متخصص ترمیمی و زیبایی

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان

یکی از تخصص های رشته دندانپزشکی که با وجود پرکاربرد بودن و پر تقاضا بودن در بین مردم، به درستی شناخته شده نمی باشد و افراد بسیاری اطلاعات معتبر و کاملی درباره آن ندارند، تخصص ترمیمی و زیبایی است. شما قطعا از طرف برخی از آشنایان خود شنیده اید و یا حتی دیده اید که برای اصلاح طرح لبخند و رفع نواقص ظاهری دندان های خود، به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده اند. اما شما باید نکته ی مهمی را در این باره بدانید که این کار نباید نزد یک دندانپزشک عمومی صورت گیرد. یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، دوره های تخصصی آکادمیک را به خوبی پشت سر گذاشته و توانسته است تا تخصص این کار را دریافت نماید.
اما آیا شما اطلاعاتی کافی درباره شناخت یک متخصص ترمیمی و زیبایی خوب دارید؟ آیا می دانید که چرا باید در انتخاب دندانپزشک متخصص نهایت دقت را داشته باشید؟
در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، به طور کامل آشنا کرده و بخشی از خدمات و اقدامات پرکاربردی که توسط این متخصص برای مراجعین انجام می گیرد را برای شما شرح دهیم.

آشنایی با دندانپزشک زیبایی و ترمیمی دندان

یک دندانپزشک عمومی برای کسب تخصص ترمیمی و زیبایی دندان، پس از گذراندن دوره های عمومی، باید چند سال دیگر دوره های تئوری و تخصصی این رشته را پشت سر بگذارد تا بتواند با داشتن صلاحیتی کامل و کافی، اقدامات بسیاری را در زمینه بهبود ظاهر و سلامت دندان ها انجام دهد. یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی، علم و هنر بی نظیری در درمان بسیاری از ضایعات دندان دارد که برای ترمیم آن ها ضرورتی به درمان های کامل دندان وجود ندارد. در واقع یک درمان ترمیمی برای دندان، به این صورت است که شکل و عملکرد دندان به صورت صحیح به سمت بافت های سخت و نرم اطراف خود باز می گردد. دندانپزشکی زیبایی نیز شاخه ای است که ظاهر و عملکرد دندان های بیمار را اصلاح می کند. بنابراین فردی که دارای هردوی این تخصص ها می باشد، به خوبی می داند که کدام روش درمانی می تواند زیبایی را به دندان های فرد برگرداند و عملکرد صحیحی را برای دهان و دندانهایش به همراه داشته باشد.

بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی در تهران

یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، باید دارای شهرت بسیاری باشد، زیرا آوازه و شهرت او نشان دهنده تلاش و خدمات بی نظیر او می باشد. چنین متخصصی از دانشگاه های معتبر و شناخته شده، تخصص خود را به دست آورده است. بهترین متخصص زیبایی و ترمیمی دندان، به خوبی قادر به بررسی و تشخیص نقص زیبایی دندان در بیمار بوده و بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برای بیمار خود انتخاب می کند.

دکتر پریسا هادی صادق دندانپزشک ترمیمی و زیبایی دندان

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

دکتر پریسا هادی صادق در شبکه های اجتماعی

یکی از راه هایی که می تواند سبب اطمینان برای انتخاب متخصص ترمیمی و زیبایی مناسب و خوب باشد، پیگیری شبکه های اجتماعی ایشان است. البته این نکته حائز اهمیت است که تعداد دنبال کننده های بالا پ تنها عکس های زیبا از دندان ها نمی تواند معیاری بر این انتخاب باشد. شما باید فعالیت های دندانپزشک مورد نظر خود را دنبال کنید.

