جراحی زیبایی لثه | هزینه، عکس و فیلم مراحل انجام کار، مزایا و معایب

جراحی زیبایی لثه | هزینه، عکس و فیلم مراحل انجام کار، مزایا و معایب

یکی از ارکان های اصلی در بدست آوردن لبخند زیبا، درمان زیبایی لثه می باشد که توسط دندانپزشک زیبایی انجام می شود. بنابراین باید در نظر داشته باشید برای زیباتر دیده شدن دندان های شما، تناسب بین لثه و لبها بسیار مهم است. هنگامی که شما لبخند می زنید نمایان شدن مقدار کمی از لثه هایتان قابل قبول است ولی اگر از حد طبیعی بیشتر شود منجر به کاهش زیبایی دندان هایتان می شود. باید در نظر داشته باشید که در اصول زیبایی دندان، میزان دیده شدن لثه در حد ۲ میلیمتر طبیعی است.
حتما شما هم با افرادی برخورد کرده اید که هنگام لبخند، مقدار زیادی از لثه آنها دیده می شود. به این حالت Gummy Smile (لبخند لثه ایی) می گوییم.

علل ایجاد لبخند لثه ای

علل ایجاد لبخند لثه ای
علل ایجاد لبخند لثه ای

• رشد غیر عادی دندان ها (دندان هایی که با بافت لثه اضافی پوشیده می شوند، در ظاهر کوتاه به نظر می رسند، هر چند ممکن است طول دندان ها در واقع مناسب باشد.)
• حرکت بیش از حد عضله کنترل کننده لب بالا ( ممکن است فوق فعال بودن این عضله باعث شود هنگام لبخند زدن لب بیش از مقدار عادی به سمت بالا حرکت کند. هنگامی که این شرایط وجود داشته باشد، بخش بیشتری از بافت لثه در هنگام لبخند زدن نمایان می گردد.)
• ناهنجاری در الگوی رشد استخوان فک بالا ( این عامل نیز می تواند باعث ایجاد مشکل لبخند لثه ای شود. برای مثال، اگر استخوان فک بالا در محل بافت لثه برآمدگی بیش از حد داشته باشد، ممکن است فرد هنگام لبخند زدن با مشکل لبخند لثه ای مواجه شود.)
• التهاب لثه یا بیماری پریودنتال( واکنش های بدن به داروهای تجویزی، تغذیه یا بهداشت نامناسب می تواند سبب التهاب لثه و درنهایت منجر به ایجاد لبخند لثه ای شود.)

تشخیص درمان توسط دندانپزشک

درمان لبخند لثه ای
درمان لبخند لثه ای

توجه داشته باشید که مراجعه به دندانپزشک گام اول درمان است. دندانپزشک در ابتدا وضعیت دهان و دندان هایتان را با دقت بررسی و میزان لثه اضافی و علت احتمالی آن را مشخص می کند و در صورت لزوم قالبگیری سنتی و یا دیجیتال از دندان و لثه های شما تهیه کند. حتی ممکن است عکس رادیولوژی از ریشه های دندان و استخوان فک مورد نیاز باشد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لثه ها دچار مشکل جدی تری هستند ممکن است برای انجام بررسی های تخصصی تر شما را به یک متخصص پریودنتیست یا به یک جراح فک وصورت معرفی کند.

بطور کل دندانپزشک شما برای تشخیص و انتخاب روش صحیح درمان، فاکتورهای زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

• ظاهر و اندازه لب ها
• وضعیت عضلات صورت
• شرایط ظاهری و اندازه دندان ها
• وضعیت بافت لثه

درمان های زیبایی لثه

درمانهای زیبایی لثه
درمانهای زیبایی لثه

با توجه به تشخیص دندانپزشک و وضعیت بیماری مشخصی که دارید، درمان لبخند لثه ای می تواند به یک یا چند روش از موارد زیر انجام شود:

• لیزردرمانی (در مورد ترمیم های خفیف)
• انجام جراحی برای تغییر موقعیت لب
• ارتودنسی به منظور حرکت دندان ها در موقعیت مناسب تر
• انجام جراحی برای فرم دادن بافت های لثه و ایجاد طرح لثه زیباتر و سالم تر
• انجام جراحی فک برای تغییر موقعیت استخوان

