کدام مواد غذایی باعث لک دندان می‌شوند؟

در ادامه میخوانیم: خوردن چه مواد غذایی باعث ایجاد لک بر روی دندان ها میشود و چگونه میتوان از آنها پیشگیری کرد؟

چای و دندان

چای یک نوشیدنی سالم است، اما بهترین انتخاب برای سفید نگه داشتن دندان ها نیست. دندانپزشکان میگویند که دمنوش ها بویژه انواع پایه سیاه و سفید آنها بیشتر از قهوه میتواند باعث ایجاد لکه شوند. چای های سفید و گیاهی میتوانند باعث ساییدگی پوشش بیرونی دندان ها (مینای دندان) و ایجاد لکه شوند.

سس و لک دندان

ممکن است که سس ها خوشمزه باشند، اما سس ها عمیق رنگی (سویا، گوجه فرنگی و کاری) باعث ایجاد لک دندان میشوند. از سس های رنگ روشن یا کرم استفاده کنید و بعد از آن دندان های خود را مسواک زده و شستشو دهید.

نوشیدنی های ورزشی

غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها نیز میتوانند بر روی دندان ها تاثیر بگذارند. نوشیدنی های ورزشی و یا انرژی زا میتوانند مینای دندان را از بین ببرند و مرحله را برای لک دار کردن دندان تنظیم کنند. بهترین انتخاب در طول ورزش آب آشامیدنی است.

میوه ها و توت ها

زغال اخته، تمشک، گیلاس، انار و دیگر میوه های پر جنب و جوش میتواند دندان ها را لکه دار کند. بنابراین آب میوه ها و کیک هایی که از توت ها تهیه میشوند، نیز میتواند باعث لک شوند. میوه های کم رنگ مانند انگور سفید و کران بری سفید، کمتر باعث ایجاد لک دندان میشوند، اما آنها دارای اسیدی هستند که میتواند مینای دندان را نرم و تضعیف کند.

آب گازدار، کولا و دیگر نوشیدنی های گازدار

اگر به دنبال یک دلیل برای کاهش آب گازدار و کولا هستید با تشکر از اسید و رنگ های مصنوعی، این نوشیدنی های گازدار (حتی رنگ های روشن) میتوانند منجر به ایجاد لک های جدی بر دندان شوند. علاوه بر این، مواد شیمیایی که عطر و طعم به آنها اضافه میکند نیز میتواند باعث خوردگی مینای دندان شوند.

آب نبات و شیرینی ها

اگر به شیرینی هایی مانند آب نبات های سخت، آدامس های جویدن یا پاستیل هایی که باعث تغییر رنگ زبان شما میشوند علاقه دارید، آنها همچنین میتوانید باعث ایجاد لک دندان ها شوند. خبر خوب این است که اگر آنها را کمتر بخورید، احتمالاً خیلی به دندان ها آسیب نمیرسانید.

کاهش لک دندان

ممکن است که نخواهید تمام مواد غذایی و نوشیدنی هایی که باعث لک دندان ها میشوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید. بسیاری از آنها مانند زغال اخته، تمشک و سس گوجه فرنگی، غنی از آنتی اکسیدان هستند. بنابراین، آنها را بخورید، اما به اندازهای کم تر و یا از منابع دیگری مانند گل کلم، سیب درختی، گریپ فروت و خربزه استفاده کنید.

از نی استفاده کنید

نوشیدنی هایی مانند آب گازدار، آب میوه ها و چای یخ را با نی میل کنید. استفاده از نی باید مایعات را از دندان ها دور نگه دارد.

سریع قورت دهید

اجازه ندهید مواد غذایی و نوشیدنی هایی که باعث لک دندان میشوند در دهانتان بمانند. آنها را سریع قورت دهید، با این حال، وقتی که غذا میخورید، خوب بجوید و تا زمانی که مطمئن شدید در گلوی شما گیر نمیکند آن را قورت ندهید.

شستشو و مسواک

دهان خود را پس از اینکه غذا و یا نوشیدنی میل کردید که باعث ایجاد لک دندان میشود، شستشو دهید. پس از اینکه یک غذای حاوی مواد اسیدی میل کردید یک ساعت صبر کنید، هر چه زود تر مسواک بزنید ممکن است بیشتر به مینای دندانتان آسیب برسانید. اگر پس از غذا خوردن به مسواک دسترسی نداشتید، یک عدد آدامس بدون قند بجوید.

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

آدرس:الهیه خیابان فرشته خیابان دکتر حسابی جنب باغ موزه هنر ایرانی پلاک 24 زنگ 3