دکتر پریسا هادی صادق در اینستاگرام

ویژگی های دندانپزشک ترمیمی و زیبایی

اگر شما هم برای برخی از نیازهای خود به دنبال دندانپزشک ترمیمی و زیبایی حرفه ای و متخصص می باشید، باید نهایت دقت را در این زمینه به خرج دهید. اگر درمان دندان خود را نزد دندانپزشک عمومی انجام دهید، ممکن است تا علاوه بر به دست نیامدن نتیجه دلخواه و مورد قبول، عوارض و مشکلاتی حین و یا بعد از درمان نیز، برای شما ایجاد شود. بنابراین بهتر است تا به خوبی تحقیقات لازم را انجام دهید. در اینترنت جست و جو نمایید و نام دندانپزشک مورد نظر خود را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
بنابراین باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. گام اول این است که تخصص دندانپزشک مورد نظر خود ارزیابی کنید. در صورتی که دندانپزشک، تخصص لازم را نداشته باشد، نمی تواند برنامه درمانی مورد نظر را به درستی و با اطمینان خاطر انجام دهد. یک متخصص ترمیمی و زیبایی می تواند با بررسی های مورد نظر خود، دیدگاه کلی از روند درمان داشته باشد و آن را برای فرد ارائه دهد.
 2. مورد دیگری که بسیار اهمیت دارد، میزان تجربه، مهارت و سابقه کاری متخصص مورد نظرتان می باشد. پروسه های ترمیمی و زیبایی دندان می توانند تاثیراتی مستقیم بر روی روی چهره داشته باشند، بنابراین متخصص ترمیمی و زیبایی باید توجه و مهارت لازم را در این زمینه داشته باشد. قطعا تجربه و سابقه کاری بالاتر می تواند این اطمینان را ایجاد کند که بیمار از نتیجه درمانی خود رضایت بیشتری داشته باشد.
 3. باید در نظر داشته باشید که بیماران یک متخصص ترمیمی و زیبایی باتجربه، چه نظری در رابطه با فرایند درمانی خود داشته اند. این آگاهی می تواند کمک بسیار بزرگی برای انتخاب یک دندانپزشک حرفه ای و متخصص باشد. می توانید عکس قبل و بعد مراجعین را ببیند و یا نظر دیگر بیماران را در کلینیک دندانپزشکی به دست آورید.
 4. یک متخصص ترمیمی و زیبایی دارای مهارت، همواره از تجهیزات پیشرفته و مناسب استفاده می کند و شرایط محیطی مناسبی را در مطب برای مراجعین خود در نظر می گیرد. به طور کلی دنیای پزشکی بسیار گسترده بوده و روز به روز در حال پیشرفت می باشد. روزانه یافته ها و تحقیقات بسیاری در زمینه های متفاوت پزشکی و دندانپزشکی مطرح می گردد. دندانپزشکی که علاوه بر تحصیلات آکادمیک خود، یافته ها و پژوهش های بسیاری را در رشته تخصصی خود دنبال می کند، می تواند شیوه ها و روند های درمانی بسیار متنوع تر و مناسب تری را برای بیماران خود در نظر بگیرد.
 5. یکی دیگر از ویژگی های متخصص زیبایی و ترمیمی خوب، این است که سلامت و رضایت بیمار خود را به منافع مالی خود ترجیح می دهد و درمانی صحیح و با کیفیت را با هزینه ای مناسب در نظر می گیرد.
 6. بیمار محور بودن نیز یکی دیگر از نکاتی است که برای انتخاب یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. بدین منظور که علاوه بر بررسی های مد نظر دندانپزشک، خواسته و هدف بیمار نیز در نظر گرفته می شود.
 7. راهکار های افزایش ماندگاری و طول عمر روش درمانی انجام شده، توسط دندانپزشک متخصص و دارای مهارت به بیمار آموزش داده می شود.

خدمات دندانپزشک ترمیمی و زیبایی دندان

در رابطه با متخصص زیبایی و ترمیم دندان، می توان گفت که ایشان یک هنرمند هستند که با ترکیب علم و هنر می توانند عملکرد و زیبایی را به دندان های بیمار بازگردانند. همانطور که پیش تر بیان کردیم، ایشان به خوبی وضعیت دندان های بیمار را بررسی می کنند تا بتوانند در میان روش های متنوع درمانی، مناسب ترین و بهترین آن را برای بیمار انتخاب کنند. در ادامه مهمترین و پرکاربرد ترین خدمات ترمیم و زیبایی دندان ها را برای شما شرح می دهیم:

 1. بلیچینگ دندان

  بلیچینگ دندان به منظور سفید کردن دندان ها به دو روش بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) و بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) انجام می گیرد. هوم بلیچینگ به این صورت است که دندانپزشک قالبی از دندان های بیمار تهیه کرده و بعد از ساخته شدن پلاک تخصصی در لابراتوار، روش درمان را آموزش خواهد تا بیمار بتواند ادامه روند درمانی خود را در منزل دنبال کند. اما بلیچینگ در مطب در یک و یا دو جلسه و بسیار سریع تر انجام گرفته و بیمار می تواند به سرعت از سفید تر شدن دندان های خود لذت ببرد.
 2. ونیر کامپوزیت

  روش ونیر کامپوزیت دندان دارای مزیت ها و فواید بسیاری است و می تواند به منظور ترمیم ترک خوردگی و شکستگی دندان، تغییر رنگ دندان و غیره کاربرد داشته باشد. این ماده توسط دندانپزشک متخصص روی دندان ها قرار داده می شود و در ادامه به کمک نور خاص، روی دندان ها تثبیت و محکم می شود.
 3. لمینت دندان

  در این روش، دندانپزشک روکش نازکی مشابه با رنگ دندان های طبیعی فرد را روی دندان ها قرار می دهد. لمینت دندان دارای فواید و مزیت های بسیاری مانند تغییر رنگ دندان، بستن فاصله بین دندان ها، اصلاح نامرتبی های جزئی دندان و غیره می باشد. برای ساخت لمینت دندان، دندانپزشک قالبی از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت به لابراتوار دندانسازی ارسال می کند.
 4. باندینگ دندان