لیزر درمانی

لیزر درمانی لثه
لیزر درمانی لثه

در لیزر درمانی، جراح از لیزر دندانپزشکی برای لیفت لثه استفاده می کند. لیفت لثه یک روش درمانی ست که برای برش های سطحی و بسیار محدود استفاده می شود. در این روش خط لثه به منظور نمایش مقدار ایده آل از دندان ها در هنگام لبخند زدن برش داده می شود. تکنولوژی لیزر یک روش درمان لبخند لثه ای کم تهاجم، ساده و بدون درد است، با وجودی که برش و دستکاری لثه دردناک به نظر می رسد اما، با استفاده از سیستم های لیزر پیشرفته، این روش درمانی به سادگی بر روی افراد بیمار انجام می شود. به این ترتیب بیمار در این رابطه احساس درد نداشته و اصلاح مشکل به صورت بسیار دقیق و سریع امکان پذیر می شود. نتایج حاصل از این درمان می تواند ظاهر متوازن تر و نیز تناسب بهتر ظاهر دندان ها و تقارن خط لثه را در هنگام لبخند زدن به همراه داشته باشد.

جراحی به منظور تغییر موقعیت لب

 

جراحی به منظور تغییر موقعیت لب
جراحی به منظور تغییر موقعیت لب

این عمل مناسب افرادی است که لب بالای آنها حرکت زیادی دارد و هنگام خندیدن بیش از حد به سمت بالا حرکت می‌کند و به این ترتیب بخش زیادی از لثه نمایان می شود. برای رفع این مشکل و به منظور جلوگیری از فعالیت بیش از اندازه عضلات، در طی یک جراحی بخشی از عضلاتی که لب را بالا نگه می دارد، جدا شده و در نتیجه فعالیت آن ها و میزان بالا رفتن لب بالا را بهبود می بخشد. دقت داشته باشد که نتیجه این عمل جراحی قابل برگشت نیست.

درمان ارتودنسی

ارتودنسی برای درمان لبخند لثه ای
ارتودنسی برای درمان لبخند لثه ای

در درمان ارتودنسی با استفاده از براکت های مخصوص به دندان ها فشار وارد می شود تا در موقعیت جدیدی که تناسب بهتری با ظاهر لثه ها دارد هدایت شوند. ارتودنسی می تواند مشکلات عدم قرارگیری مناسب دندان ها و مشکلات گاز گرفتن دندان ها را نیز بطور همزمان اصلاح کند. دوره درمان ارتودنسی می تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد.

جراحی پیوند لثه (پریودنتال)

جراحی پیوند لثه
جراحی پیوند لثه

در برخی موارد تحلیل و عقب‌نشینی لثه باعث نمایان شدن ریشه دندان می‌شود. در این وضعیت دندان‌های شما طویل تر و سن شما بیشتر به نظر می رسد. دلایل مختلفی از جمله بیماری های لثه موجب عقب نشینی لثه می شود. هدف از عمل جراحی پیوند لثه و دیگر روش‌های پوشاندن سطح ریشه، پوشاندن ریشه‌های قابل رؤیت دندان‌ها و جلوگیری از عقب‌نشینی بیشتر لثه‌ها و نیز محافظت از ریشه‌های آسیب‌پذیر در برابر پوسیدگی می‌باشد.

کانتورینگ لثه یا افزایش طول تاج دندان

کانتورینگ لثه
کانتورینگ لثه

در مواردی که دندان ها ظاهر کوتاهی دارند برای بالا بردن خط لثه و حذف مقدار اضافی آن از خط لبخند، دندانپزشک، طی جراحی زیبایی که بر روی لثه انجام می دهد اقدام به افزایش طول تاج دندان می کند و به منظور بهبود ظاهر لثه مقداری از بافت آن را برداشته و استخوان زیرین را اندکی تغییر شکل می دهد. در این عمل در حالت بی حسی موضعی شکاف یا الکتروکوتری ایجاد می شود تا بافت لثه اضافی برداشته شود. سپس خط لثه جدید و لبخند طبیعی و زیباتری ایجاد می‌شود.
انجام اندازه گیری ها و عکسبرداری و مدل سازی سه بعدی توسط دندانپزشک جراح، قبل از انجام این عمل ضروری ست تا بتواند جراحی دقیقی را صورت دهد و به نتیجه مطلوب برسد. جالب است بدانید که با استفاده از عکس های دیجیتالی این امکان وجود دارد تا بیمار نتیجه عمل را قبل از اقدام به آن مشاهده کند. در نظر داشته باشید در صورتی که علت به وجود آمدن لبخند لثه ای مشکلات مربوط به فک باشد به جراحی فک نیاز است.

