
 2. آیا امکان برداشت باندینگ دندان وجود دارد؟

  برداشت باندینگ می تواند به ریشه دندان آسیب وارد کند. البته امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، این کار به خوبی با کمک لیزر انجام می گیرد.
 3. چه افرادی کاندیدای مناسبی برای باندینگ دندان می باشند؟

  باندینگ دندان می تواند برای افراد زیر گزینه مناسبی باشد:

  • افرادی که دارای دندان شکسته و یا لب پر شده می باشند.
  • افرادی که برخی از دندان های آن ها به نسبت سایر دندان هایشان کوتاه تر است.
  • افرادی که فاصله جزئی در بین دندان های خود دارند و نمی خواهند از درمان ارتودنسی استفاده کنند.
  • افرادی که تمایل به ترمیم رنگ برخی از دندان های خود را دارند.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

شماره تماس: 02126350198

آدرس:شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان حافظی، روبروی اریکه ایرانیان، پلاک 16 طبقه 2