  در این روش، متخصص از ماده ای همرنگ دندان برای تغییر رنگ و یا پر کردن فضاهای خالی دندان استفاده می کند. همچنین می تواند انتخاب مناسبی برای درمان پوسیدگی های جزئی دندان باشد. باندینگ در یک جلسه انجام شده و با مراقبت های لازم می تواند دوام بسیار طولانی داشته باشد.
 5. اینله و انله دندان

  اینله و انله نوعی ترمیم دندان می باشند که بیشتر کاربرد آن ها برای دندان های عقبی است. این روش برای درمان پوسیدگی های جزئی دندان بوده که دندانپزشک متخصص با بررسی وضعیت پوسیدگی می تواند از اینله و یا انله دندان استفاده کند. البته این دو روش ترمیمی می توانند مزیت های دیگری مانند اصلاح ترک خوردگی ها و شکستگی های دندان داشته باشند. برای استفاده از اینله و انله، ابتدا متخصص، قالبی از دندان بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت اینله و انله به لابراتوار ارسال می کند که بعد از ساخت، روی دندان ها چسبانده می شوند. ترمیم با این روش درمانی بسیار مستحکم بوده و می تواند دوام بالایی داشته باشد. پر کردن دندان با اینله و انله می تواند زیبایی بسیار بیشتری نسبت به دیگر روش های پر کردن دندان داشته باشد. هر دو با مواد یکسانی ساخته شده اند، اما محل قرار گیری آن ها بر روی دندان متفاوت است. در واقع اینله برای ترمیم سطح و لبه دندان استفاده شده و انله برای ترمیم اطراف دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. روکش دندان

  روکش دندان و یا پروتز ثابت، کلاهکی از جنس سرامیک، فلز و یا هردو می باشد که روی دندان هایی که دچار تخریب بالا گشته اند، قرار می گیرد. روکش می تواند از دندان در برابر شکستگی محافظت کرده و عملکرد و زیبایی را به دندان بازگرداند.
 7. بریج دندان

  بریج دندان یکی از روش های جایگزینی دندان از دست رفته می باشد که می تواند برای پر کردن جای خالی یک و یا چند دندان، انتخاب بسیار مناسبی باشد. بریج دندان علاوه بر بازگرداندن زیبایی لبخند، می تواند به سلامت دهان و دندان نیز کمک کند.
 8. تراشیدن و شکل دادن مینای دندان

  این روند درمانی به نام های مختلفی مانند odontoplasty، teeth shaving و یا enameloplasty نیز معروف می باشد. در برخی از مواقع برای بهبود ظاهر دندان، لازم است تا بخشی از مینای دندان تراشیده شود. البته معمولا این فرایند در کنار روش های دیگری مانند ونیر کامپوزیت و یا باندینگ صورت می گیرد و می تواند در اصلاح مشکلات جزئی بایت، دندان کج و نامرتب نیز کاربرد داشته باشد.
 9. ایمپلنت دندان

  ایمپلنت دندان، بهترین و موثرترین روش برای پرکردن جای خالی دندان می باشد. ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم بوده که در استخوان فک کاشته شده و می تواند دارای عملکردی مشابه با دندان طبیعی باشد. انجام کاشت ایمپلنت دندان نزد متخصص این کار و همچنین رعایت دستورالعمل های متخصص ایمپلنت، می تواند درمانی دائمی محسوب گردد.

سوالات متداول

 1. چرا انتخاب یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب اهمیت دارد؟

  به دلیل اینکه دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می تواند نوعی هنر و متخصص آن می تواند نوعی هنرمند محسوب گردد. باید در نظر داشته باشید که دندانپزشک متخصص بتواند به خوبی روند درمانی مناسبی را برای شما در نظر بگیرد که علاوه بر زیبا ساختن دندان ها به سلامت آن ها نیز پرداخته شود.
 2. آیا یک دندانپزشک عمومی می تواند خدمات ترمیمی و زیبایی دندان مانند لمینت را انجام دهد؟

  یک دندانپزشک عمومی دوره های تخصصی ترمیمی و زیبایی را پشت سر نگذاشته است و به همین دلیل نمی تواند صلاحیت لازم را برای درمان هایی مانند لمینت، ایمپلنت و دیگر روش های زیبایی و ترمیمی دندان ها داشته باشد.
 3. آیا می توان تنها بر مبنای عکس های اینستاگرامی، دندانپزشکی را انتخاب نمود؟

  باید در نظر داشته باشید که نباید فریب تبلیغات دروغی را بخورید. انجام خدمات درمانی نزد دندانپزشک غیر مجرب می تواند عوارض و خسارات بسیاری را برای شما ایجاد نماید. پس شما باید تنها به تخصص و تجربه دندانپزشک مورد نظر خود توجه داشته باشید.