آیا جراحی زیبایی لثه ضروری است؟

ضرورت جراحی زیبایی لثه
ضرورت جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه به تنهایی یک عمل زیبایی در نظر گرفته می‌شود. بیشتر اوقات این درمان از نظر پزشکی ضروری نمی‌باشد اما اکثر افراد برای بهبود ظاهر لبخند، لثه‌های خود را تغییر شکل می‌دهند. هر چند برخی دیگر این عمل را به عنوان بخشی از سایر عمل‌های ضروری لثه مانند افزایش طول تاج، کوچک کردن پاکت‌ها و عمل‌های ترمیمی انجام می‌دهند.

بهترین کاندیدا برای انجام جراحی زیبایی لثه چه کسانی هستند؟

بهترین کاندیدا برای جراحی زیبایی لثه
بهترین کاندیدا برای جراحی زیبایی لثه

اگر لثه‌های شما بیش از حد بالا یا پایین است و ظاهر ناخوشایندی به لبخندتان می دهد، ممکن است متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی لثه باشید. بیمارانی که دارای لثه‌های بدفرم هستند یا لثه‌های آنها بخش قابل ملاحظه‌ای از دندان‌ها را پوشانده است متقاضیان بسیار مناسبی برای جراحی زیبایی لثه می‌باشند.

چه افرادی برای انجام جراحی زیبایی لثه مناسب نیستند؟

به چه افرادی جراحی زیبایی لثه توصیه نمی شود؟
به چه افرادی جراحی زیبایی لثه توصیه نمی شود؟

افراد تحت عمل جراحی زیبایی لثه باید از سلامت کلی برخوردار بوده و دارای استرس بیش از حد نباشند. همچنین دندانپزشک باید سابقه پزشکی کامل با تمام عوارض جراحی زیبایی لثه و داروهایی که بیمار مصرف می‌‌کند، از جمله داروهایی که به آن حساسیت دارد، در نظر بگیرد. در برخی از شرایط پزشکی بهتر است که افراد تحت درمان جراحی قرار نگیرند. این شرایط عمدتاً به دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌‌شوند:

• بیماری‌های دهان و دندان (پریودنتال) که تحت کنترل و درمان قرار نگرفته‌اند.
• مصرف سیگار و الکل نه تنها می‌تواند بیماری پریودنتال را تشدید کند، بلکه بهبودی و التیام پس از جراحی را به تأخیر می‌اندازد.
• بیماری‌های سیستمیک (جسمی) و یا عوارض پزشکی کنترل نشده مانند دیابت، اچ.آی.وی (ایدز)، بیمارانی که سیستم ایمنی آنها در معرض خطر بوده و مقاومت آنها در برابر بیماری کاهش یافته است، بیماری‌های قلبی و عروقی و غیره.
• مصرف داروهایی که می‌تواند بیماری پریودنتال و یا عمل جراحی را تحت تأثیر قرار دهد، به عنوان مثال، آسپرین و کومادین که ممکن است باعث مشکلات توقف خونریزی گردد. داروهایی که باعث رشد بیش از حد لثه می‌شوند، به عنوان مثال، داروهای مسدود کننده کانال کلسیم که برای کنترل بیماری‌های قلبی عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، داروهای دیگری که برای کنترل واکنش ایمنی بدن نسبت به عضو پیوندی مورد استفاده قرار می‌گیرند و غیره.

مراحل جراحی زیبایی لثه

مراحل جراحی زیبایی لثه
مراحل جراحی زیبایی لثه

در ابتدای مراحل جراحی زیبایی لثه، دهان بیمار با استفاده از بی‌حس کننده موضعی بی‌حس شده تا دردی وجود نداشته باشد. سپس دندانپزشک به کمک یکی از دو روش جراحی و یا لیزر درمانی، برشی به منظور حذف بافت اضافه لثه ایجاد کرده و خط لثه‌ را متناسب و متقارن می سازد. در روش لیزر درمانی، بافت لثه برای برش دادن سوزانده می شود در نتیجه خونریزی کمتری وجود داشته و احتمال عفونت بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. کل فرایند جراحی لثه در یک جلسه قابل انجام است.

خطرات جراحی زیبایی لثه

لازم است بدانید در صورتی که برای جراحی زیبایی لثه ، جراح و دندانپزشک متخصص زیبایی معتبری را انتخاب کنید عوارض و خطرات این عمل بسیار کم می‌باشد. اما ممکن است برای مدتی دچار مشکلاتی از جمله خونریزی، تورم لثه ها، درد در ناحیه ی درمان شده و یا واکنش آلرژیک به داروی بی حسی باشید که این عوارض جای نگرانی چندانی ندارد.

بهبودی پس از جراحی زیبایی لثه

بهبودی پس از جراحی زیبایی لثه
بهبودی پس از جراحی زیبایی لثه

پس از درمان ممکن است شما به مدت یک هفته درد یا ورم را در لثه‌های خود احساس کنید. در روز جراحی باید استراحت کافی داشته و فعالیت‌های خود را محدود کنید. دندانپزشک توصیه های لازم را برای بهبود هرچه سریعتر پس از جراحی به شما ارائه می‌کند.
احتمالا پس از جراحی زیبایی لثه درد جزئی را تا مدتی احساس می کنید اما تداخلی در فعالیت‌های روزمره مانند صحبت کردن، غذا خوردن یا نوشیدن برای شما ایجاد نمی‌کند. توصیه می شود برای چند روز پس از جراحی از غذاهای نرم مصرف کنید و از مصرف غذاهای تند پرهیز نمایید. دندانپزشک مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن را برای کمک به کنترل درد تجویز خواهد کرد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را نیز باید تا حد ممکن با ملایمت انجام دهید. اگر تورم یا خونریزی بیش از حد مشاهده کردید در صورت داشتن هر گونه نگرانی پس از درمان می توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت های پس از جراحی زیبایی لثه

مراقبتهای پس از جراحی زیبایی لثه
مراقبتهای پس از جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه نیز همانند سایر جراحی ها نیازمند رعایت نکات و دستورالعمل هایی می باشد که شماری از آنها در زیر آمده است:

• پس از جراحی لثه ممکن است مقداری بوی نامطبوع حس شود که جای هیج نگرانی نیست که با رعایت بهداشت واستفاده دهانشویه این مشکل حل می شود.
• در صورت بروز خونریزی در چند ساعت پس از جراحی جای نگرانی نیست و می توان دهان را با آب سرد شست و شو کرد ولی درصورت ادامه خونریزی در زمان طولانی با دندانپزشک تماس بگیرید.
• بوجود آمدن تورم در نواحی وسیع جراحی چیز عجیب نیست که به ندرت پیش می آید که به مرور زمان فروکش می کند و جای هیچ نگرانی نیست.
• پس از جراحی تا زمان پانسمان بودن لثه ها، موضع جراحی مسواک زده نشود و در صورت لزوم از دهانشویه هم استفاده شود.
• با تشخیص دندانپزشک برای درد ناشی از جراحی مسکن تجویز می شود.
• استفاده کمپرس یخ روی صورت به منظور کاهش التهاب و تورم پس جراحی توصیه می شود. سعی شود استفاده از کمپرس یخ در فواصل ۵ دقیقه ای استفاده شود.
• از مصرف سیگار پس از جراحی پرهیز شود.

هزینه جراحی زیبایی لثه

هزینه جراحی زیبایی لثه
هزینه جراحی زیبایی لثه

هزینه جراحی زیبایی لثه متناسب با نوع بیماری شما، محدوده ی تحت جراحی، درمان های مضاعفی که برای بهبود وضعیت دندان و لثه ها انجام می دهید، همچنین دستمزد دندانپزشک متخصص زیبایی که انتخاب کرده اید با توجه به سطح مهارت وی، متفاوت است. اگر تنها بخشی کوچکی از خط لثه تحت درمان قرار بگیرد، هزینه‌ی آن به حداقل خواهد رسید. در صورتی که کل خط لثه نیاز به درمان داشته باشد و مستلزم استفاده از گرافت‌هایی نیز باشد، هزینه در بالاترین حد ممکن خواهد بود. برای اطلاع از هزینه‌ی درمان با توجه به نیازهای خود با دندانپزشک مشورت کنید. سازمان‌های بیمه معمولاً هزینه جراحی زیبایی لثه را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

 

 

اخبار و پیشنهادات ویژه

تماس با ما

آدرس:الهیه خیابان فرشته خیابان دکتر حسابی جنب باغ موزه هنر ایرانی پلاک 24 زنگ 3